Ako vyzerá bábätko po narodení?

27. 4. 2020 · 3 minúty na prečítanie

Vzhľad bábätka po narodení je ovplyvnený nielen tým, čo mu dáte do vienka vy ako rodičia, ale i jeho dlhým pobytom v plodovej vode a náročným prechodom pôrodnými cestami.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako vyzerá bábätko po narodení?

Chvíle, keď prvý raz držíte svoje dieťa v náručí, patria k najkrajším v živote. Čoskoro spoznáte, že ste pre bábätko nenahraditeľní, pretože potrebuje vašu okamžitú a neustálu opateru. Na začiatku je rodič často neistý, má strach, aby svojmu krehkému stvoreniu neublížil. Starostlivosť o bábätko je spočiatku o učení sa a prispôsobovaní sa jeho potrebám.

POKOŽKA NOVORODENCA

Pokožku bábätka po narodení pokrýva mázok - biela hmota, ktorá býva zastúpená vo väčšom množstve predovšetkým na hlavičke, za ušami, v podpazuší a slabinách. Táto hmota chránila kožu dieťaťa celý čas, kým sa pohybovalo v plodovej vode. Po narodení vrstva mázku chráni pokožku bábätka pred prípadným nežiadúcim vniknutím mikroorganizmov.

Bezprostredne po pôrode má pokožka dieťaťa modrastý nádych. Keď sa však dieťatko nadýchne po prvýkrát, začne mu prúdiť telíčkom okysličená krv a jeho pokožka sa zafarbí doružova. Bábätká majú telíčko zvyčajne pokryté jemnými chĺpkami (lanugom). U donosených detí sa vyskytujú na ramenách a lopatkách, u nedonosených na celom tele. Tieto chĺpky však zmiznú do niekoľkých týždňov po narodení.

Niektoré bábätká môžu mať tzv. novorodeneckú žltačku, ktorá sa prejavuje žltým zafarbením kože a očného bielka. Najvýraznejšie sa prejavuje 3. až 4. deň po pôrode. Maminka môže dieťatku pomôcť pravidelným dojčením a čo najčastejším vystavovaním bábätka dennému svetlu.

 

PRISPÔSOBENIE SA NOVÉMU PROSTREDIU

Bábätku sa môže koža veľmi často olupovať, najčastejšie na zadnej strane rúk, priehlavkoch a členkoch. Na premazávanie suchej pokožky môžete použiť olej vhodný pre najmenších, masť, zvláčňujúce mlieko alebo krém, ktoré sú určené špeciálne pre novorodencov. V priebehu ďalších mesiacov sa môžu objaviť i ďalšie kožné prejavy, ktoré väčšinou zmiznú spontánne. 

Nahromadením podkožných cievok môžete pozorovať u vášho drobca červenofialové škvrnky, ktoré sú najčastejšie viditeľné na koreni nosa, nad obočím alebo v tylovej oblasti. V dôsledku upchatých mazových žliaz sú častokrát prítomné žltobelavé bodky na špičke nosa, ide o takzvané milie. Následkom hormonálnej nerovnováhy sa môže u niektorých bábätiek vyskytnúť novorodenecké akné a prechodné zdurenie prsnej žľazy.

Pokožka dieťatka je tenká, citlivá a aj po narodení sa ďalej vyvíja. Tento vývoj intenzívne pokračuje zhruba až do dvoch rokov veku dieťaťa. V tomto období sa detská pokožka postupne prispôsobuje novému prostrediu a zvyšuje svoju odolnosť proti vonkajším vplyvom.

POZOR NA TELESNÚ TEPLOTU, SLNKO I MRÁZ

Novorodenec má pre slabú vrstvu podkožného tuku zlú termoreguláciu, a teda môže rýchlo stratiť telesnú teplotu. Naopak, vo vyhriatych miestnostiach alebo keď je nadmerne oblečený, môže dôjsť k jeho prehriatiu, pretože sa ešte nedokáže potiť. Pokožka je preto náchylná i k tvorbe potničiek, takzvaných zaparenín.

Takisto počas letných mesiacov treba myslieť na ochranu pred slnečnými lúčmi a používať prostriedok s dostatočným UV faktorom. V zimných mesiacoch zasa treba bábätku chrániť tvár pred mrazom vhodnou ochrannou masťou.

DIEŤA NIE JE MALÝ DOSPELÝ

Detská pokožka má vyššiu priepustnosť vody, kozmetických prípravkov a liekov ako pokožka dospelého človeka. Nemali by ste na to zabúdať ani pri výbere prípravkov, ktoré budete nanášať na pokožku dieťatka.

Ešte pred pôrodom je vhodné nakúpiť si prípravky, ktoré budete v starostlivosti o bábätko potrebovať čoskoro po návrate z pôrodnice: lieh na ošetrenie pupka novorodenca, gázové štvorce, olej alebo telové mlieko na ošetrenie po kúpaní, krém proti zapareninám, vatové tyčinkyšpeciálne nožničky pre bábätká.

 

Ďalšie články k téme Ako vyzerá bábätko po narodení?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora