Príznaky tehotenstva môžete pociťovať skôr, než sa na teste ukážu dve čiarky

6. 10. 2021 · Redakcia BabyClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
 • tehotenstvo
 • tehotenský test

Viete, aké sú tie najčastejšie?  Hoci je to u každej ženy rozdielne, pripravili sme vás prehľad úplne  prvých zmien, ktoré zvyknú tehotné ženy spozorovať na svojom tele.

Závažným signálom, ktorý by ste v žiadnom prípade nemali ignorovať, je vynechanie menštruácie. Či už sa o bábätko s partnerom snažíte cielene alebo vás meškajúce „vaše dni“ prekvapili, je najvyšší čas na návštevu lekára. Ten spoľahlivo určí, či ide skutočne o tehotenstvo alebo odhalí iný dôvod zmeny vášho ovulačného cyklu. Pokiaľ bojujete s nepravidelnou menštruáciou alebo ste veľmi netrpezlivá, skúste si všímať aj tieto príznaky.

Bolesti v podbrušku, zvýšená teplota či výtok sa objavujú už po pár dňoch

Zvláštne pobolievanie brucha, spojené s miernymi kŕčmi, môžu signalizovať tehotenstvo už v prvom týždni. Málokto ich však správne identifikuje, nakoľko nie sú nijako výrazné a pokojne si ich môžete zameniť s bežným stavom pred menštruáciou.

Niekedy sa pridá slabý výtok alebo špinenie, ktoré súvisí s uhniezdením vajíčka v maternici. Ničím nezvyčajným nie je ani zvýšená bazálna teplota.

Citlivé a zväčšené prsia

Bolestivosť prsníkov sa rovnako spája s predmenštruačným syndrómom, ktorým trpí veľké množstvo žien. Preto sa tento príznak zvykne zo začiatku prehliadať, pokiaľ s ním máte každomesačné skúsenosti.

V prípade, že ste citlivé prsia nikdy neriešili, no odrazu vám je každá podprsenka tesná, prípadne bez nej kvôli bolestiam neviete urobiť ani krok, mali by ste spozornieť a začať si všímať ďalšie zmeny na vašom tele.

Nekončiaca únava

Zaspávate o piatej poobede, nevládzete sa venovať bežným činnostiam a máte pocit, že vám náhle z tela odišla všetka energia? Hoci sa odborníci nevedia celkom zhodnúť, čo túto prvotrimestrovú únavu spôsobuje, spätne na ňu spomína veľké množstvo mamičiek.

Vaše telo sa pripravuje na obrovskú zmenu a zároveň vás chce chrániť v najcitlivejšej fáze tehotenstva. Nesnažte sa s ním bojovať, príval nových síl pocítite už v druhom trimestri.

Zmena chutí alebo nevoľnosť

Náhle návaly vlčieho hladu alebo naopak zvláštna nevoľnosť, ktorú celkom nečakane spustí váš obľúbený parfum, zubná pasta alebo vôňa rannej kávy, najčastejšie vyvolávajú podozrenie, či náhodou nie ste „v tom“.

Ide o veľmi individuálnu záležitosť, a kým niektoré ženy prejdú tehotenstvo bez väčších problémov, iné bojujú s vracaním či napínaním celé mesiace.

Čas na tehotenský test

Vynechanie menštruácie ešte nemusí znamenať, že ste tehotná. Užívanie liekov, nadmerný stres, choroba alebo prísna diéta môžu zasiahnuť do vášho cyklu viac, než by ste čakali. Ak chcete mať istotu, prvou pomocou je zakúpiť si spoľahlivý tehotenský test v lekárni.

Ani s tým sa však neponáhľajte. Ideálna doba je približne týždeň po vynechaní menštruačného cyklu. V zásade platí, že čím viac dní vydržíte, tým bude výsledok presnejší. Odborníci odporúčajú staviť na testy s najvyššou citlivosťou, teda s označením 10mIU/ml.

V raných štádiách tehotenstva sa môže objavovať takzvaný „duch“. Jedna čiarka je výrazná a druhá jemná, takmer neviditeľná. Tá druhá zvyčajne zosilnie až o niekoľko dní, keď sa zvýši hladina hCG hormónu v tele. Najspoľahlivejšie je preto nechať si zobrať krv od vášho lekára a počkať na overený výsledok.

 • 1×10 ml, gél
  5.0
  (2)
  Masážny gél na zuby a ďasná určený pre bábätká.
 • 1×1 ks, čelový teplomer
  4.6
  (5)
  Bezkontaktný digitálny infračervený teplomer.
 • 1×115 ml, izotonický, s obsahom morskej vody
  4.8
  (5)
  Nosový sprej izotocký s morskou vodou. Vhodný na hygienu nosa. Uvoľňuje hlieny. Prevencia proti príznakom nádchy.
 • 1×1 ks, silikónová kefka
  Silikónová prstová zubná kefka je vhodná od narodenia. Vhodná aj na masáž ďasien. V balení spolu s hygienickým púzdrom.
 • 1×200 ml, dojčenský kúpeľ
  Jemná nepenivá kúpeľová prísada má šetrné čistiace a jemné ošetrujúce účinky. Kvalitný sezamový olej a mandľový olej chránia pokožku pred vysúšaním, dodávajú jej tuk, ktorý pokožka stráca pôsobením vody.
 • 1×1000 ml, krém pre bábätká
  5.0
  (1)
  Umývací krém bez obsahu mydla ja jemné čistenie pokožky tela a vlasov bábätiek.
 • Inovatívna olejová textúra balzamu redukuje pocity sucha a diskomfortu na pokožke bábätka a poskytuje úľavu od pocitov svrbenia.

  Ďalšie články k téme Príznaky tehotenstva môžete pociťovať skôr, než sa na teste ukážu dve čiarky

  • Zistite, ako potlačiť nevoľnosti v tehotenstve

   Zistite, ako potlačiť nevoľnosti v tehotenstve

   · 6 minút na prečítanie
   • tehotenstvo
   • tehotenský test
   • vitamíny počas tehotenstva
   Žalúdok na vode a vracanie počas tehotenstva sa síce označujú ako ranná nevoľnosť, ale môžu trvať celý deň. Ako ich zmierniť a prežiť deň bez problémov?
  • Ste si istá, že viete použiť tehotenský test správne?

   Ste si istá, že viete použiť tehotenský test správne?

   · 5 minút na prečítanie
   • hCG hormón
   • tehotenský test
   • tehotenstvo
   Existuje rozdiel medzi testom z obchodu, lekárne alebo drogérie? Aké sú pravidlá, aby bol výsledok spoľahlivý? Na všetky otázky odpovedá farmaceutka z lekárne Dr.Max.
  • Pestrý mikrobióm: zdravý štart do života

   Pestrý mikrobióm: zdravý štart do života

   · 6 minút na prečítanie
   • tehotenstvo
   • dojčenie
   • probiotiká
   Správny mikrobióm čriev sa buduje už od útleho detstva a na celkové zdravie má výrazný vplyv. Na čo nezabudnúť už počas tehotenstva či dojčenia?
  O autorovi
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora