Už to prišlo? Ako rozoznať signály začínajúceho pôrodu?

28. 4. 2020 · 3 minúty na prečítanie

Posledné dni pred pôrodom je každá budúca mamička ako na ihlách. Každý silnejší kopanec bábätka, každé bolestivé pichnutie v brušku nastoľuje otázku za milión. Už je to tu?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Už to prišlo? Ako rozoznať signály začínajúceho pôrodu?

Rozoznať falošné príznaky pôrodu od skutočných kontrakcií býva niekedy ťažké, najmä ak ide o prvorodičku. Mnoho žien sa v obavách vyberie do pôrodnice s kontrakciami, ktoré neskôr pominú. Odísť z nemocnice naspäť domov v takomto prípade nie je vôbec jednoduché, pretože po hospitalizácii vás prepustia až po určitom čase a nezriedka si vás na nemocničnom lôžku „nechajú“ až do pôrodu. Ako teda spoznať skutočné príznaky na sto percent?

POSLÍČKOVIA FALOŠNÝCH SPRÁV

V dávnych časoch sa poslíčkami nazývali poslovia dobrých správ. Dnes toto pomenovanie prischlo takzvaným Braxton – Hicksovým, alebo aj nepravým kontrakciám. Ide o cvičné sťahy maternice, ktorými sa vaše telo pripravuje na pôrod. Neobjavia sa u každej ženy, ale v niektorých prípadoch sú také intenzívne, že dokážu poriadne zmiasť. Prejaviť sa pritom môžu aj niekoľko týždňov pred pôrodom.

Falošné kontrakcie od skutočných je možné rozoznať podľa niekoľkých znakov:

  •     Sledujte priebeh. Intervaly medzi skutočnými kontrakciami by mali byť pravidelné a mali by sa postupne skracovať.
  •     Prejdite sa, alebo si dajte teplú sprchu. Ak sa bolesti zmiernia, ide o poslíčkov. Bolesti pri skutočných kontrakciách totiž neprechádzajú, ale naopak, stupňujú sa.
  •     Skutočné kontrakcie, alebo prvá doba pôrodná, môže u niektorých prvorodičiek trvať veľmi dlho, aj dvanásť hodín. Iste uznáte, že je príjemnejšie väčšinu času stráviť v pohodlí domova. Ak sú intervaly medzi jednotlivými sťahmi dlhšie ako 10 minút, netreba sa ešte ponáhľať do nemocnice. Vyraziť môžete, keď sa intervaly skrátia na 5 minút. 
 
začiatok kontrakcii

PRASKLA PLODOVÁ VODA

Odtok plodovej vody je ďalším neklamným znakom, že pôrod je na spadnutie. Nečakajte však žiadne hlasné šplechnutie ako v amerických filmoch. Plodová voda väčšinou odtečie v noci a dokonca môže z tela odtekať postupne. Aj pokiaľ necítite žiadne ďalšie príznaky pôrodu, do 48 hodín po odtečení plodovej vody by vaše dieťa malo byť na svete. Ak plodová voda začne odtekať priskoro alebo obsahuje prímes krvi, môže to znamenať, že vaše bábätko je v nebezpečenstve. Odchod do nemocnice v tomto prípade určite neodkladajte. Nie je pravdou, že plodová voda musí odtiecť na začiatku pôrodu.  Až v troch štvrtinách prípadov sa tak deje až počas rozbehnutého pôrodu.

HLIENOVÁ ZÁTKA

Okrem plodovej vody môže prichádzajúci pôrod signalizovať uvoľnenie hlienovej zátky. Ide o rôsolovitú sivo-žltú zátku, ktorá môže obsahovať prímes krvi. Počas tehotenstva funguje zátka ako bariéra, chrániaca bábätko pred infekciami zvonka. Môže sa vylúčiť aj niekoľko týždňov pred pôrodom, takže sa nemusíte znepokojovať. Napriek tomu, aj pokiaľ uvoľnenie hlienovej zátky nesprevádzajú kontrakcie ani žiadne iné známky pôrodu, informujte o nej svojho lekára. 

Ak máte akékoľvek pochybnosti o začiatku pôrodu, vedzte, že je vždy lepšie zájsť do pôrodnice skôr, aj za cenu toho, že vás ešte pošlú domov. Keď sa budete cítiť v pohode, aj pôrod zvládnete na jednotku.

Ďalšie články k téme Už to prišlo? Ako rozoznať signály začínajúceho pôrodu?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora