Ako si vypočítať plodné dni? Získajte lepší prehľad o svojom cykle

25. 4. 2023 · 6 minút na prečítanie

Snažíte sa otehotnieť a chcete zvýšiť svoje šance? Zamerajte sa na počítanie plodných dní a a výpočet ovulácie. Pozrite sa, aké metódy vám môžu pomôcť.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako si vypočítať plodné dni? Získajte lepší prehľad o svojom cykle

Ak sa snažíte otehotnieť, najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť, je pochopiť svoje telo a to, kedy je najplodnejšie. Ako teda presne zistiť, kedy máte ovuláciu a kedy je najväčšia pravdepodobnosť, že sa vám podarí počať?

Čo je ovulácia a prečo je dôležitá?

Pri snahe otehotnieť je dôležité pochopiť základy menštruačného cyklu a fungovania ovulácie. Ovulácia je proces, kedy ženské vaječníky uvoľňujú zrelé vajíčko z vaječníka. Toto vajíčko následne putuje cez vajíčkovod. Ak sa na tejto ceste vajíčko stretne so spermiou, môže dôjsť k oplodneniu a vytvoreniu nového života. Menštruačný cyklus je hormonálny fyziologický cyklus v tele ženy, ktorého primárnou funkciou je príprava ženskej pohlavnej bunky (vajíčka) a sliznice maternice na oplodnenie. Jeho priemerná dĺžka je 28 dní.

Menštruačný cyklus tvoria 4 fázy:

  1. Menštruačná fáza: Prejavuje sa menštruačným krvácaním, za ktoré môže odlučovanie slznice maternice.
  2. Folikulárna fáza: Počas nej dochádza k dozrievaniu vajíčka, nastupuje hneď po skončení menštruácie.
  3. Ovulačná fáza (ovulácia): Je to proces, kedy ženské vaječníky uvoľňujú zrelé vajíčko z vaječníka. Toto vajíčko putuje cez vajcovody do maternice. Ak sa na tejto ceste vajíčko stretne so spermiou, môže dôjsť k oplodneniu a vytvoreniu nového života. Prebieha približne v polovici cyklu (niekedy okolo 12-14 dňa) a trvá len 24-48h. Ovulácia sa prejavuje zvýšením sexuálnej túžby, hlienovým výtokom, bolesťami v podbrušku a v krížovej oblasti či citlivosťou v prsníkoch.
  4. Luteálna fáza: Ak počas ovulácie nedôjde k oplodneniu, vajíčko sa rozkladá a ďalšou menštruačnou fázou je vylúčené z tela von pomocou menštruačného krvácania

Výhody sledovania a zapisovania menštruačného cyklu

Sledovanie menštruačného cyklu môže byť veľkou pomocou pri určovaní plodných dní. Keď budete sledovať a zaznamenávať svoj menštruačný cyklus, môžete začať rozpoznávať vzorce a predvídať, kedy budete najplodnejšia. Vďaka tomu je plánovanie tehotenstva oveľa jednoduchšie.

Sledovanie menštruačného cyklu má aj ďalšie výhody:

  • Pomôže vám identifikovať abnormality vo vašom cykle.
  • Pomáha vám identifikovať potenciálne závažné zdravotné problémy, ako je PCOS, endometrióza alebo iné hormonálne zdravotné ťažkosti.
  • Umožňuje vám predvídať príznaky PMS, vďaka čomu ich môžete čiastočne naplánovať dopredu a lepšie ich zvládnuť.

Rôzne metódy výpočtu plodných dní

Pochopenie toho, kedy nastávajú plodné dni a kedy dochádza k ovulácii môže byť veľkou pomocou pri zvyšovaní vašich šancí na otehotnenie, pretože práve v tomto období máte najväčšiu šancu otehotnieť.  Je však dôležité si uvedomiť, že ovulácia sa môže líšiť u každej ženy a dokonca sa môže meniť od cyklu k cyklu aj u tej istej ženy. Dôvodom je to, že menštruačný cyklus je ovplyvnený mnohými faktormi, ako sú napríklad hormonálna nerovnováha, stres, zmeny životného štýlu a zdravotné problémy. Ako teda spoľahlivo vypočítať, ktoré dni ste najplodnejšia?

 

Výpočet ovulácie podľa bazálne teploty.

Hlienová metóda (ovulačná metóda Billingsova)

Metóda hlienu alebo Billingsova ovulačná metóda je jednou z najstarších metód určovania plodných dní. Zástancovia tejto metódy tvrdia, že pomáha ženám lepšie pochopiť ich telo a posilňuje ich pri snahe otehotnieť. 

Hlienová metóda sa zakladá na sledovaní zmeny konzistencie hlienu v pošve. Počas neplodných dní je hlien hrubší a krehkejší, zatiaľ čo počas plodných dní sa mení na tenší a lepkavý, aby uľahčil prienik spermií. Táto metóda vyžaduje pravidelné sledovanie hlienu a zapisovanie jeho konzistencie do kalendára. Hlienová metóda sa považuje za veľmi spoľahlivú, avšak len vtedy, ak sa správne sleduje a zapisuje.

Meranie bazálnej teploty

Meranie bazálnej teploty (BT) je metóda sledovania telesnej teploty ženy, ktorá sa používa na určenie ovulácie a plodných dní. Bazálna teplota je minimálna teplota, ktorú telo dosiahne počas spánku a závisí na hladine hormónov v tele. Po ovulácii hladina hormónu progesterónu v tele narastie, čo zvyšuje bazálnu teplotu o 0,3-0,5 °C. Meranie bazálnej teploty sa vykonáva každý deň v rovnakom čase ráno, hneď po prebudení pred vstávaním z postele. Táto teplota sa meria perorálne (v ústach), vaginálne alebo rektálne. Odporúča sa používať rovnaká metóda merania bazálnej teploty počas celého menštruačného cyklu, aby boli výsledky čo najpresnejšie. Je dôležité mať k dispozícii teplomer, ktorý je presný na desatiny stupňa Celzia. Teplomer sa uchováva v blízkosti postele, aby bol pri ruke hneď po prebudení. Bazálnu teplotu treba zmerať skôr, ako vstanete z postele, pretože ak sa teplota zmeria po aktivite, môže to ovplyvniť presnosť výsledku. Získané dáta sa zapisujú do tabuľky alebo do aplikácie na sledovanie menštruačného cyklu. Po niekoľkých dňoch sledovania bazálnej teploty možno pozorovať zvýšenie teploty o 0,3-0,5 °C, čo môže naznačovať, že nastala ovulácia. Týmto spôsobom sa určia plodné a neplodné dni. Meranie bazálnej teploty môže byť užitočné, avšak táto metóda nie je tak spoľahlivá ako kombinácia s ďalšími metódami, ako je napríklad sledovanie hlienu. Preto sa pre presný výpočet odporúča kombinácia vyššie spomenutých metód.

Na niektoré metódy existujú aj aplikácie, ktoré uľahčujú a zefektívňujú sledovanie.

Kalendárová metóda

Táto metóda bola kedysi veľmi odporúčaná, avšak samotná nie je veľmi spoľahlivá. Ide o to, že u väčšiny žien nie sú rovnaké (dĺžkou trvania alebo načasovaním ovulácie) ani dva po sebe idúce cykly. Pri tejto metóde je dôležité poznať dĺžku posledných 6-12 menštruačných cyklov. Výpočet je potom veľmi jednoduchý: Keď od počtu dní najkratšieho cyklu odpočítate číslo 20, vyjde vám prvý plodný deň. Následne od počtu dní najdlhšieho cyklu odpočítate 10 a získate výsledok, kedy by mal byť posledný plodný deň.  Táto metóda je však veľmi orientačná a určuje len interval, počas ktorého môže dôjsť k ovulácii.

Symptotermálna metóda

Symptotermálna metóda (STM) je kombinácia viacerých metód na určenie plodných a neplodných dní počas menštruačného cyklu. Pri symptotermálnej metóde sa kombinuje sledovanie bazálnej teploty a hlienu, ale aj ďalšie symptómy menštruačného cyklu, ako sú menštruačné kŕče, bolesti prsníkov a zmeny nálady. Sledovanie týchto symptómov vám pomôže presne určiť, kedy nastáva ovulácia a kedy sú vaše plodné a neplodné dni. Symptotermálna metóda je spoľahlivá v prípade, ak sa správne meria a ak sa kombinuje s pravidelnými návštevami u gynekológa. Je však dôležité venovať tejto metóde patričnú úroveň pozornosti a disciplíny, nakoľko aj malé vybočenie alebo vynechanie môže spôsobiť nepresnosti a ovplyvniť výsledok.

Siahnuť môžete aj po ovulačných testoch

Ovulačné testy sú ďalšou metódou na určenie plodných dní a ovulácie. Tieto testy citlivo reagujú na zvýšenú koncentráciu luteinizačného hormónu (LH) v moči, ktorý sa vylučuje z močových ciest a je zodpovedný za dozrievanie vajíčok. Tento hormón sa v moči objavuje zhruba 24 až 48 hodín pred samotnou ovuláciou. Ovulačné testy sa používajú tak, že sa vykonajú každý deň v približne rovnakom čase. Na testovanie nie je vhodné používať prvý ranný moč, a ďalej sa pred samotným odberom odporúča na zhruba 2 hodiny obmedziť príjem tekutín a návštevu toalety. Testovací prúžok sa ponorí do moču na určitý čas, ktorý je stanovený v návode na použitie, a potom sa vyhodnotí výsledok. Ak ovulačný test ukáže zvýšenú koncentráciu LH, znamená to, že ovulácia sa blíži a plodné dni sa začínajú. Preto je vhodné začať s testovaním medzi 12-14. dňom menštruačného cyklu, keď sa očakáva zvýšenie hladiny LH. Ovulačné testy sú spoľahlivé a pomerne jednoduché na použitie. Sú vhodné pre ženy, ktoré sa snažia otehotnieť a chcú zistiť svoje plodné dni a ovulačnú fázu menštruačného cyklu.

Vyberte si metódu a začnite s výpočtami

Zaznamenávanie menštruačného cyklu je neoceniteľným nástrojom na zlepšenie vašich šancí na otehotnenie. Môžete tak lepšie určiť svoje najplodnejšie dni, a tým zvýšiť svoje šance na počatie. Dôkladne si preto preštudujte rôzne metódy a zistite, ktorá z nich je pre vás najvhodnejšia. Ak sa vám však zdá, že máte nepravidelný cyklus alebo ak máte akékoľvek obavy, neváhajte sa poradiť so svojím gynekológom o najlepších riešeniach.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme Ako si vypočítať plodné dni? Získajte lepší prehľad o svojom cykle

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora