Počuli ste už o endometrióze?

20. 1. 2023 · 5 minút na prečítanie

Podľa odborníkov trpí 50 až 90 % žien z toho, že počas menštruácie prežívajú kŕče v podbrušku, zvracanie, únava alebo bolesť hlavy. Ak je tento stav doslova vyčerpávajúci, je dôležité sa obrátiť na gynekológa.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Počuli ste už o endometrióze?

Kŕče v podbrušku, zvracanie, únava či bolesť hlavy počas menštruácie trápia podľa odborníkov 50 až 90 % žien. Pokiaľ je tento stav doslova vyčerpávajúci, je načase obrátiť sa na gynekológa.

Vedeli ste, že endometrióza postihuje približne 5 – 10 % žien v plodnom veku? Často ide o dedičnú záležitosť, ktorá sa „predáva“ z generácie na generáciu. Napriek tomu nie je toto ochorenie veľmi známe a väčšina žien sa o ňom dozvie až pri problémoch s otehotnením. Môže sa týkať aj vás?

Čo je to endometrióza?

Najčastejšie gynekologické ochorenie žien v reprodukčnom veku vie nielen poriadne potrápiť, ale môže byť aj veľmi nebezpečné. Spôsobuje ho prítomnosť buniek endometria, teda sliznice maternice, mimo jej fyziologického miesta. Počas krvácania dochádza k odlupovaniu sliznice a hromadeniu sa krvi, ktorá nemá kam odtekať a spôsobuje vznik lokálnych zápalov, čo sa navonok prejavuje nepríjemnými bolesťami.

„Endometrióza zasahuje orgány v malej panve, ako je podbrušnica, vaječníky, močový mechúr alebo črevo. Prakticky sa môže dotknúť akéhokoľvek tkaniva v tele, okrem srdca a sleziny,“ vysvetľuje Mgr. Radka Grec z lekární Dr. Max. Dôležitú úlohu pri rozvoji tohto chronického ochorenia zohrávajú ženské pohlavné hormóny (estrogény). Endometriózou preto častejšie trpia ženy, ktoré majú kratší menštruačný cyklus (menej ako 27 dní), dlhšie krvácajú (viac ako 7 dní) alebo mali skorý nástup prvej menštruácie. Nejde však o žiadne civilizačné ochorenie – prvá zmienka o ňom sa v našich končinách vyskytla už 19. storočí. V roku 1980 bola založená celosvetová nezávislá asociácia, zaoberajúca sa  problémom endometriózy a jej liečby. Podľa štatistík endometriózu poznajú milióny žien na celom svete. Najčastejšie býva diagnostikovaná okolo 25 – 40. roka života, pričom ňou trpí každá desiata žena v tomto veku. Až 50 % pacientiek navyše okrem bolesti bojuje s neplodnosťou. Bohužiaľ, časové obdobie, odkedy choroba prepukne, až po jej správnu diagnostiku, nezriedka predstavuje aj niekoľko rokov.



Príznaky,  ktoré by ste si mali všímať

Znalosť tejto problematiky je u nás stále pomerne malá a dalo by sa povedať, že o endometrióze počula iba tá časť žien, ktorej sa priamo dotýka. Keďže je úzko spojená s plodnosťou, nemali by ste brať výrazné bolesti počas menštruácie na ľahkú váhu a vyhľadať čím skôr odbornú pomoc.

Jedným z prvých signálov, že treba navštíviť gynekológa, je výrazná až neznesiteľná bolesť počas menštruácie, čo ešte samozrejme nemusí automaticky znamenať, že trpíte endometriózou. Pokiaľ však bolestivosť pretrváva dlhší čas, zhoršuje sa v priebehu krvácania a často sa k nej pridáva aj výrazná bolesť chrbtice či podbruška, zbystrite pozornosť.

 

K ďalším symptómom endometriózy patrí:

  • Zvýšená únava
  • Výrazné bolesti pred a počas menštruácie
  • Bolestivé močenie behom krvácania, prípadne krv v moči
  • Zažívacie problémy (kŕče, zápcha, hnačka) alebo nevoľnosť
  • Bolestivé pohyby čriev počas menštruácie
  • Časté kvasinkové infekcie
  • Alergie a citlivosť na chemické  látky
  • Neplodnosť
  • Bolesť a nepríjemné pocity pri pohlavnom styku
Aké sú príznaky?

Jednotlivé typy endometriózy sa od seba líšia umiestnením a individuálnymi prejavmi. Preto sa následná liečba musí každej pacientke prispôsobiť. Diagnostika u lekára sa začína stanovením základnej anamnézy, ktorú potvrdí následné palpačné gynekologické vyšetrenie, ultrazvuk, laparoskopia či magnetická rezonancia. Najvážnejším následkom ochorenia je riziko rozvoja nádorových ochorení, preto ho netreba podceňovať.

Endometrióza a tehotenstvo

V prípade, že žena, ktorej bola práve diagnostikovaná endometrióza, plánuje mať v budúcnosti deti, lekár jej s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí otehotnieť čím skôr. Hoci vás tehotenstvo z ochorenia nevylieči, zastaví sa jej rast. Pokiaľ tehotenstvo pre vás nie je momentálne možné, zvážte absolvovanie cyklu IVF a po odobratí vajíčok z vaječníkov ich zmrazenie, prípadne kryokonzerváciu embryí v centre asistovanej reprodukcie. V tomto prípade je možné vajíčka oplodniť spermiami vášho partnera a zmraziť ich. Touto cestou viete získať dostatok času na úspešné vyliečenie sa. Samotná liečba endometriózy u žien, ktoré trpia veľkými bolesťami a graviditu neplánujú, sa zásadne líši od postupov v prípade, že pacientka už trpí neplodnosťou. V prvom prípade je hlavným cieľom odstrániť ložiská endometriózy chirurgicky aj medikamentózne, pričom hormonálna terapia môže byť nasadená opakovane a na dlhšie obdobie.

Liečba endometriózy

Aké sú možnosti liečby?

Ovplyvňujú ju viaceré faktory, vrátane veku, plánovaného i predchádzajúceho tehotenstva, umiestnenia či rozsahu problémov. Rozhodne však nejde o jednoduchú a jednorazovú záležitosť. Vo všeobecnosti hovoríme o dvoch hlavných spôsoboch liečby – hormonálnej a chirurgickej – ktoré sa môžu navzájom kombinovať a dopĺňať.

 

Hormonálna liečba endometriózy býva veľmi úspešná a zaberá u 90 % žien. Po jej vysadení sa však niekedy ochorenie zvykne vrátiť. Ženám sa podávajú nízke dávky ženských pohlavných hormónov, ktoré navodia stav, pripomínajúci tehotenstvo alebo klimaktérium. Popri tejto liečbe môže pacientka súčasne užívať lieky proti bolesti, antidepresíva alebo lieky na neplodnosť.

V oblasti prírodnej liečby endometriózy ešte neexistuje veľa štúdií. Podľa aktuálnych výsledkov sa odporúča užívať prípravky s obsahom fytoestrogénu, prípadne prírodné antioxidanty, ako je resveratrol, zelený čas a kurkumín. Pri endometrióze sa odporúča tiež užívanie bylinkových čajov s obsahom alchemilky alebo rumančeka.

Ďalšou možnosťou je podstúpiť chirurgický zákrok, ktorý môže mať liečebný i diagnostický charakter a obvykle sa kombinuje s užívaním hormónov. Nakoľko sa tieto zákroky radia medzi najkomplikovanejšie gynekologické operácie, zväčša sa k nim pristupuje v takých prípadoch, pokiaľ je vážne ohrozené zdravie pacientky.

Pomáha aj zmena životosprávy

Pokiaľ vám bola endometrióza diagnostikovaná, môžete jej liečbu podporiť niekoľkými režimovými opatreniami. Asi vás neprekvapí, že veľmi dôležitá je úprava vášho životného štýlu. Snažte sa počas dňa prijať dostatok tekutín bez obsahu cukru a konzumovať potraviny bohaté na antioxidanty, hlavne čerstvé ovocie a zeleninu. Podľa odborníkov pomáha aj navýšenie denného príjmu omega-3 mastných kyselín z rýb, orechov alebo kvalitných doplnkov výživy.

Vyhýbajte sa nadmerného príjmu alkoholu a kávy (predovšetkým pred a behom menštruácie), vyprážaných a mastných jedál i červeného mäsa. Dôležitá je tiež pravidelná fyzická aktivita a špeciálne cvičenie, s ktorým poradí skúsený fyzioterapeut. Nezabúdajte, že toto ochorenie môže výrazne znížiť vašu psychickú pohodu a narušiť duševné zdravie. V takomto prípade neváhajte vyhľadať odbornú pomoc a informovať o vašich pocitoch aj gynekológa.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme Počuli ste už o endometrióze?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora