Opýtali sme sa pediatra: Čo má obsahovať detská lekárnička?
Aby ste boli pripravení na ľahšie ochorenia, prípadne drobné úrazy vašich detí, je dobré mať doma základnú lekárničku, ktorá vám pomôže tieto nepríjemné situácie bez obáv zvládnuť.
Obsah článku
Keďže sa väčšina úrazov stane práve v domácom prostredí, je nevyhnutné poznať aspoň základy poskytovania prvej pomoci. K nim patrí aj funkčná domáca lekárnička, ktorá obsahuje všetko potrebné a máte ju vždy po ruke. Nielen pri pádoch či bežných detských ochoreniach, ale aj pri každodennej starostlivosti o dieťa, potrebujete celý rad rôznych prípravkov. Nezabudnite však, že lieky, nožničky i leukoplasty nepatria do rúk malých zvedavcov, preto by lekárnička mala byť poriadne uzavretá. Viete, čo by v nej rozhodne nemalo chýbať?
STAROSTLIVOSŤ O NOVORODENCA
S príchodom bábätka do domácnosti si budete postupne rozširovať obsah vašej domácej lekárničky. Aj keď bude váš drobec zdravý ako repa, bez tohto sa nejaký čas rozhodne nezaobídete:
- Lieh na ošetrenie pupka
- Gázové štvorce
- Olej alebo telové mlieko na ošetrenie pokožky dieťaťa po kúpaní
- Krém proti zapareninám
- Nožničky na nechty
- Vatové tyčinky
- Teplomer (digitálny, bezdotykový)
- Kvapky do uší a do očí
- Vitamín D (prípadne vitamíny predpísané vašim pediatrom)
BOLESTI BRUŠKA (KOLIKA)
Nafukovanie u dojčiat býva sprevádzané bolestivým plačom (zvyčajne polhodinu po dojčení alebo kŕmení), napnutím bruška, začervenaním v tvári a priťahovaním nôh k brušku. Tieto ťažkosti sa najčastejšie objavujú v prvých troch mesiacoch po narodení, preto bývajú označované ako trojmesačná kolika. Väčšinou odídu rovnako náhle, ako sa zjavili, no pomôcť dieťatku od nepríjemných bolestí môžete s použitím nasledujúcich pomôcok:
- Kvapky proti dojčenskej kolike
- Emulgél na masáž bruška
- Feniklový čaj
- Rektálna rúrka a vazelína
- Probiotiká pre dieťa alebo dojčiacu matku
HORÚČKA
Horúčka samotná nie je ochorením, ale prejavom aktivity imunitného systému. Patrí medzi obranné mechanizmy organizmu a objavuje sa pri vírusových a bakteriálnych ochoreniach, taktiež môže sprevádzať očkovanie či prerezávanie zúbkov. Priveľmi vysoká horúčka je často nebezpečnejšia ako samotná choroba – preto ju lekári väčšinou odporúčajú potláčať veľmi energicky. Ak teplomer ukáže hraničnú hodnotu 38,5°C (alebo nad 38°C v podpazuší), je vhodné nasadiť do boja lieky, ktoré vám odporučil pediater:
- Sirup a čapíky s obsahom paracetamolu a ibuprofénu (striedavo)
- Spoľahlivý teplomer
NÁDCHA
Upchatý nos dokáže malé dieťa poriadne potrápiť. Dojčatá a batoľatá sa ešte nedokážu samostatne zbavovať hlienov ani vykašliavať, preto im treba sekrét z nosa pravidelne odsávať a po každom odsatí zvlhčiť nosnú sliznicu. Nezabudnite ani na vitamíny C a D, ktorý ľudské telo najlepšie načerpá zo slnka. Okrem toho sa vám ešte určite zíde:
- Fyziologický roztok alebo roztok morskej vody (kvapky, sprej)
- Kvapky proti nádche s účinnou látkou
- Odsávačka hlienov (hadičková alebo na vysávač)
HNAČKA
Ak má dieťa vodnatú stolicu častejšie ako trikrát denne, ide o hnačku. Žalúdočno-črevné infekcie sú častým javom najmä u škôlkarov. Zväčša odznejú do dvoch až štyroch dní, počas ktorých je dôležité dbať na zvýšený príjem tekutín a suchú diétu. Pri starších deťoch navštívte lekára v prípade, že hnačku sprevádzajú horúčky, objavíte krv v stolici alebo dieťa odmieta jesť a piť. Tieto prípravky by ste mali mať po ruke vždy, keď niekam cestujete:
- Probiotiká (kvapky, kapsuly vhodné na vysypanie do jedla, rozpustné tablety)
- Rehydratačný roztok
- Lieky proti hnačke (kapsuly, prášky).
ODRENINY A DROBNÉ PORANENIA
Deti padajú, keď sa učia chodiť, ale tiež vo chvíľach, keď v západe hry pozabudnú na opatrnosť a okolitý svet. Najčastejšie sa malé úrazy sa stávajú na detských ihriskách, no ani detská izba nie je zárukou, že nebudete potrebovať niečo z nasledovného:
UPOZORNENIE NA ZÁVER
Pred použitím akýchkoľvek liekov sa treba riadiť všeobecnými pravidlami - teda dávkovaním uvedeným v príbalovej informácii. Mimoriadne dôležité je lieky správne uskladniť (niektoré môžu vyžadovať uloženie v chlade či tme), dodržiavať čas exspirácie aj lehotu spotreby po otvorení a brať do úvahy užitie iných, súčasne podávaných liečiv a potravín. Ak máte akékoľvek pochybnosti o liečbe vášho malého pacienta, vždy sa radšej poraďte s lekárom alebo lekárnikom.