Na tieto nástrahy si dajte počas Vianoc pozor

18. 12. 2019 · 5 minút na prečítanie
Týždne pred Štedrým dňom robíte všetko preto, aby boli sviatky dokonalé. No a potom stačí chvíľa a zradí vás to najdôležitejšie, čo máte – vaše zdravie!
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Na tieto nástrahy si dajte počas Vianoc pozor
nástrahy počas vianoc

Choroba či úraz dokážu celkom pokaziť sviatočnú atmosféru. Hoci to niekedy skutočne ovplyvniť nedokážete, vo väčšine prípadov sa za náhlymi nepríjemnosťami skrýva jasná príčina – precenenie svojich síl, neopatrnosť i neumiernená degustácia vianočných pochutín. Aby ste sa tento rok dokázali najčastejším zdravotným problémom úspešne vyhnúť, nezabudnite, že niekedy je lepšie obetovať umyté okná alebo dvadsať druhov vianočného pečiva, než prísť o pohodu pod jedličkou v kruhu vašich najbližších.

CHRÍPKA A VYČERPANIE       

Stres, únava a nepravidelná strava si zvyknú vybrať svoju daň práve počas sviatkov. Horúčka vás spravidla prekvapí vo chvíli, keď svojmu telu dovolíte konečne „vypnúť“ a tešíte sa na zaslúžené voľno po niekoľkotýždňovom kolotoči povinností. Vašej kondícii neprospieva ani ponocovanie, prepínanie sa v práci a zháňanie darčekov po prekúrených nákupných centrách. Skúste to tento rok inak a zahájte ešte dnes osvedčené preventívne opatrenia. Či už stavíte na doplnenie vitamínov v podobe kvalitných výživových doplnkov, aktívny oddych v podobe pravidelného cvičenie, prípadne sa odmeníte dostatočným spánkom, vaše telo vás počas najkrajších sviatkov určite nezradí.

pozor na chrípku počas vianoc

ÚRAZY A ZLOMENINY

Zľadovatené chodníky sa každý rok postarajú o plné čakárne na úrazovej pohotovosti. Hoci je náročné vyhnúť sa pošmyknutiu, musíte priznať, že niekedy nevenujete chôdzi po nedokonalom terénne stopercentnú pozornosť. Stačí sa napríklad zahľadieť do mobilného telefónu, neuvážene pridať do kroku alebo zvoliť zlú obuv a problém je na svete. Nikto netúži po Vianociach s barlami a sadrou, preto buďte obozretní a nepreceňujte svoje schopnosti. To sa týka aj obyčajného domáceho upratovania – neverili by ste, koľko úrazov má na svedomí umývanie okien, utieranie prachu z poličiek či adrenalínové vešanie ozdôb na stromček. Ponáhľajte sa pomaly a nehanbite sa požiadať o pomoc ostatných rodinných príslušníkov – ostatne, uprataný domov si predsa budete užívať všetci spoločne.

zlomeniny a úrazy počas vianoc

POKAZENÝ ŽALÚDOK

Vianoce sú odjakživa sviatkami pohody, radosti a oddychu. No tiež žlčníkových záchvatov, kŕčov v žalúdku, hnačiek a iných tráviacich problémov. Dôvodov môže byť viacero, no medzi tie najčastejšie patrí nekontrolované prejedanie sa, kombinovanie nekombinovateľného, málo tekutín a nulový pohyb. Závažný problém môže spôsobiť napríklad obľúbený majonézový šalát – ten by ste mali pripravovať až v deň konzumácie, a to predovšetkým v prípade, že použijete majonézu zo surových vajec.

Ak mávate problémy so žalúdkom počas celého roka, prípadne trpíte na žlčníkové kamene či rôzne potravinové alergie, vianočného prejedania by ste sa mali vo vlastnom záujme radšej úplne vzdať. Pozor na zvýšenú spotrebu alkoholu, ktorá je nebezpečná najmä pre zdravie srdcovocievneho systému. Ak sa objavia hnačky, prípadne zvracanie, je potrebné ihneď nasadiť prísnu diétu a zabezpečiť dostatok tekutín v podobe minerálky a nesladeného čaju. Pokiaľ príznaky rýchlo neustúpia, neváhajte s návštevou odborníka.

pokazený žalúdok počas vianoc

BOĽAVÝ ZUB

Oriešky síce k Vianociam neodmysliteľne patria (a to nielen tie tri preslávené Popoluškine), no buďte opatrní. Nie je nič horšie, ako počas sviatkov zháňať zubára, ktorý vám zlomený zub náležite ošetrí. Problematické môžu byť aj zabudnuté škrupinky v orieškovej zmesi alebo príliš veľa veselých historiek, spojených s hltavou konzumáciou. Berte ohľad aj na svoje ďasná a zvýšte počas sviatkov ústnu hygienu - ako prevenciu pred ich zapálením, krvácaním alebo vznikom nepríjemných áft.

Precíznym čistením zubov sa dokážete vyhnúť vzniku zubného kazu, ktorý je spojený so zvýšenou konzumáciou sladkostí, sladených nápojov, ale aj vína a slaných pochutín. Pozor si dajte predovšetkým na „lepivé“ cukrovinky, ako je turecký med či čokoládové figúrky zo stromčeka, ktoré sa poľahky dostanú do medzizubných priestorov a ostávajú tam dlhší čas. Obozretní by ste mali byť takisto po konzumácii ovocia a ovocných štiav a zuby si čistiť najskôr po dvoch hodinách od ich zjedenia.

bolavy zub pocas vianoc

KOSŤ V KRKU

Kým sa to nestane priamo vám, znie to ako obyčajná veselá historka. No zapichnutá kosť v krku alebo ústach okamžite zdvihne adrenalín vám i celej rodine. Na Slovensku väčšina domácností preferuje tradičného kapra, ktorý je bohatý na malé kostičky, priam ideálne na spôsobenie tohto problému. Pred jedením si preto vždy rozsvieťte, neponáhľajte sa a poriadne prežúvajte – poteší sa nielen vaše trávenie, ale zároveň znížite riziko nočnej návštevy lekára na minimum.

Ak vám napriek všetkým opatreniam kosť v krku predsa len skončí, skúste si najprv pomôcť sami – pohárom vody, kúskom chleba, zemiaku alebo vianočným koláčikom. Takáto strava cudzí predmet bezpečne obalí a ten sa následne odplaví do žalúdka, kde ho bez problémov strávite. Horšie je, keď kosť uviazne v dýchacích cestách. Ak cítite bodavú bolesť alebo vás dusí, zachovajte pokoj. Pokúste sa dýchať nosom a ihneď vyhľadajte odbornú pomoc.

 • Wobenzym

  1×800 tbl, liek
  Liek obsahujúci enzýmy. Napomáha pri pooperačných a poúrazových stavoch. Znižuje opuchy, zápaly. Je nápomocný pri rekonvalescencii.
 • Liek obsahujúci paracetamol, kofeín a fenylefrín. Znižuje teplotu, tlmí bolesti svalov, kĺbov, hlavy, zmenšuje opuch nosa. Kofeín potláča únavu, pôsobí ako stimulant.
 • Ibalgin zmierňuje bolesť a zápal rôzneho pôvodu, zvlášť pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, taktiež tlmí horúčku, ktorá sprevádza napr. choroby z prechladnutia.
 • Obsahuje paracetamol a kofeín, prináša úľavu proti bolesti a horúčke.
 • Pancreolan FORTE 60 tbl

  1×60 tbl, na tráviace problémy
  Liek, ktorý obsahuje enzýmy podporujúce trávenie. Napomáha predchádzať nafukovaniu, črevným problémom. Vhodný pre deti od 3 rokov.

  Ďalšie články k téme Na tieto nástrahy si dajte počas Vianoc pozor

  • Tri dôvody, prečo Mikuláš rozhodne nie je "EKO"

   Tri dôvody, prečo Mikuláš rozhodne nie je "EKO"

   · 6 minút na prečítanie
   Kde sú tie časy, keď na Mikuláša stačili deťom oriešky, jablká a kúsok čokolády? Dnes sa mikulášska nádielka nezmestí ani do dvoch čižiem. Skúste to tento rok inak!
  • Kozmetický vianočný balíček môže znamenať príjemné prekvapenie, no aj hotovú katastrofu – s našimi radami si budete istí, že ste tento rok vybrali naozaj dobre.
  • Ako sa nezblázniť z Vianoc

   Ako sa nezblázniť z Vianoc

   · 3 minúty na prečítanie
   Akosi sme si zvykli na to, že s Vianocami ruka v ruke prichádza aj stres. Veď toho treba toľko stihnúť. Alebo žeby nie? Presvedčte sa, že Vianoce sa dajú prežiť v pokoji.
  O autorovi
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora