Odstrániť mandle - áno či nie?

20. 10. 2020 · 3 minúty na prečítanie
Zvažujete operáciu krčných alebo nosných mandlí u vášho drobca? Dôležitá je celková zdravotná anamnéza a zváženie rizík. Kedy je deťom bez nich lepšie a kedy naopak?
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Odstrániť mandle - áno či nie?

Ak trávite viac času doma s chorým drobcom, než v práci, zrejme sa to veľmi nepozdáva nielen vášmu šéfovi, ale ani vám. Odstránenie mandlí by podľa viacerých dostupných informácií mohlo tomuto stavu napomôcť, no nemusí to byť pravidlom. Mandle majú v našom tele dôležitú funkciu a najväčší význam sa im pripisuje práve v detskom veku. Keď však prestanú fungovať správne, samé sa stanú zdrojom problému a po konzultácii s lekárom je nevyhnutné ich vybratie. Čo môžete od tohto zákroku očakávať?

NOSNÉ MANDLE

► Najčastejšie trápia menšie deti, a to hlavne kvôli tomu, že počas vývoja stále rastú, čo ich telu môže spôsobovať rôzne komplikácie.

► Ak sa mandľa (jedna alebo obe) zväčší, spozorujete to podľa dýchania cez ústa. Dieťa má neustále pocit zapchatého nosa a pridávajú sa problémy s dýchaním, so sluchom, pískanie v ušiach, chrápanie počas spánku alebo neustále soplenie, pretože sa zároveň zvyšuje tvorba hlienu. Typický je tiež zastrený hlas.

► Zvyčajne platí, že keď zmizne prechladnutie, automaticky sa zmenší aj mandľa – preto sa samotný problém často nerieši. V prípade, že sa choroba stále vracia, môže lekár odporučiť jej odstránenie.

KRČNÉ MANDLE

Sú súčasťou lymfatického tkaniva a pôsobia ako určitý filter, ktorý zachytáva baktérie, vírusy a iné zdroje infekcií. Komplikácie s nimi sa u detí začínajú objavovať až v staršom veku.

► Prejavujú sa častými nachladnutiami, spojenými so silnými bolesťami hrdla, zhoršujúcimi prehĺtanie. Sprevádzajú ich zdurené uzliny na krku a horúčky.

► Vplyvom chronických zápalov môže dôjsť k narušeniu obrannej funkcie mandlí. Tie sa následne stávajú ložiskom pre infekcie. Umožňuje to ich stavba a povrch, na ktorom sa ľahko usádzajú baktérie.

► Na problémy s mandľami vás môžu upozorniť rôzne signály organizmu, ako sú zápaly kože, bolesti kĺbov, únava i problémy s obličkami.

► V prípade, že nezaberá klasická liečba, odborník odporučí ich chirurgické odstránenie.

AKO PREBIEHA OPERÁCIA?

Výber nosných mandlí nepatrí medzi komplikované zákroky. Dieťa sa dostaví do ordinácie nalačno. Operácia prebieha v celkovej anestézii a samotný zákrok netrvá dlhšie než pol hodinu. Po krátkom pozorovaní spoločne odídete domov, kde sa bude pacient doliečovať podľa pokynov lekára. Pripravte ho vopred na to, že bude musieť veľa piť a s prvou, kašovitou stravou začnete až nasledujúci deň. Odstránenie krčných mandlí je o čosi bolestivejšie a nepríjemné pocity môžu pretrvávať aj dva týždne po zákroku.

 

Je prirodzené, že vaše dieťa môže mať z výberu mandlí obavy – venujte mu preto zvýšenú pozornosť. Citlivo mu vysvetlite, či ho čaká a ostaňte s ním po celý čas operácie, pokiaľ to bude možné. Pokojne zvoľte metódu jemného podplácania a uzavrite dohodu o odmene za dobre zvládnutý zákrok. Nezabudnite, že vplyvom liekom môže byť dieťa jemne „oblbnuté“, dokonca si nemusí všetko pamätať. Nie je však dôvod na obavy. Moderné liečebné technológie sú na veľmi vyspelej úrovni, čo znižuje mieru bolestivosti a urýchľuje hojenie.

AKÉ SÚ RIZIKÁ?

Dôvodov na neistotu nie je veľa. Hoci sa v minulosti vybranie mandlí neodporúčalo pacientom, ktorí trpia na alergiu či sennú nádchu, dnes už ani tento dôvod nemusí byť kontraindikáciou, nakoľko metódy liečby značne pokročili. Každý malý pacient sa posudzuje individuálne. Okrem vyšetrenia u odborníka podstúpi odber krvi a výter z nosu, aby sa zaistilo, že diagnóza bude určená správne.

Dieťa by malo byť staršie ako päť rokov, nakoľko je nutné, aby po zákroku spolupracovalo – užívalo lieky, dostatočne pilo a tiež dokázalo pochopiť, čo sa s ním aktuálne deje. V deň operácie musí byť zdravé a mať dobré výsledky predoperačných vyšetrení. Individuálne posúdenie operácie sa vyžaduje u pacientov, ktorí sa narodili s rázštepom podnebia. Spravidla sa odborníci vybratiu mandlí nebránia, pretože chronický zápal v tele závažne oslabuje náš imunitný systém.

Ďalšie články k téme Odstrániť mandle - áno či nie?

  • Nádcha

    Nádcha

    · 4 minúty na prečítanie
    Viete, čo znamená pre deti upchatý nos? Kedy ísť s nádchou k lekárovi a aké sú možnosti liečby? Či, ako je to naozaj s tou "slanou vodou"?
  • Bolesť

    Bolesť

    · 3 minúty na prečítanie
    Bolesť je nepríjemný pocit, ktorým vysiela náš organizmus varovný signál pred možným rizikom. Sprevádza mnohé ochorenia a v niektorých prípadoch upozorňuje na chorobu.
  • Kašeľ

    Kašeľ

    · 2 minúty na prečítanie
    Kašeľ je obranný reflex organizmu. Pomáha odstrániť z dýchacích ciest všetko, čo ich dráždi alebo blokuje.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora