Používa váš drobec cumlík? Na toto by ste mali dať pozor

15. 2. 2021 · 4 minúty na prečítanie
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Používa váš drobec cumlík? Na toto by ste mali dať pozor

Vedeli ste, že časté cmúľanie cumlíka môže podľa odborníkov oddialiť vývoj reči vášho dieťatka? Koho sa to týka a ako tento problém riešiť, sa dozviete z nasledujúceho článku.

Existujú bábätká, ktoré si na cumlík ani nespomenú. Rovnako početná je však skupinka detí, ktoré si pri akomkoľvek náznaku únavy alebo znepokojenia začnú cmúľať vlastný palec. A s tým sa už bojuje o čosi ťažšie, než s plastovou pomôckou. Používanie cumlíka preukázateľne znižuje riziko náhleho úmrtia novorodencov a preferujú ho dokonca aj zubní lekári. Na druhej strane, ak ho má váš drobec v ústach príliš často, a to aj po dosiahnutí troch rokov života, môže neskôr trpieť vážnymi problémami s rečou.

Cumlík verzus palec

Názory na túto problematiku sa rôznia a treba ich posudzovať vždy individuálne. Faktom ostáva, že zbavovanie sa návyku na cmúľanie palca patrí medzi najzložitejšie a mnoho detí sa ho nevie zbaviť ani vo veku, kedy už sedí v školskej lavici. Palec je totiž vždy po ruke. Keďže sa jeho cmúľanie spája najmä s emóciami a podvedomím, na jeho odstránení treba zložito pracovať. Veľa mamičiek pozná triky s perinkou alebo lepiacou páskou, ktoré si však žiadajú veľkú trpezlivosť a výdrž.

Podľa zubných lekárov, palec spôsobuje v ústnej dutine omnoho väčšie škody než cumlík. Jazyk sa vysúva smerom dopredu, čím sa umocňuje nesprávny priebeh prehĺtania, pretože sa jazyk nepohybuje smerom k tvrdému podnebiu, ale medzi zuby. Výsledkom môže byť neprávny vývoj zubov či otvorený zubný hryz, ale tiež spomínaná zlá artikulácia. Pochopiteľne, tieto problémy môže spôsobiť aj nadmerná prítomnosť cumlíka v detských ústach, pretože zmenšuje možnosť prirodzeného vývoja hovoridiel, čo sa podieľa na tvarovaní čeľuste a vývoji rečových schopností.

Netreba sa ho báť

Ak budete dávať vášmu drobcovi cumlík počas prvého polroka života, nemáte dôvod na obavy. Predchádzate tak vyššie spomínanému návyku na vkladanie palca do úst. No postupne, ako je dieťa staršie a učí sa zvládať vlastné emócie, mali by ste jeho kontakt s cumlíkom obmedzovať na minimum. Nedávajte mu ho hneď, keď sa začne rozčuľovať. Skúste túto situáciu zvládnuť vlastnými silami, predídete tak nezdravej fixácii na tohto šikovného „upokojovača“.

 

Na trhu dnes existuje široká ponuka cumlíkov, ktoré svojím tvarom a zvoleným materiálom zodpovedajú podmienkam na zdravý vývoj čeľuste starších detí. Pri rozhodovaní o odobratí alebo ponechaní cumlíka sa riaďte vlastným inštinktom a pozorovaním vášho bábätka. Mnohé dvoj či trojročné deti zareagujú jeho okamžitým nahradením palcom, čo nie je práve najšťastnejším riešením. Ak váš drobec používa cumlík výlučne na spánok a aj pri ňom ho okamžite vypľuje, je vysoko pravdepodobné, že to bez neho hravo zvládne.

Kedy vzniká problém?

Je dokázané, že ak dieťa používa cumlík aj po treťom roku života a to s veľkou intenzitou, stúpa u neho riziko vzniku zubných alebo rečových problémov. Tie sú spojené nielen s mechanickým ovplyvnením postavenia zubov a jazyka, ale tiež s absenciou zvukov, ktoré by malo dieťa v tomto veku vydávať. Ústa plné cumlíka, mu prirodzene znižujú frekvenciu zvukov a slov, ktoré iní drobci cez deň doma bežne narozprávajú.

Podľa odborných štúdií môže predĺžené používanie cumlíka (3 a viac rokov) zasahovať do vývoja špičky jazyka, čím klesá schopnosť tvoriť a formovať slová či hlásky. Prirodzená pokojná poloha jazyka sa zmenšeným priestorom v ústach mení, jazyk je široký a často leží na spodných zuboch, ba dokonca na spodnej pere. Tieto faktory výrazne komplikujú výslovnosť, a to predovšetkým sykaviek. Všimnite si, že deti, ktoré bez cumlíka neurobia ani krok, mávajú aj bez neho ústa dlhodobo pootvorené.

Budujte zdravé návyky

Ideálna doba na odobratie cumlíka závisí od individuálneho nastavenia vášho dieťatka, vo všeobecnosti sa však odporúča „stratiť“ ho vo období medzi 6 a 7 mesiacom života. Podľa odborníkov sa tak vyhnete veľkému plaču či iným problémom. V tomto veku si totiž dieťa na novú situáciu zvykne behom pár dní a v konečnom dôsledku si na cumlík nebude pamätať. Tiež je vhodné, aby ste ho čo najskôr podporili v kŕmení sa lyžičkou a pití z hrnčeka, čím potlačíte jeho sací návyk.

Pokiaľ vidíte, že si vaše dieťatko na cumľanie veľmi zvyklo, odoberajte mu cumlík vždy, keď je pokojné a neplače. Takisto dbajte na to, aby malo pri vašich rozhovoroch a hrách vždy ústa voľné a motivujte ho, aby vám odpovedalo. Cumlík nemá čo robiť pri detských hrách, ako je lezenie či stavenie kociek. Ak spozorujete, že počas spánku cumlík vypľulo, nie je dôvod, prečo mu ho vracať späť do úst. Pokiaľ najbližšiu vypätú situáciu dokážete zvládnuť „sami“ a odviesť pozornosť drobca iným spôsobom, než cumlíkom, ste na dobrej ceste odpútať ho od neho už natrvalo.

Ďalšie články k téme Používa váš drobec cumlík? Na toto by ste mali dať pozor

  • Všetci chceme pre naše deti to najlepšie. Tak prečo im nedopriať lákavý džús so slamkou či niečo farebné a bublavé, ako pijú „dospeláci“? Podľa MUDr. Béderovej je dôvodov viacero.
  • Praktický návod na zdravé detské zúbky

    Praktický návod na zdravé detské zúbky

    · 3 minúty na prečítanie
    Kedy je správny čas začať čistiť zuby vášho dieťaťa? Ako si vybrať správnu zubnú pastu a kefku? Ak vás zaujímajú tieto témy, sme tu, aby sme vám pomohli dosiahnuť vynikajúcu úroveň rodinnej ústnej hygieny!
  • Odstrániť mandle - áno či nie?

    Odstrániť mandle - áno či nie?

    · 3 minúty na prečítanie
    Zvažujete operáciu krčných alebo nosných mandlí u vášho drobca? Dôležitá je celková zdravotná anamnéza a zváženie rizík. Kedy je deťom bez nich lepšie a kedy naopak?
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora