Špinenie a krvácanie počas tehotenstva: Môžu predstavovať riziko?

27. 2. 2023 · 4 minúty na prečítanie

Zaskočilo vás špinenie či krvácanie počas tehotenstva? O menštruáciu ísť nemôže, prečo teda počas tehotenstva krvácate a kedy by ste mali navštíviť lekára?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Špinenie a krvácanie počas tehotenstva: Môžu predstavovať riziko?

Tehotenstvo prináša každej žene rad rôznych emócií od nadšenia, dojatia až po strach a stres z prichádzajúcej zodpovednosti. Mnoho žien preto môže počas tehotenstva zaskočiť fakt, že naďalej krvácajú, aj keď by už menštruáciu mať nemali. Niektoré ženy to môžu pokladať za pokračovanie menštruácie, pritom však ide o iné diagnózy. V článku sa pozrieme na to, prečo môžu ženy niekedy krvácať aj počas tehotenstva a či takéto krvácanie predstavuje nejaké riziko pre dieťa i matku.

V článku sa pozrieme na to, prečo môžu ženy niekedy krvácať aj počas tehotenstva a či takéto krvácanie predstavuje nejaké riziko pre dieťa i matku.

Ako sa prejavuje špinenie a krvácanie počas tehotenstva?

Špinenie sa môže prejavovať ako ružovohnedý výtok a zvyčajne je ho menej ako bežnej menštruačnej krvi. Niektoré ženy si môžu všimnúť malé krvácanie alebo špinenie asi týždeň po oplodnení, keď sa vajíčko implantuje do steny maternice. To sa obvykle deje asi 6-12 dní po oplodnení. Krvácanie môže mať rôznu intenzitu: môže vyzerať ako menštruácia alebo byť oveľa silnejšie. Oboje môžu sprevádzať aj kŕče podobné tým, ktoré ženy často pociťujú pri bolestivej menštruácii. Vaginálne krvácanie počas tehotenstva je častejšie u žien, ktoré už boli tehotné, ako u žien, ktoré sú tehotné prvýkrát. Je nevyhnutné venovať pozornosť tomu, aký typ špinenia alebo krvácania sa u vás vyskytuje, pretože prítomnosť a závažnosť príznakov vám pomôže poskytnúť informácie o stave vášho tehotenstva.

Príčiny špinenia a krvácania počas tehotenstva

Špinenie a krvácanie počas tehotenstva môže byť u niektorých dôsledkom vážneho zdravotného problému, zatiaľ čo u iných môže byť jednoducho znakom toho, že sa vaše telo prispôsobuje zmenám spojeným s tehotenstvom.Špinenie počas prvého trimestra

Špinenie počas tohto obdobia je bežné najmä po sexe, vyšetrení panvy alebo po transvaginálnom ultrazvuku. V týchto prípadoch môže krv pochádzať z krčka maternice. Počas tehotenstva sa stáva citlivým a môže byť trochu zapálený alebo podráždený. 

Tento typ krvácania sa však môže vyskytnúť aj pred potratom alebo pri mimomaternicovom tehotenstve.

Špinenie počas druhého a tretieho trimestra

 

Počas druhého a tretieho trimestra môžu príčiny krvácania zahŕňať: Placenta previa
Ide o diagnózu, kedy je placenta nízko v maternici a čiastočne alebo úplne pokrýva krčok maternice. Väčšina žien pri tomto procese nezaznamenáva žiadnu bolesť spojenú s krvácaním. Placenta previa sa vyskytuje u 1 z 200 tehotných žien.

Odtrhnutie placenty
K tomu dochádza, keď sa placenta oddelí od steny maternice pred pôrodom alebo počas neho. Ak sa tento jav včas nezistí, môže spôsobiť vážne komplikácie. Často prichádza s bolestivými kontrakciami. Odtrhnutie placenty je zriedkavé a vyskytuje sa len u 1 % tehotných žien.

 

Špinenie a krvácanie môžeme pripísať aj jednému z nasledujúcich faktorov:

 • infekcii alebo zápalu krčka maternice,
 • poruchy zrážania krvi,
 • nízkej hladine estrogénu,
 • mimomaternicovému tehotenstvu,
 • polypom v maternici,
 • používaniu niektorých liekov počas tehotenstva.

Ak sa u vás počas tehotenstva objaví akýkoľvek druh špinenia alebo krvácania, je dôležité, aby ste sa poradili so svojím lekárom, ktorý vám pomôže určiť, čo je jeho príčinou a či predstavuje riziko pre vás a vaše dieťa.

Kontaktuje vášho lekára

Môže mať žena menštruáciu počas tehotenstva?

Na túto otázku je odpoveď jasná: nie, nie je možné mať menštruáciu počas tehotenstva. Menštruácia a tehotenstvo sa navzájom vylučujú. Inými slovami, nemôžete byť tehotná a zároveň mať menštruáciu.  To však neznamená, že ku krvácaniu počas tehotenstva nikdy nedochádza. Nie je nezvyčajné, že sa u žien počas tehotenstva vyskytne špinenie. Odhaduje sa, že v prvom trimestri sa slabé špinenie vyskytuje u 25-40 % žien.

Vyhľadajte lekára a zistite presnú príčinu

Špinenie a krvácanie počas tehotenstva môže byť desivým zážitkom, ale nie vždy predstavuje riziko pre matku alebo dieťa. Ak sa však u vás objavuje viac ako len ľahké špinenie, je dôležité, aby ste sa ihneď obrátili na svojho lekára alebo pôrodnú asistentku. Krvácanie počas tehotenstva môže byť príznakom iných problémov, napríklad mimomaternicového tehotenstva alebo potratu, a treba ho okamžite riešiť. Akékoľvek problémy preto prediskutujte so svojim lekárom, ktorý správne posúdi situáciu a určí, či sú potrebné ďalšie testy alebo liečba.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach
Ďalšie články k téme Špinenie a krvácanie počas tehotenstva: Môžu predstavovať riziko?

 • V zimných mesiacoch je zvýšená bolestivosť kĺbov a svalov častšia ako v iných ročných obdobiach. Príčiny tohto stavu môžu byť rôzne, vrátane zmeny počasia, kratšieho denného času, menej aktívneho pohybu a zmenených stravovacích návykov. Ak vás zastihne akútna bolesť svalov a kĺbov, je dôležité vedieť, ako sa s tým poradiť sami a kedy je potrebné vyhľadať lekára.
 • Bolesť

  Bolesť

  · 3 minúty na prečítanie
  Bolesť je nepríjemný pocit, ktorým vysiela náš organizmus varovný signál pred možným rizikom. Sprevádza mnohé ochorenia a v niektorých prípadoch upozorňuje na chorobu.
 • Lasery sa najnovšie experimentálne využívajú v diabetológii, no majú svoje dlhodobé využitie aj v chirurgii, fyzioterapii, dermatológii, oftalmológii a pri rehabilitáciách.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora