Hypoalergénne mlieka, pre koho sú určené?

12. 8. 2020 · Redakcia BabyClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
  • hypoalergénna dojčenská výživa
  • hypoalergénne mlieko
  • mlieko

 

 

Materské mlieko je považované za hotový zázrak – obsahuje totiž všetky potrebné živiny a protilátky, vďaka ktorým je bábätko zdravé a chránené pred negatívnymi vplyvmi z okolia. No nie vždy je dojčenie možné. Vtedy prichádza k slovu špeciálna dojčenská výživa.

 

Výber náhradnej mliečnej formuly by ste však mali vždy skonzultovať s pediatrom a zároveň dobre poznať vašu rodinnú anamnézu – najmä, ak je niektorý z rodičov alebo súrodencov alergik. Čo ďalšie by ste o náhradnom mlieku mali vedieť?

Ach, to bruško!


Ak sa u vás doma ozýva detský plač po každom dojčení a dieťatko začne nebodaj trápiť vracanie, hnačka či kožné alergické prejavy, je potrebné obrátiť sa na odborníka. Hoci to nie je príliš časté, no existujú prípady, kedy tráviaci trakt dieťaťa nedokáže spracovať materské mlieko, prípadne alergény v ňom prítomné sú silnejšie, než jeho obranné látky. Vtedy nastáva problém. Jedným z riešení býva špeciálna diéta pre dieťa i matku, ktorej cieľom je zastaviť nežiadúce reakcie na prijímanú potravu a eliminovať ich opätovný vznik. No ani táto stratégia nemusí byť vždy úspešná. Je vysoko pravdepodobné, že vaše dieťa bude potrebovať špeciálnu HA - hypoalergénnu dojčenskú výživu.

Čo to vlastne znamená?

HA funguje na základe špeciálne upravených bielkovín, štiepiace sa v mlieku na častice, ktoré telo dojčaťa vníma ako menej cudzie, a teda sú ľahšie stráviteľné. Zároveň tak eliminujete riziko vzniku. Najmä v prvom roku života je dojča zvlášť citlivé na prijímané látky.

Hypoalergénne mlieko bolo vyvinuté tak, aby v prípade potreby dokázalo nahradiť materské mlieko. Zároveň nevyvoláva nežiadúce reakcie na prvý najčastejší alergén, s ktorým sa vaše bábätko stretne, ak nemôžete dojčiť - kravskú bielkovinu. Či je takáto špeciálna výživa pre vaše dieťa potrebná, vám najlepšie poradí pediater.

 V tomto prípade však platí, že vhodnejšie je radšej začať s hypoalergénnym mliekom, aj keď ho zdravotný stav vášho drobca priamo nevyžaduje, než citlivému detskému organizmu podať dávku mliečnej bielkoviny, na ktorú nie je pripravený.

Aj malé množstvo môže zapríčiniť senzibilizáciu a ohroziť tak účinok stravy s nízkym obsahom alergénnych zložiek.

 

Alergici v rodine

Vznik alergie u detí je nočnou morou mnohých rodičov. Bohužiaľ, v  súčasnosti ňou trpí približne 20 – 30 % dojčiat. V dôsledku alergie sa u nich môžu objaviť kožné vyrážky (atopická dermatitída), opuch pier, senná nádcha či astma. Veľkú rolu tu zohráva dedičnosť – čím viac priamych príbuzných patrí medzi alergikov, tým je väčšia pravdepodobnosť, že nejakou formou alergie bude trpieť aj novorodenec. To, či sa u dieťaťa toto ochorenie skutočne vyvinie, závisí od mnohých faktorov. Jedným z nich je vhodná výživa počas prvých mesiacov života.

Vedeli ste, že alergické a nealergické deti majú rozdielne zloženie črevných baktérií? Práve preto sa rozdielne bránia alergénom a inak štiepia mliečnu bielkovinu. Materské mlieko má od prírody málo alergénov a obsahuje cenné ochranné látky, ktoré posilňujú odolnosť bábätka zvnútra. Pokiaľ však vaše bábätko nedojčíte, dojčíte ho len čiastočne alebo ho už nedojčíte, odborníci odporúčajú používať hypoalergénnu HA mliečnu dojčenskú výživu.

Kravské či kozie mlieko?

 V snahe dopriať to najlepšie svojmu dieťatku, mnoho mamičiek volí kozie mlieko ako náhradu za kravské, ktorého sa obávajú z dôvodu vzniku alergie.

 Treba si však uvedomiť, že kozie mlieko môže byť rovnakým alergénom. Ak navyše nepoznáte zdroj, z ktorého mlieko pochádza – teda či je koza riadne vyšetrená, zdravá a či bolo s mliekom vhodne manipulované – väčšina lekárov takúto výmenu“ neoznačí za správnu.

Faktom tiež ostáva, že obe mlieka, teda náhradná mliečna formula z lekárne, ale aj klasické mlieko od kravy, sú vo svojom princípe kravské. No špeciálne upravené „umelé“ mlieko bolo prispôsobené požiadavkám detskej výživy. Hypoalergénne mlieka znižujú riziko vzniku akýchkoľvek alergických reakcií.Krém sa používa na zmiernenie svrbenia a začervenania spôsobeného podráždením pokožky. Prirodzene obnovuje ochrannú kožnú bariéru. Je vhodný aj pre najmenšie deti, pre tehotné a dojčiace ženy. Zdravotnícka pomôcka.
5.0
(2)
Relipidačný balzam s trojitou účinnosťou pre suchú pokožku a pokožku so sklonom k atopickému ekzému. Vďaka antirecidívnemu účinku odďaľuje fázy akútneho vysušenia a pomáha predlžovať obdobie pokoja pokožky so sklonom k atopickému ekzému.
Detský bylinný čaj z harmančeka, podporuje trávenie, pomáha uvoľnenie dýchacích ciest pri nádche.
1×500 g, od ukončeného 4. mesiaca
Ide o špeciálnu kašu vhodnú pre deti i dospelých, ktorí trpia alergiou na bielkovinu kravského mlieka, sójové bielkoviny či celiakiu. Je výborným riešením tak pri zvýšenom riziku alergií, ako aj pre osoby s alergiou preukázanou.
1×200 ml, upokojujúca hmla proti svrbeniu pokožky
Upokojujúca hmla proti svrbeniu upokojuje pocity pnutia na spôsobené suchosťou pokožky.
1×700 g, dojčenská výživa, od narodenia
Sunar Expert HA 1+ je počiatočná dojčenská mliečna výživa určená pre deti, ktoré majú riziko vzniku alergií. Dojčenské mlieko Sunar Expert HA 1 je určený na výživu dojčiat od narodenia dieťaťa v období odstavovania alebo ak nemôžu byť dojčené.
Inovatívna olejová textúra balzamu redukuje pocity sucha a diskomfortu na pokožke bábätka a poskytuje úľavu od pocitov svrbenia.
1×60 ml, sirup s obsahom vitamínu C
Výživový doplnok s obsahom vitamínu C pre deti od narodenia, bez farbív, konzervantov a umelých sladidel.

Ďalšie články k téme Hypoalergénne mlieka, pre koho sú určené?