Ako často chodíte na masáž? Odborník odporúča aspoň raz mesačne

20. 4. 2021 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 6 minút na prečítanie
 • rozhovor
 • fyzioterapia
 • šport
 • bolesti chrbta
 • zdravý životný štýl
Ako často chodíte na masáž? Odborník odporúča aspoň raz mesačne

Či už máte sedavé zamestnanie alebo strávite celý deň na nohách, vaša chrbtica si pravidelnú starostlivosť zaslúži. Po masáži sa vám bude lepšie športovať i pracovať.

Považujete masáže za zbytočný luxus? Nemáte pravdu. Odborné premasírovanie celého tela vám dokáže pomôcť k lepšiemu spánku, tráveniu a imunite, poradí si so zadržiavaním vody a v neposlednom rade uľaví od bolestí chrbta či krížov, ktoré vznikajú v dôsledku zaužívaných nesprávnych návykov. Skúsený masér a fyzioterapeut Matúš Brezovský vám prezradí, aké benefity so sebou prináša pravidelná návšteva masážneho salóna.

Moderná doba spolu s mnohými výhodami priniesla aj fenomén usedených chrbtov. Čoraz viac ľudí vykonáva sedavé zamestnanie. Sedíme aj doma pri televízore alebo video hrách, deti čoraz menej športujú a „na zadku“  trávia oveľa viac času, než generácie pred nimi. Tento spôsob života sa podpisuje aj na našom zdraví a kondícii. „Mnoho ľudí bez ohľadu na vek trápia komplikácie, spojené s krčnou a krížovou oblasťou chrbta“, upozorňuje Matúš Brezovský z masážneho salóna Rilasso a dodáva: „Je to prirodzené, práve táto časť je pri sedení najviac namáhaná“.

Prečo vlastne dochádza k bolesti? „Na preťaženie svalu majú vplyv zlé pohybové stereotypy, ako napríklad nesprávne sedenie a hrbenie sa pri státí, chôdzi,“  vysvetľuje Matúš. Pokiaľ nie ste profesionálny športovec, je pravdepodobné, že k nim počas života skôr či neskôr dospejete. Netreba však vešať hlavu, riešenie je jednoduchšie, než by sa mohlo zdať. Už po niekoľkých cielených masérskych terapiách na sebe pocítite zmeny a ich pozitívne účinky často pretrvajú aj niekoľko týždňov. Najúčinnejšou kombináciou pre zdravý chrbát je podľa odborníkov spojenie pravidelného cvičenia a masáže.

oranžová
Masážna pomôcka DuoRoll sú dve prepojené tuhé loptičky, ktoré pomáhajú pri zlepšovaní držania tela a eliminácii svalového napätia a kŕčov. Je určená najmä pre ľudí, ktorých trápia problémy s krčnou chrbticou alebo trpia bolesťami chrbta.
Masážny ježko (iplikátor) je pomôcka, ktorá slúži na regeneráciu organizmu.
1×100 g, masážny krém
1×210 ml, gél pre športovcov
Masážny gél s obsahom bylinných silíc a extraktov určený k masáži po športovom výkone a inej fyzickej záťaži.
1×210 ml, štart - pred výkonom
Masážna emulzia.
1×100 ml, masážny olej
Doprajte svojim zmyslom výnimočný zážitok s týmto luxusným masážnym olejom v bio kvalite. ktorý prehĺbi účinky masáže a zároveň napomôže relaxácii celého tela vďaka svojej prirodzenej vôni. Jedinečné zloženie vám zaistí chvíle plné radosti bez kompromisov.
1×100 ml, krém
2.0
(1)
Regeneračný krém na namáhané a opotrebované kĺby.
1×100 ml, masážny prípravok
Masážny prípravok, ktorý znižuje stuhnutosť svalov a uľavuje od svalovej únavy. Napomáha prekrvovaniu bolestivých miest. Hrejivý účinok.

Tí, ktorí sa športu venujú pravidelne, veľmi dobre poznajú zvláštny pocit diskomfortu a stuhnutosti, ktorý so sebou prináša každá pauza v ich pohybových aktivitách. Ak patríte k aktívnej časti populácie, pravidelná masáž je pre vás skutočným základom. Pomôže s rýchlejšou regeneráciou a odľahčí namáhané svaly, čím vás navedie k lepším výkonom a pevnejšiemu zdraviu. Skúsený masér poradí, ktoré svalové skupiny treba viac posilňovať a ktoré naopak uvoľňovať, prípadne si s vami môže zacvičiť jednoduchú fyzioterapeutickú zostavu.

Ak so športom začínate len teraz, choďte na to pomaly. Vaša chrbtica nemusí byť v 100 % kondícii a nevhodný pohyb by vás mohol bolieť. Príliš veľa sedenia skutočne dokážete vykompenzovať cvičením, no zvoľte si taký druh, pri ktorom sa nezaťažuje iba jedna strana tela. Naopak, obe časti by mali pracovať komplexne. Ideálne je plávanie, pilates, joga či tréning s vlastnou váhou tela, najlepšie pod dohľadom trénera. Nevrhajte sa do športu po hlave, pretože s premotivovanosťou prichádzajú zranenia. „Masáž si poradí aj s prípadnou svalovicou, no musí byť vykonávaná s citom, pretože svalstvo je extrémne napnuté a bolestivé“, upozorňuje M. Brezovský.

Vedeli ste, že bolesť chrbta dokáže ovplyvniť váš pracovný výkon? Okrem toho, že vás môže trápiť zlý spánok alebo trávenie, vaša schopnosť sústrediť sa na prácu, byť aktívny a flexibilný prudko klesá. Problémy s chrbticou často pôsobia aj na našu náladu a zvládanie stresových situácií. Potrebu rýchlej relaxácie pochopili mnohé firmy, preto prítomnosť maséra priamo na pracovisku nie je žiadnou novinkou. „Podľa mojich skúseností, masáž dokáže človeka efektívne nabudiť k lepšiemu pracovnému výkonu vo fyzickej aj psychickej rovine - ustúpia bolesti, ktoré ho predtým vyrušovali pri práci, cíti sa oddýchnutý, zrelaxovaný“, menuje masér.

Kvalitná masáž vie znížiť krvný tlak, a tento efekt pretrváva až niekoľko dní po jej absolvovaní. Popri upokojení vám tiež zdvihne náladu, špeciálne techniky dokážu dokonca pomôcť pri depresii. Veľmi účinná je masáž pri problémoch so spánkom, keďže z tela odstraňuje rušivú bolesť. Po masáži sa uľaví aj vášmu žalúdku, najmä v prípade, že vás trápi zápcha. Mnoho žien nedá dopustiť na lymfodrenáž, ktorá napomáha pri odstraňovaní celulitídy a lymfatických opuchov, pôsobí ako prevencia proti kŕčovým žilám a zavodňovaniu, podieľa sa na zmenšení obvodu stehien, brucha a pozitívne vplýva na znižovanie telesnej hmotnosti.

Dobrá masáž pre každého človeka znamená niečo iné. „Pre niektorého klienta je hlavým cieľom zrelaxovať a vypnúť, pre ďalšieho kvalitná masáž znamená uvoľnenie stuhnutého a boľavého svalstva či regeneráciu po náročnom športovom výkone“, vymenováva Matúš. Pred masážou by ste sa mali s masérom porozprávať o dôvodoch, ktoré vás k nemu priviedli. Ak nemáte radi príliš bolestivú masáž, určite ho na to upozornite vopred.

Cieľom každého fyzioterapeuta či maséra je poznať a riešiť potreby svojho klienta a tomu prispôsobiť ponúkané služby, ako aj ich frekvenciu. „Vo všeobecnosti však odporúčam návštevu masážneho salónu aspoň raz do mesiaca, v prípade chronických problémov samozrejme častejšie“, dopĺňa na záver.

Autor: redakcia BeautyClub Dr.Max

1×1 ks, zubná kefka
5.0
(2)
Zubná kefka PRO32 extra soft 5400 vhodná i pre veľmi citlivé zuby, ďasná a obnažené krčky.
1×60 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok s obsahom 5 miliárd živých mikroorganizmov (6 kmeňov).
1×100 tbl, výživový doplnok
Zinok prispieva k udržaniu zdravej pokožky, nechtov a vlasov.
1×20 tbl, liek
Obsahuje paracetamol a kofeín, prináša úľavu proti bolesti a horúčke.
1×48 tbl, tlmí bolesť, zápal a znižuje horúčku
Dr.Max Ibuprofen zmierňuje bolesť a zápal rôzneho pôvodu, zvlášť pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, taktiež tlmí horúčku, ktorá sprevádza napr. choroby z prechladnutia.
1×60 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok s koenzýmom Q10 a tiamínom pre správnu funkciu srdca.
1×100 ml, sirup
Uvoľnuje hlien. Uľahčuje vykašliavanie. Tlmí kašeľ.

Ďalšie články k téme Ako často chodíte na masáž? Odborník odporúča aspoň raz mesačne

 • Ako jesť v lete (a nepribrať)?

  Ako jesť v lete (a nepribrať)?

  · 5 minút na prečítanie
  • rozhovor
  • šport
  • zdravá strava
  S praktickým manuálom od profesionálneho trénera, Martina Bartu, môžete oddychovať bez obáv z priberania v lete!
 • Joga vám zmení myseľ aj telo, stačí vám na to len 15 minút

  Joga vám zmení myseľ aj telo, stačí vám na to len 15 minút

  · 6 minút na prečítanie
  • rozhovor
  • zdravý životný štýl
  • zdravie
  • cvičenie
  • štíhla línia
  Pokiaľ vás zaujíma, aké zmeny dokáže joga priniesť do vášho života, prečítajte si rozhovor so skúsenou lektorkou Zuzanou Maďari.
 • 8. diel: Nosenie detí v nosiči je fajn. No myslíte aj na svoj chrbát?

  8. diel: Nosenie detí v nosiči je fajn. No myslíte aj na svoj chrbát?

  · 3 minúty na prečítanie
  • bolesti chrbta
  • fyzioterapia
  • nosenie bábätka
  • nosič
  • šatka
  Výberu vhodného nosiča, tak aby bol ideálny pre vaše dieťa, ste isto venovali mnoho času. Myslíte však aj na seba? Ako nosiť dieťa a najmä, čo robiť, aby vás nebolel chrbát?