Príznaky tehotenstva môžete pociťovať skôr, než sa na teste ukážu dve čiarky

6. 10. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Zatiaľ čo každá žena môže zažívať tehotenstvo individuálne, existujú niektoré bežné znaky, ktoré mnohé ženy pociťujú v počiatočných fázach. Predkladáme prehľad týchto úvodných zmien, ktoré sa často objavujú na tele tehotných žien.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Príznaky tehotenstva môžete pociťovať skôr, než sa na teste ukážu dve čiarky

Viete, aké sú tie najčastejšie?  Hoci je to u každej ženy rozdielne, pripravili sme vás prehľad úplne  prvých zmien, ktoré zvyknú tehotné ženy spozorovať na svojom tele.

Závažným signálom, ktorý by ste v žiadnom prípade nemali ignorovať, je vynechanie menštruácie. Či už sa o bábätko s partnerom snažíte cielene alebo vás meškajúce „vaše dni“ prekvapili, je najvyšší čas na návštevu lekára. Ten spoľahlivo určí, či ide skutočne o tehotenstvo alebo odhalí iný dôvod zmeny vášho ovulačného cyklu. Pokiaľ bojujete s nepravidelnou menštruáciou alebo ste veľmi netrpezlivá, skúste si všímať aj tieto príznaky.

Bolesti v podbrušku, zvýšená teplota či výtok sa objavujú už po pár dňoch

Zvláštne pobolievanie brucha, spojené s miernymi kŕčmi, môžu signalizovať tehotenstvo už v prvom týždni. Málokto ich však správne identifikuje, nakoľko nie sú nijako výrazné a pokojne si ich môžete zameniť s bežným stavom pred menštruáciou.

Niekedy sa pridá slabý výtok alebo špinenie, ktoré súvisí s uhniezdením vajíčka v maternici. Ničím nezvyčajným nie je ani zvýšená bazálna teplota.

Citlivé a zväčšené prsia

Bolestivosť prsníkov sa rovnako spája s predmenštruačným syndrómom, ktorým trpí veľké množstvo žien. Preto sa tento príznak zvykne zo začiatku prehliadať, pokiaľ s ním máte každomesačné skúsenosti.

V prípade, že ste citlivé prsia nikdy neriešili, no odrazu vám je každá podprsenka tesná, prípadne bez nej kvôli bolestiam neviete urobiť ani krok, mali by ste spozornieť a začať si všímať ďalšie zmeny na vašom tele.

 

Nekončiaca únava

Zaspávate o piatej poobede, nevládzete sa venovať bežným činnostiam a máte pocit, že vám náhle z tela odišla všetka energia? Hoci sa odborníci nevedia celkom zhodnúť, čo túto prvotrimestrovú únavu spôsobuje, spätne na ňu spomína veľké množstvo mamičiek.

Vaše telo sa pripravuje na obrovskú zmenu a zároveň vás chce chrániť v najcitlivejšej fáze tehotenstva. Nesnažte sa s ním bojovať, príval nových síl pocítite už v druhom trimestri.

Zmena chutí alebo nevoľnosť

Náhle návaly vlčieho hladu alebo naopak zvláštna nevoľnosť, ktorú celkom nečakane spustí váš obľúbený parfum, zubná pasta alebo vôňa rannej kávy, najčastejšie vyvolávajú podozrenie, či náhodou nie ste „v tom“.

Ide o veľmi individuálnu záležitosť, a kým niektoré ženy prejdú tehotenstvo bez väčších problémov, iné bojujú s vracaním či napínaním celé mesiace.

 

Čas na tehotenský test ?


Vynechanie menštruácie ešte nemusí znamenať, že ste tehotná. Užívanie liekov, nadmerný stres, choroba alebo prísna diéta môžu zasiahnuť do vášho cyklu viac, než by ste čakali. Ak chcete mať istotu, prvou pomocou je zakúpiť si spoľahlivý tehotenský test v lekárni.

Ani s tým sa však neponáhľajte. Ideálna doba je približne týždeň po vynechaní menštruačného cyklu. V zásade platí, že čím viac dní vydržíte, tým bude výsledok presnejší. Odborníci odporúčajú staviť na testy s najvyššou citlivosťou, teda s označením 10mIU/ml.

V raných štádiách tehotenstva sa môže objavovať takzvaný „duch“. Jedna čiarka je výrazná a druhá jemná, takmer neviditeľná. Tá druhá zvyčajne zosilnie až o niekoľko dní, keď sa zvýši hladina hCG hormónu v tele. Najspoľahlivejšie je preto nechať si zobrať krv od vášho lekára a počkať na overený výsledok.

Ďalšie články k téme Príznaky tehotenstva môžete pociťovať skôr, než sa na teste ukážu dve čiarky

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora