
Devenal
1×180 tbl
Počas obdobia gravidity sa u žien zvyšuje riziko vzniku kŕčových žíl. Ako ich liečiť a či sa im dá účinne predchádzať, vám prezradíme v nasledujúcom článku.
Kŕčové žily, odborne označované ako varixy, sa najčastejšie vyskytujú na lýtkach, pod kolenami alebo na stehnách. Môžu sa však objaviť aj v podobe hemoroidov v konečníku alebo dokonca na rodidlách. Pokiaľ máte sklon k vzniku varixov, práve tehotenstvo môže ich vznik a rozvoj urýchliť. Dobrou správou je, že vhodnou starostlivosťou sa ich dokážete celkom zbaviť, ba dokonca ich vytvoreniu môžete aj predchádzať.
Toto chronické ochorenie sa najčastejšie spája s genetickou predispozíciou. Dôvodom vzniku kŕčových žíl je porucha krvnej cesty v žilách späť do srdca. Okrem dedičnosti sa na ich objavení na tele podieľajú aj ďalšie faktory, ako je nedostatok pohybu, zamestnanie spojené so sedením alebo naopak státím, nosenie nevhodnej obuvi, fajčenie a v neposlednom rade nadváha.
Aj z tohto dôvodu sa vytvorenie kŕčových žíl bežne urýchli počas tehotenstva. Ženské telo je totiž vystavené nadmernej záťaži a prechádza rôznymi zmenami, vrátane tých hormonálnych. Podľa odborníkov sa tu stretávajú rôzne rizikové faktory, ako je vek, počet predchádzajúcich tehotenstiev, obmedzený či minimálny pohyb, tlak maternice na žilový systém a spomínané dedičné predpoklady.
Varixy sa môžu objaviť v akomkoľvek veku. Zdravotné ťažkosti sa najčastejšie začínajú prejavovať v druhej polovici tehotenstva. V rannom štádiu gravidity môže žena pociťovať nutkanie na močenie a zápasiť so zadržiavaním vody v tele. Ďalšie zmeny, ku ktorým patrí zvýšené prekrvenie a výrazné sfarbenie pošvy a krčka maternice, dokáže odhaliť len lekárske vyšetrenie.
Medzi hlavné príznaky kŕčových žíl patria:
Hlavným dôvodom, prečo sa kŕčové žily objavujú najmä v tehotenstve, je zvýšené prekrvenie a zadržiavanie vody v organizme s cieľom zabezpečiť zvýšený prívod krvi k plodovému vajíčku a zároveň podporiť nerušený vývoj placenty. Dobrou správou je, že existuje niekoľko preventívnych opatrení, ktoré môžu vzniku varixov zabrániť. Tie by mala poznať a dodržiavať každá žena, a to nielen v období, kedy je tehotná.
Ak vám vznikli v tehotenstve, je možné, že po pôrode sa ťažkosti zmiernia alebo úplne ustúpia. Zároveň je bezpečné liečiť ich aj počas obdobia gravidity, a to spravidla konzervatívnou metódou. Veľmi účinné je nosenie kompresných pančúch, ktoré lekári často odporúčajú aj ako prevenciu.
Okrem toho vám môžu predpísať rôzne lieky, určené na spevnenie cievnej steny a zníženie zrážanlivosti krvi, ktoré sa ordinujú podľa závažnosti ochorenia. Liečivá na vtieranie do kože s obsahom heparínu zmierňujú opuchy, predchádzajú tvorbe krvných zrazenín a znižujú zápaly žíl, ktoré sa vyskytujú pri kŕčových žilách. Odporúča sa tiež užívanie liekov tzv. venotoník s účinnou látkou diosmin, ktoré sa zamierajú na liečbu príznakov, ako je pocit ťažkých nôh, opuch, bolesť alebo nočné kŕče nôh. Väčšina dostupných liekov a krémov je vhodných až po pôrode alebo po ukončení dojčenia, preto vždy pozorne čítajte pribalenú písomnú informáciu alebo sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
Kŕčové žily sa však nemusia týkať iba nôh – podľa stránky mamaaja.sk sa vyskytujú aj na iných častiach tela, vrátane malej panvy a ženských orgánov, čiže v konečníku, v pošve, na vulve a maternici. Varixy v oblasti malej panvy síce nie sú primárnou kontraindikáciou pri pôrode, no môžu so sebou prinášať iné nepríjemnosti po skončení tehotenstva – od neplodnosti až po nepohodlie či nepríjemné pocity pri pohlavnom styku. Väčšinou po pôrode zmiznú, v opačnom prípade ich môže odhaliť vyšetrenie ultrazvukom s Dopplerovským snímačom, ktorý meria prietok krvi cievami.
V súčasnosti sa pri liečbe varixov bežne používajú minimálne invazívne zákroky, ktoré sú veľmi efektívne, no zároveň šetrné. Treba však s nimi počkať po skončení tehotenstva. Pokiaľ si vyberiete niektorý zo zákrokov jednodňovej chirurgie, skráti sa čas liečby po operácii i prípadnej hospitalizácie v nemocnici. Laserová liečba a lepenie kŕčových žíl patria k zákrokom, ktoré môžu absolvovať dokonca aj dojčiace ženy.
Cieľom laserovej liečby je ošetrenie hlbokých žíl v podkoží. Operácia prebieha v celkovej anestézii a trvá približne 30 až 60 minút. Pacientka následne niekoľko hodín oddychuje na lôžku a odchádza do domáceho liečenia, kde sa jej odporúča vyhýbať sa zvýšenej fyzickej námahe aspoň dva týždne. Laserová operácia znižuje riziko zápalu a infekcie, zrýchli prítok krvi v žilách a uľaví od bolesti.
Medzi najnovšie metódy patrí lepenie kŕčových žíl, pri ktorom sa priamo do chorej žily aplikuje špeciálne „lepidlo“ adhezívum. Zákrok trvá okolo hodiny, robí sa v lokálnom znecitlivení a je bezbolestný. Jej výhodou je, že si nevyžaduje žiadnu následnú starostlivosť, dokonca ani nosenie kompresných pančúch. Pacientka sa ihneď vracia do bežného života bez problémov s kŕčovými žilami.
1×180 tbl
20×2 g (40 g), bylinný čaj
1×60 tbl
1×50 g, masážny gél
1×125 ml, gél
1×50 ml, pre problematickú pleť, akné, ekzémy
1×100 g, gél
1×30 g, krém na opuchy