Čo môžete pridať do inhalátora na kašeľ?

8. 4. 2024 · 3 minúty na prečítanie

Kašeľ u detí môže vyčerpávať nielen ich samé, ale aj celú rodinu. Zistite, ako môžete použiť inhalátor na jeho účinnú liečbu a čo doň môžete bezpečne pridať.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čo môžete pridať do inhalátora na kašeľ?

Kašeľ detí nie je len nepríjemný, ale môže byť aj znakom rôznych respiračných ochorení. Vďaka moderným metódam liečby však môžeme kašeľ účinne tlmiť a liečiť, pričom jednou z najefektívnejších metód je práve inhalácia. V tomto článku sa pozrieme na to, ako inhalátor funguje, aké prísady môžete bezpečne použiť a kedy je čas vyhľadať lekársku pomoc.

Ako funguje inhalátor?

Detský inhalátor predstavuje dôležitý nástroj v boji proti častým respiračným problémom, ako sú nádcha a zahlienenie, ktoré sú častou príčinou kašľa. Jeho princíp spočíva v premene inhalovaného roztoku na jemný aerosol. Najčastejšie sa používajú ultrazvukové alebo kompresorové inhalátory.

Tento aerosol dieťa vdychuje, čo prináša viaceré prospešné účinky:

 • Inhalácia aerosolu zvlhčuje sliznice dýchacích ciest, čím podporuje ich obranyschopnosť a efektívne transportuje liečivé látky priamo k miestu, kde sú najviac potrebné.
 • Okrem toho pomáha rozpúšťať hlien, čo uľahčuje dýchanie a prispieva k rýchlejšiemu uzdraveniu.

Tento proces je obzvlášť dôležitý pri liečbe kašľa, pretože priamy dopad na dýchacie cesty umožňuje rýchlejšie uvoľnenie hlienu a zmiernenie symptómov.


Inhalátor tak môže deťom poskytnúť úľavu od kašľa, zlepšiť ich dýchanie a podporiť celkové zdravie dýchacích ciest.

Čo do inhalátora na kašeľ?

Vincentka

Jednou z najpopulárnejších a najúčinnejších je minerálna voda Vincentka. Táto voda je známa svojimi liečivými vlastnosťami, keďže obsahuje vysokú dávku minerálov a stopových prvkov, ktoré priaznivo pôsobia na dýchacie cesty.Vincentka pomáha pri zvlhčovaní slizníc, znižovaní zápalu a rozpúšťaní hlienu, čo uľahčuje dýchanie a podporuje rýchlejšie uzdravenie.

dieťa sa naparuje inhalátorom

Sterilný roztok na prípravu aerosólu

Ďalšou efektívnou možnosťou je použitie sterilného roztoku špeciálne určeného na prípravu aerosólu. Roztok obsahuje hyaluronan sodný 0,3%, chlorid sodný a vodu. Tento roztok je ideálny pre jeho schopnosť zvlhčovať a regenerovať dýchacie cesty. Pred použitím roztoku kyseliny hyalurónovej si však overte, či je váš inhalátor vhodný pre tento typ roztokov. Nie všetky inhalátory majú totiž dostatočný výkon, aby vedeli tento hustý roztok premeniť na aerosól. Soľ kyseliny hyaluronovej prispieva k obnove poškodených slizníc a podporuje ich prirodzenú obranyschopnosť. Vie na seba naviazať vodu, čím zvlhčuje dýchacie cesty, zároveň pôsobí ako antioxidant a tiež priamo prispieva k vyčisteniu dýchacích ciest.

Ďalšou možnosťou je liečivo ambroxol. Má mukolytické účinky, teda rozpúšťa hlieny v pľúcach. Inhaláciou roztoku s ambroxolom sa toto liečivo dostane rovno do dýchacích ciest, čím sa zvýši jeho účinok oproti užívaniu vo forme sirupu.

Bylinky

Nemali by sme opomenúť ani možnosť inhalovania bylinných odvarov. V tomto prípade sa však nepoužívajú elektrické inhalátory, ale využíva sa schopnosť vodnej pary, ktorá môže účinné látky z bylinných odvarov dopraviť do dýchacích ciest. Mnohí si pamätáme naparovanie nad hrncom s horúcim odvarom harmančeka. Dnes už existujú rôzne typy inhalačných nádob, ktoré tento spôsob inhalácie zjednodušia. Bylinky ako tymián, harmanček alebo lipový kvet majú silné antiseptické a protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť pri liečbe kašľa a zápalov dýchacích ciest.

Pri používaní byliniek je však dôležité dbať na správnu koncentráciu a uistiť sa, že sú vhodné pre vek a zdravotný stav dieťaťa. Taktiež je potrebná opatrnosť pri manipulácií s horúcim odvarom, aby ste predišli obareniu.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Ak je kašeľ veľmi silný, trvá dlhšie ako týždeň, alebo ak je sprevádzaný ďalšími príznakmi, ako je vysoká teplota, dýchavičnosť alebo modrasté sfarbenie pokožky, okamžite kontaktujte svojho lekára.

Ďalšie články k téme Čo môžete pridať do inhalátora na kašeľ?

 • Prvé dni života bábätka sú spojené najmä s krásnymi pocitmi. Ale taktiež s obavami, aby bol drobec zdravý a v poriadku. Preto je to najmä pre rodičov často ťažké, ak už hneď po narodení trpí novorodeneckou žltačkou.
 • Najčastejšie letné úrazy a ochorenia u detí

  Najčastejšie letné úrazy a ochorenia u detí

  · 7 minút na prečítanie
  Počas letných mesiacov sa zvyšuje riziko úrazov a detských ochorení. Znáte správne postupy prvej pomoci pre vaše dieťa, na čo si treba dávať pozor pri poskytovaní liečby a kedy je nutné vyhľadať lekársku pomoc?
 • Ste pripravení na začiatok školského roka?

  Ste pripravení na začiatok školského roka?

  · 5 minút na prečítanie
  Či už máte doma prváka alebo skúseného školáka, nástup do školy sa vždy spája s množstvom povinností. Nenechávajte si ich na poslednú chvíľu – poradíme vám, čo budete zaručene potrebovať.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora