Ťažké nohy, kŕčové žily

17. 10. 2019 · 2 minúty na prečítanie

Kŕčové žily (varixy) sú vakovito rozšírené povrchové žily na dolných končatinách. Ďalšími viditeľnými prejavmi sú metličkové žilky, opuchy dolných končatín, bolesť, mravenčenie, únava a pocit ťažkých nôh, často aj zápal.

Odtok krvi zo žíl dolných končatín sa odohráva proti gravitácii. Napomáhajú mu žilové chlopne a svaly dolných končatín  - tzv. svalovo-žilová pumpa. Povrchové žily sa začnú vakovito rozširovať, keď sú preťažované veľkým objemom krvi alebo keď je narušená pevnosť žilovej steny.

Príčin vzniku je niekoľko, pričom sa môžu vzájomne kombinovať. Patria sem: nedostatok pohybu, vlákniny, fajčenie, nadváha, nosenie sťahujúceho oblečenia, topánok na vysokom opätku, prekladanie si nohy cez nohu, dlhé sedenie a státie, užívanie hormonálnej antikoncepcie, genetická predispozícia.

Najčastejšími komplikáciami je povrchový zápal žíl, kedy sa kŕčová žila bolestivo zdurí. Závažnejšou komplikáciou je bércový vred – otvorenie kŕčovej žily na povrchu. Najzávažnejšia je trombóza, čiže vznik zrazeniny, ktorá žilu upchá.

Cieľom liečby je zabrániť ďalšiemu poškodzovaniu žilového systému a odstrániť alebo aspoň zmierniť sprievodné prejavy – opuch a pocit ťažkých nôh. V počiatočných štádiách sa využívajú kompresívne pančuchy alebo elastické obväzy, ktoré napomáhajú návratu krvi z dolných končatín ku srdcu. Významnú úlohu zohrávajú tzv. venofarmaká – preparáty s komplexným účinkom na žilový systém. Sú prevažne prírodného pôvodu – bioflavonoidy (diosmín, hesperidín, rutín), saponíny (escín) a výťažky z rastlín – ginkgo biloba, extrakty z listov hrozna, čučoriedok, jadier grapefruitov.

 • Prispieva k normalizácii funkcie krvných ciev, zmenšuje opuch a prináša úľavu pri bolestiach nôh a kŕčoch. Pri hemoroidoch rýchlo a dlhodobo znižuje opuch.
 • Cilkanol

  1×30 cps, liek
  Cilkanol užívajú na odporúčanie lekára dospelí a mladiství pri chronických ochoreniach žíl na zmiernenie ťažkostí ako sú opuchy, bolesť, svrbenie a kŕče dolných končatín, na podporu hojenia vredov predkolenia a pri hemoroidoch.
 • MOBIVENAL micro Simple

  1×120 tbl, výživový doplnok
  Doplnok výživy obsahujúci mikronizovaný diosmín a hesperidín. Vhodný pre ľudí s problémami krčových žíl a hemoroidov.
 • Lioton gel 100 000

  1×100 g, gél v tube
  Gél pôsobí proti opuchu, proti zápalu, proti tvorbe výpotku a znižuje zrážanie krvi.
 • Flebaven 500 mg filmom obalené tablety

  1×90 tbl, flm (blis.PVC/PVDC/Al)
  Liek je indikovaný dospelým na liečbu prejavov a príznakov chronického ochorenia žíl, ako bolesť, pocit ťažkých nôh, únava nôh, nepokoj v nohách, nočné kŕče, opuch a trofické zmeny (zmeny kože v dôsledku porušenej výživy a odolnosti tkaniva).