Ako upratovanie domácnosti môže pomôcť alergikovi

14. 3. 2022 · 6 minút na prečítanie

Máte doma malého alergika? Okrem užívania liekov môže jeho zdravotný stav zlepšiť aj dodržiavanie nasledujúcich hygienických pravidiel.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako upratovanie domácnosti môže pomôcť alergikovi

Máte doma malého alergika? Či ho trápi peľ, roztoče alebo prach, okrem užívania liekov môže jeho zdravotný stav zlepšiť aj dodržiavanie nasledujúcich hygienických pravidiel.

V tomto období už väčšina alergikov začína pociťovať nástrahy prichádzajúcej jari. Aby ste túto sezónu zvládli, musíte alergii prispôsobiť váš životný štýl. O to viac, ak sa tento zdravotný problém dotýka detí, ktoré sa s alergickými prejavmi vyrovnávajú odmalička. Nástrahy však nestriehnu len vonku, ale aj doma. Viete, ako upratať vašu domácnosť tak, aby ste z nej odstránili čo najviac alergénov?

Alergia a jej prejavy

Nervozita, bolesť hlavy, kýchanie a kašlanie, neustály „soplík“, opuch a začervenanie okolo očí alebo svrbenie celého tela – aj takto sa u vášho drobca môže prejavovať alergia. Kým u niekoho „prehrmí“ za pár týždňov, inému sa alergická sezóna natiahne na niekoľko mesiacov. Rovnako existujú rozličné druhy alergénov, ktoré môžu dieťaťu spôsobovať problém. Okrem peľov či tráv sa tie najproblematickejšie možno nachádzajú práve v jeho detskej izbe.

Prejavy alergie u detí

Pokiaľ niektoré z vyššie zmienených príznakov spozorujete u vášho dieťaťa, navštívte s ním odborníka. Práve alergológ dokáže určiť, čo presne spôsobuje alergickú reakciu. Podľa klinického vyšetrenia zvolí vhodnú liečbu, ktorá mu pomôžu zvládnuť náročné mesiace. Nespoliehajte sa na samoliečbu, ktorá by mohla dieťaťu zbytočne priťažiť.

Život s alergiou nie je vôbec ľahký a dieťa môže obrať nielen o pokojný spánok, ale tiež o radosť z hry či iných bežných aktivít. Navyše, neliečená alergia vo vyššom veku zvykne prerásť dokonca do astmy či iných vážnejších zdravotných problémov.

Najčastejšie druhy alergénov

Konkrétnu príčinu alergických problémov vášho dieťaťa najspoľahlivejšie odhalia kožné testy. Tie sa odporúčajú robiť od dosiahnutého veku 5 rokov, aby malý pacient spolupracoval a výsledok bol spoľahlivý. No aj bez testov dokáže skúsený lekár rozpoznať alergické problémy od klasickej choroby a nastaviť liečbu tak, aby zodpovedala veku dieťatka a poskytla mu úľavu. Medzi najbežnejšie alergény, s ktorými sa bežne stretávame, sú:

  • Roztoče sú neželanými a voľným okom neviditeľnými hosťami našich domácností. Darí sa im v teplom a vlhkom prostredí, najčastejšie sú schované v kobercoch, matracoch a perinách, no netreba zabúdať ani na plyšové hračky.
  • Peľ spôsobuje zdravotné komplikácie najviac zo všetkých alergií. Najmä počas jarných mesiacov sa koncentrácia peľových zŕn v ovzduší zvyšuje do takej miery, ktorá je pre alergikov neúnosná. Peľové zrná sa usadzujú v kobercoch, na oblečení, vo vlasoch i v srsti domácich miláčikov, čo môže spôsobiť problém aj v prípade, že sa dieťa zdržuje doma.
K častým alergénom patria aj domáce zvieratá
  • Domáce zvieratá, ako sú mačky, psy, hlodavce a vtáky, môžu vyvolať vážne alergické reakcie. Na vine nemusí byť len srsť či chlpy, ale aj moč, sliny, pot zvieraťa či kožné bunky, ktoré sa uvoľňujú z ich tiel a patria taktiež medzi veľmi silné alergény.
  • Prach môže dráždiť dýchanie aj u zdravého človeka, ako upozorňuje portál imuno-alergo.sk. Skladá sa z drobných čiastočiek rôzneho pôvodu (zvyšky zoschnutej kože, časti textilu, plesne, roztoče a podobne), preto je alergia na prach kombináciou viacerých faktorov. Ide o pomerne nebezpečný alergén, keďže ľahko preniká hlboko do pľúc.
  • Pleseň sa vyskytuje predovšetkým v starých a vlhkých domoch. Všímajte si hlavne múry pri oknách, či na nich nenájdete čierne fľaky alebo škvrny. Pleseň sa zvykne podobať na klasický prach, keďže na začiatku vyzerá ako malá čierna bodka, ktorá môže časom vyvolať astmu.

Veľké upratovanie v domácnosti alergika

Čistenie domácnosti, ktoré má byť účinné pre alergikov, má svoje prísne pravidlá. Cieľom nie je vytvoriť sterilné prostredie, ale zbaviť váš domov nebezpečných alergénov, ktoré môžu dieťaťu spôsobovať vážne respiračné problémy. Viete, čo môžete urobiť, aby sa malému alergikovi uľavilo?

Alergia na roztoče si vyžaduje niekoľko razantných zmien. V prvom rade zvážte odstránenie kobercov a ťažkých závesov. Vymeňte periny a posteľnú bielizeň za antialergické verzie, v ktorých roztoče nedokážu žiť, radí stránka mojdom.zoznam.sk.

Posteľ po každej noci dôkladne vyvetrajte a bielizeň perte pri teplote 60 °C a viac. Nezabudnite na časté vysávanie a umývanie dlážky. Ostatné povrchy utierajte vlhkou handrou minimálne raz týždenne, vrátane ťažko dostupných miest. Z domácnosti – a najmä z detskej izby - odstráňte všetky nepotrebné chlpaté a látkové doplnky, vrátane hračiek a ozdobných vankúšov.

Medzi ďalšie opatrenia, ktoré by ste mali vo vašom domove počas alergickej sezóny dodržiavať, patria zavreté okná v kritických časoch, kedy je v ovzduší veľa peľu, napríklad tesne pred búrkou alebo za veterného počasia. Vhodnejšie ako záclony a závesy sú rolety alebo žalúzie.

Uteráky v kúpeľni nesušte na radiátore, pretože to zvyšuje vlhkosť vzduchu a môže viesť k vzniku plesní. Nepoužívajte výrazné osviežovače vzduchu. V kuchyni čistite skrinky každé 2 – 3 mesiace a pravidelne umývajte chladničku.

Do spálne ani detskej izby nepúšťajte žiadne zvieratá a všetko oblečenie udržiavajte v zásuvkách či skriniach. Nemajte pri sebe ani kvety, ktorých peľ by vás alergicky podráždil. Zdrojom prachu sú aj obrazy, sviečky či sošky, ale aj hračky vašich ratolestí, preto ich pravidelne čistite. Pre zdravý spánok by mala byť v miestnosti, kde spíte, dodržaná primeraná teplota a vlhkosť vzduchu, čo je mimoriadne dôležité práve v alergickej sezóne.

Pomocníci na odstraňovanie alergénov

Existuje niekoľko šikovných pomocníkov, ktorí vám uľahčia dýchanie a zároveň udržia váš domov chránený pred väčšinou bežných alergénov. Patria sem napríklad čističky vzduchu, ktoré dnes využíva mnoho domácností. Vstupný filter zachytáva hrubé prachové častice a alergény, spoľahlivo ničí mikroorganizmy, ako sú baktérie, vírusy a plesne a celkovo zlepšuje kvalitu ovzdušia v prostredí.

 

Základom upratovania pri alergii je odstránenie všetkých alergénov z domácnosti

Pokiaľ máte doma alergika, musíte počítať s tým, že sa vaším najlepším priateľom stane výkonný vysávač s kvalitným filtrom. V prípade silných alergií sa odporúča vysávať denne a doplniť to umytím podlahy čistou vodou alebo vhodným prípravkom. Výborný je aj parný čistič, ktorý perfektne vydezinfikuje väčšie povrchy, a to bez akejkoľvek chémie.

Aj tá totiž môže spôsobiť zdravotný problém, najmä ak sa používa pričasto a v uzavretých priestoroch. Dajte pozor na klasické prípravky vo forme sprejov, ktoré sa rozptýlia do veľkého priestoru a malý alergik sa ich môže nepríjemne nadýchať. Stavte na prírodné zloženie, ktoré odstráni alergény bez rizika nepríjemnej reakcie.

Náš tip z lekární Dr. Max: Pripravte sa na začiatok tohtoročnej sezóny vopred a doplňte svoju lekárničku o prípravky, ktoré malému alergikovi pomôžu zvládnuť jej nástrahy. Základom by mali byť lieky, ktoré mu predpíše lekár. Podráždené oči upokoja špeciálne kvapky, tečúci nos zastaví účinný sprej alebo konvička na vyplachovanie, ktorú zvládne používať dieťa od 4 rokov. Po ruke by ste mali mať aj špeciálny gél, ktorý si poradí s náhlou kožnou reakciou.

Ďalšie články k téme Ako upratovanie domácnosti môže pomôcť alergikovi

  • 10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

    10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

    · 4 minúty na prečítanie
    Vedeli ste, že alergia na slnko môže nadobudnúť mnoho podôb? S narastajúcim počtom ľudí si čoraz viac všímame, že po dlhšom pobyte na slnku môžu mať pokožku posiatu drobnými vyrážkami alebo červenými fľakmi. Ako tomu môžeme predísť?
  • Pozor na bodnutie hmyzom. Najmä ak ste alergickí!

    Pozor na bodnutie hmyzom. Najmä ak ste alergickí!

    · 6 minút na prečítanie
    Bodnutie hmyzom väčšinou nebýva nebezpečné, avšak v prípade ôs, včiel, či sršňov môže ísť aj o život. To v prípade, ak ste alergickí na ich jed.
  • Pozor! Nemýľte si alergiu s novým koronavírusom

    Pozor! Nemýľte si alergiu s novým koronavírusom

    · 5 minút na prečítanie
    Ochorenie COVID-19 k nám prišlo vo chvíli, kedy mnohých ľudí trápi začínajúca alergia. Tá sa prejavuje únavou, upchatým nosom či dýchacími ťažkosťami. Viete ich rozlíšiť?
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora