Tipy na spoľahlivú ochranu detí pred kliešťami a komármi

10. 5. 2022 · 5 minút na prečítanie

Aktuálna sezóna kliešťov a ďalších nepríjemných druhov hmyzu práve nastupuje. Máte na ňu všetko pripravené?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Tipy na spoľahlivú ochranu detí pred kliešťami a komármi

Tohtoročná sezóna kliešťov a iného obávaného hmyzu sa práve začína. Ste na ňu pripravení?

Pohyb na čerstvom vzduchu je pre deti ideálnym spôsobom, ako tráviť deň. Okrem zábavy však na nich často čaká aj nemilé „prekvapenie“ – skoro každé dieťa sa aspoň raz za život stretne s otravným náletom komárov či prisatím kliešťa. Obaja môžu byť pôvodcom viacerých ochorení, medzi ktoré patrí aj nebezpečná kliešťová encefalitída. Viete, ako sa pred ňou dá účinne chrániť?

Výskyt kliešťov v prírode

Každý rok je hlásený takmer zo všetkých kútov Slovenska, no nie každý kliešť je zároveň prenášačom vírusu kliešťovej encefalitídy. Endemické oblasti sú podľa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na Slovensku lokalizované predovšetkým pozdĺž rieky Váh, za problematický možno považovať aj juhozápad Slovenska. Podľa odborníkov kliešte v dôsledku klimatických zmien v posledných rokoch postupujú do vyšších polôh, kde sa s nimi môžu stretnúť ľudia, ktorí s nimi doteraz nemali žiadne skúsenosti.

V strednej Európe je najvyšší výskyt kliešťov v apríli a máji, na Slovensku ich je spravidla veľa aj koncom leta. Kliešťom sa darí na vlhkých miestach, ako sú brehy riek, žijú tiež v nízkych krovinatých miestach a porastoch zmiešaných lesov. Hoci si ľudia často myslia, že na nás „skáču“ zo stromov a kríkov, v skutočnosti sa väčšinou nachádzajú na zemi do výšky 50 centimetrov. Domov ich môžu priniesť aj vaši domáci miláčikovia.

 

Kliešte prenášajú viacero nebezpečných chorôb

Kliešte prenášajú okrem bakteriálnych infekcií (borelióza, ricketsióza, ehrlichióza, babesióza) aj tie vírusové, z ktorých najčastejší je zápal mozgových blán a kliešťový zápal mozgu.

Aby človek ochorel, stačí, aby bol kliešť prisatý približne dve hodiny. Zo začiatku sa zápal prejaví ako bežná chrípka, no neskôr dochádza k postihnutiu mozgu, ktorého závažnosť stúpa s vekom a imunitným stavom pacienta.  Vzhľadom na to, že naň neexistuje liek, je veľmi dôležité chrániť sa.

Ako na to?

Základom je prevencia. Namiesto zakazovania hier v prírode, deti vhodne oblečte. Ideálne je mať dlhé nohavice a tričko s dlhými rukávmi s hladkým povrchom, čo kliešťom sťažuje lezenie a následné priľnutie na kožu. Nohavice zasuňte do ponožiek. Po návrate zvonku oblečenie ihneď vyzlečte a poriadne vytraste. Nezabudnite dieťa prezrieť, predovšetkým miesta vo všetkých záhyboch, za ušami a vo vlasoch.

Pred výletom do prírody, hraním v záhrade či vybehnutím von za kamarátmi do parku, nezabudnite detskú pokožku ošetriť vhodným ochranným prípravkom. Väčšina repelentov v spreji chráni deti pred kliešťami aj iným hmyzom tak, že po postriekaní oblečenia a pokožky vytvára pre nežiadúcich návštevníkov odpudzujúci zápach. Medzi rodičmi sú veľmi obľúbené aj repelentné náramky, ktoré sa nosia na zápästí alebo na členku a chránia až 15 dní. Odporúčajú sa pre deti od troch rokov.

Uštipnutie od komára je veľmi nepríjemné, najmä pre malé deti

Najspoľahlivejším spôsobom ochrany pred kliešťovou encefalitídou je podľa lekárov očkovanie. Dôležité je absolvovať celkovo tri dávky vakcíny, ktoré je možné podať dieťaťu od jedného roka života. Na Slovensku toto očkovanie zatiaľ poisťovňa neprepláca. Zároveň je dôležité vedieť, že vakcína vás nechráni proti prisatiu, preto treba naďalej používať repelent.

 

Komáre a deti

Hoci by sa mohlo zdať, že komáre sú okrem otravného bzučania a svrbiacich „pozdravov“ na koži neškodné stvorenia, nie je to celkom pravda. Deti a bábätká sú voči nim takmer bezbranné, pričom citlivá detská pokožka môže reagovať na poštípanie dramatickejšie, než by ste si mysleli. Alergické reakcie na hmyz už vystrašili nemálo rodičov.

Veľké množstvo komárích bodnutí vyvoláva u ľudí nervozitu, nepozornosť, nespavosť či podráždenosť.

Zo zdravotného hľadiska ide podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva o mikroporanenia  a inokuláciu – teda vpravenie výlučkov slinných žliaz do ľudského tela. Okrem lokálnej imunitnej reakcie, ktorá sa prejavuje bolesťou, pálením, svrbením, začervenaním kože a opuchom, netreba zabúdať na fakt, že komáre tiež patria medzi prenášačov infekcií.

Na Slovensku sa už objavila horúčka, vyvolaná vírusom ťahyňa, ktorá môže prebehať ako bežná chrípka, ale aj ako zápal priedušiek, pľúc či mozgových blán. Opatrní by ste mali byť najmä v období kalamít komárov, ktoré sa spravidla začínajú od apríla a končia príchodom chladnejších jesenných dní. Najčastejšie útočia v čase východu a západu slnka, no v lesoch a pred dažďom nám znepríjemňujú život bez prestávky. Aj preto sa oplatí mať repelent neustále pri sebe.

Repelenty pre malých i veľkých

Repelent je chemická látka, ktorá má za úlohu odpudzovať hmyz, nie ho zabiť. Môže vás tak ochrániť pred množstvom nepríjemných chorôb, ale aj otravným štípaním a nalietavaním do jedla. Výnimku majú len najmenšie detí do dvoch mesiacov veku, ktoré namiesto repelentu chráňte napríklad  moskytiérou. Pre staršie deti existujú prípravky, ktoré obsahujú látky, šetrné k detskej citlivej pokožke. Pri výbere sa riaďte vekom, a tiež tým, či budete repelent nanášať na odev alebo na kožu.

V prípade aplikácie prípravku na telo nezabúdajte na oblasti, ako sú členky a zápästia, kde hmyz útočí najčastejšie. Ochráni vás aj vhodné oblečenie – teda dlhé rukávy, nohavice a ponožky. Ideálne je zvoliť voľné a vzdušné kúsky svetlých farieb, ktoré vopred „naimpregnujete“ špeciálnym ochranným prípravkom.

 

Repelenty chránia pred komármi aj kliešťami

Pokiaľ máte citlivejšiu pokožku alebo hľadáte intenzívnu a zároveň bezpečnú ochranu pre vašich najmilších, stavte na kombináciu repelentu s nižším obsahom účinnej látky na odhalené časti tela a na topánky či nohavice aplikujte čo najsilnejší prípravok.

Repelenty, ktoré sú určené pre deti, existujú vo forme gélu, peny, náramku alebo spreja. Aby nedošlo k jeho vdychovaniu, nastriekajte ho najskôr do dlane a až potom rozotrite na detskú pokožku. V ponuke tiež nájdete repelent v podobe tabletiek s vysokým obsahom vitamínu B. Užívať ho môžu deti od troch rokov a okrem ochrany pred nepríjemným hmyzom priaznivo vplýva na stav pleti.

Ďalšie články k téme Tipy na spoľahlivú ochranu detí pred kliešťami a komármi

  • Kliešte a komáre sú otravné, ale aj nebezpečné!

    Kliešte a komáre sú otravné, ale aj nebezpečné!

    · 5 minút na prečítanie
    Každý z nás by si asi vedel predstaviť teplé letné dni bez nepríjemných a dotieravých komárov a kliešťov. Napriek tomu, že sú malé, dokážu človeku spôsobiť veľké problémy. Môžu prenášať mnohé nebezpečné ochorenia, ako napríklad lymskú boreliózu či kliešťovú encefalitídu.
  • V tomto období sme najmä vystavení chrípke, nádche a prechladnutiu. Dbáme na príjem vitamínov, pijeme bylinkové čaje, cvičíme aktívne alebo užívame výživové doplnky na posilnenie imunity. Väčšina z nás teraz vôbec nepomýšľa na to, že o niekoľko mesiacov nás môžu pri prechádzke letnou prírodou číhať malé, ale nebezpečné tvory - kliešte. Buďme o krok vpred! Môžete sa opýtať svojho lekára na...
  • Prvé detské choroby

    Prvé detské choroby

    · 7 minút na prečítanie
    Už od dávnych čias, keď nebolo známe, čo spôsobuje určité choroby, sa pre ich označenie používalo číslovanie od jedna po sedem. Tieto choroby sú vysoko nákazlivé a typicky sú sprevádzané vyrážkami. Znáte ich rozlišovacie znaky a na čo si treba dávať pozor?
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora