BeautyTalks s dermošpecialistkou Veronikou Blahovou: Naša rutina má rešpektovať potreby pokožky, nie trendy zo sociálnych sietí

17. 4. 2024 · 7 minút na prečítanie

Dermošpecialistka Veronika Blahová je vo svete kozmetiky  viac ako 15 rokov. V rozhovore sme sa pozreli na aktuálne trendy a na to, čo je naozaj účinné.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
BeautyTalks s dermošpecialistkou Veronikou Blahovou: Naša rutina má rešpektovať potreby pokožky, nie trendy zo sociálnych sietí

Veronika Blahová pôsobí ako dermošpecialistka v Dr. Max už siedmy rok, pričom vo svete kozmetiky je doma viac ako 15 rokov. Za ten čas bola svedkom rôznych trendov, zmien aj mýtov v skincare. Čo vplýva na beauty svet, čomu by sme mali naozaj venovať pozornosť a čím sa riadiť pri výbere? Aj to nám Veronika prezradila.

V čom spočíva práca dermošpecialistky?

Moja práca sa od nástupu do spoločnosti Dr. Max úplne zmenila. Súvisí to s príchodom značiek URIAGE a APIVITA, ktoré som v podstate uviedla na náš trh. Väčšinu mojej práce tvoria školenia, prezenčné na lekárňach, i tie online. Píšem články pre naše časopisy i pre ženské magazíny. Som aj podpora pre marketingové aktivity, ktoré súvisia s dermokozmetikou.

Mala si možnosť navštíviť laboratórium URIAGE i APIVITA. Čo ťa zaujalo? 

Obe sú skvelé, pracujú v nich ľudia nadšení kozmetikou a snažia sa prinášať to najlepšie. URIAGE sú kúpele, ktoré prioritne liečia chorých ľudí i deti. Telové ošetrenie s masážou bolo veľmi príjemné a celý čas na mňa tiekla termálna voda URIAGE. APIVITA má vlastné kozmetické a kadernícke salóny a absolvovala som tvárové ošetrenie touto kozmetikou. 

Vo svete kozmetiky sa toho veľa zmenilo. Kedysi sme si na tvár kupovali jedno odličovacie mlieko a jeden krém. Teraz sa rutina skladá z rôznych sér, čistiacich gélov a SPF. Odkiaľ prišiel tento „trend” rutiny? 

Žijeme rýchlu dobu a chceme rýchlo vidieť výsledky. Aj v starostlivosti o pleť. Používaním sér zintenzívnime bežnú starostlivosť a zmeny na pokožke uvidíme skôr, ako keby sme použili iba krém. Rady sa hýčkame a doprajeme si. V súčasnosti trendy udáva Ázia a kórejská kozmetika. Týka sa to aj spomínaného vrstvenia produktov, používania sér i celoročného používania SPF ochrany.

Prečo je práve kórejská kozmetika taká obľúbená a žiadaná? Aké tajomstvá poznajú ženy v Ázii?

Ázia, a konkrétne Kórea, sa považuje za krajinu, ktorá udáva trendy v kozmetike. Hovorí sa, že sú viac ako 10 rokov popredu oproti európskym výrobcom kozmetiky. Ich produkty sú veľmi účinné, prevažne prírodné a využívajú ingrediencie ako slimačí sliz, centellu, čiže pupočník ázijský, propolis a ďalšie.

dermo poradenstvo v lekarni

Ich rutina má minimálne 10 krokov a ázijské ženy sú vďaka nej krásne, bez známok starnutia a s dokonalou pleťou. Veľký dôraz kladú aj na ochranu pred slnkom, ktoré je dôvodom predčasného starnutia.

Aké sme v tomto my, Slovenky? Riadime sa značkou, cenou alebo zložením? Alebo hľadáme kompromis?

Ako kto. Veríme svetovým značkám, rady sa líčime, sledujeme trendy a bojíme sa starnutia. Estetické zákroky sa stali dostupnými aj pre bežné ženy. Riešime zloženie krémov, spoliehame sa na známe molekuly a účinné látky. Lacné produkty sú podozrivé, a tak si radšej priplatíme. Nechávame sa ovplyvňovať celebritami a influencerkami na sociálnych sieťach. 

Účinné skincare značky stoja ale niekedy menej ako „vyhajpované” zlaté krémy. Ženy im preto nemajú tendenciu dôverovať, veď je to lacné. Prečo účinné značky nemusia vždy stáť stovky eur?

Každá žena je iná a má iné preferencie aj v skincare. V podstate by sme si vystačili s hydratačným krémom pokojne aj celý život. Chceme však stále skúšať niečo iné a nové. Väčšina účinných zložiek nie je extra drahá. Cenu krému však vytvárajú aj iné veci.

Aké napríklad?

Ak majú kozmetické firmy vlastné laboratória  a vlastný tím odborníkov, ktorý produkty a účinné zložky vyvíja, cena produktu potom odráža aj náklady, ktoré takáto firma dala do výskumu. Často sú to roky, a to potom navyšuje ceny produktov. Iné je, keď sa prevezme bežne dostupná zložka. 

Samozrejme, firmy majú nastavené nejaké ceny a mieria svoje produkty na istú skupinu. Ak by zrazu spravili krém v úplne inej cene, bolo by to pre ich spotrebiteľov podozrivé.

Sociálne siete ako TikTok tiež pravidelne prichádzajú s rôznymi trendami v skincare ako skin cycling, skin flooding a podobne. Nemala by však byť rutina skôr otázkou špecifík našej pleti než trendov?

Naša bežná rutina má vždy rešpektovať potreby našej pokožky. Môžeme vyskúšať aj niektoré z aktuálnych trendov, nie sú však pre každého. Určite by som sa spomínaným trendom vyhla pri veľmi citlivej či atopickej pokožke, rovnako pri pokožke s rosaceou. 

Vráťme sa k SPF. Stále sa stretávame s názormi, že kedysi sme ho nepoužívali a prežili sme, prečo ho zrazu používať teraz. Prípadne sa určite mnohí z nás snažili presvedčiť k používanu SPF aj svojich rodičov, ktorí však odvetili, že už je to „teraz jedno” Prečo teda používať SPF?

Rakovina kože je najčastejšou rakovinou vôbec. Slnko je však zodpovedné aj za spálenie,  starnutie kože a vznik pigmentových škvŕn. Nič z tohto ani jedna žena nechce. Našťastie dnes už čokoládovo opálená pokožka nie je trendom a trendom je zdravá pokožka s tzv. Glow- rozjasnením. Používanie SPF je veľmi dôležité pre zachovanie zdravej a mladej pokožky.

veronika v prostredi lekarne

Podľa čoho si vybrať SPF krém?

Podľa typu pleti, podľa fototypu, teda toho, ako naša koža reaguje na slnko, podľa toho kedy, kam a ako ho budeme používať. SPF na tvár môžeme používať celoročne, nájdeme ho aj v krémoch a makeupoch. Ideálne je však použiť samostatný krém s SPF.

Štatistiky hovoria, že muži zanedbávajú používanie SPF, hoci sú na rakovinu kože náchylnejší ako ženy. Ako ich presvedčiť, aby túto starostlivosť nezanedbávali?

Veľa mužov stále považuje krémovanie za čisto ženskú záležitosť. Je to asi na nás ženách, aby sme toto skostnatené myslenie našich mužov zmenili. Rozhodujúca je textúra, ich pokožka je prirodzene mastnejšia a preto im vyberme ľahšiu, nemastnú a nelepivú textúru. Benefity použivania si časom uvedomia aj sami. 

A čo hovoríš na tvrdenia, že si používaním SPF znižujeme možnosť prijímania vitamínu D?

To je trochu komplikované. Žiadna ochrana nie je 100%, časť slnečného žiarenia vždy preniká a dokáže syntetizovať D potrebné pre naše kosti, svaly a imunitu. Nedostatok vitamínu D je bežný aj v južných krajinách, kde je slnečných dní oveľa viac. Prijímať ho vieme aj zo stravy a v doplnkoch výživy.

Slnko vraj lieči akné a SPF tento benefit znemožňuje. Mnohé dievčatá sa preto aj pri mori natrú maximálne SPF 25. 

Slnko pri akné vyvoláva tzv. pozápalové hyperpigmentácie, ktorých odstránenie nie je vôbec jednoduché. Slnko vysuší pokožku, dočasne zlepší stav aknóznej pokožky, no na jeseň sa stav akné vždy rapídne zhorší. 

Vplýva slnko aj na znamienka?

Znamienka si treba pravidelne kontrolovať, sporné znamienka treba dať hneď vybrať. Užívajme si slnko s rozumom, prevencia je v každom smere lacnejšia a jednoduchšia ako komplikované riešenie problémov spôsobených našim neuváženým správaním. 

Podceňujeme na Slovensku kontrolu znamienok?

Hovori sa o tom pomerne dosť, odborníci nabádajú ľudí na preventívne vyšetrenie, a to kožné je jednym z nich. Napriek osvete je však rakovina kože jedným z najčastejších typov rakoviny a počet prípadov stúpa každý rok. Je potrebné kontrolovať svoju kožu i kožu našich rodinných príslušníkov.

Ja pre mojich kolegov v bratislavskej a košickej centále už niekoľko rokov vždy pred letom organizujem kontrolu kožných znamienok s pani dermatologičkou. Tá špeciálnym prístrojom dermatoskopom skontroluje každé podozrivé znamienko. Skoré zachytenie zmien kože je veľmi dôležité a som rada, že naši kolegovia majú o spomínané vyšetrenie záujem. 

Kedy by som si mala dať skontrolovať znamienko? Prečo je to dôležité?

Existuje tzv. ABCDE metóda, podľa ktorej pozorujeme znamienko. Akákoľvek zmena farby, veľkosti, tvaru je podozrivá a mal by ju vidieť lekár. Ak si všimneme, že naše znamienko vyzerá inak ako doteraz, je dráždené oblečením alebo krváca, treba navštíviť dermatológa. 

Čomu v starostlivosti o pleť a pokožku by si určite odporúčala venovať zvýšenú pozornosť?

Čistenie, hydratácia a ochrana pred slnkom sú kľúčové  pre zdravie a krásu pokožky. Pridajme v tomto a ostatné je len do plusu. 

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora