Kŕčové žily v tehotenstve

28. 6. 2022 · 6 minút na prečítanie

V tehotenstve sa u žien zvyšuje pravdepodobnosť výskytu kŕčových žíl. Ako ich možno liečiť a či existujú spôsoby, ako im efektívne predchádzať, sa dozviete v našom nasledujúcom článku.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Kŕčové žily v tehotenstve

Počas obdobia gravidity sa u žien zvyšuje riziko vzniku kŕčových žíl. Ako ich liečiť a či sa im dá účinne predchádzať, vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Kŕčové žily, odborne označované ako varixy, sa najčastejšie vyskytujú na lýtkach, pod kolenami alebo na stehnách. Môžu sa však objaviť aj v podobe hemoroidov v konečníku alebo dokonca na rodidlách. Pokiaľ máte sklon k vzniku varixov, práve tehotenstvo môže ich vznik a rozvoj urýchliť. Dobrou správou je, že vhodnou starostlivosťou sa ich dokážete celkom zbaviť, ba dokonca ich vytvoreniu môžete aj predchádzať.

Čo sú to kŕčové žily a prečo vznikajú?

Toto chronické ochorenie sa najčastejšie spája s genetickou predispozíciou. Dôvodom vzniku kŕčových žíl je porucha krvnej cesty v žilách späť do srdca. Okrem dedičnosti sa na ich objavení na tele podieľajú aj ďalšie faktory, ako je nedostatok pohybu, zamestnanie spojené so sedením alebo naopak státím, nosenie nevhodnej obuvi, fajčenie a v neposlednom rade nadváha.

Aj z tohto dôvodu sa vytvorenie kŕčových žíl bežne urýchli počas tehotenstva. Ženské telo je totiž vystavené nadmernej záťaži a prechádza rôznymi zmenami, vrátane tých hormonálnych. Podľa odborníkov sa tu stretávajú rôzne rizikové faktory, ako je vek, počet predchádzajúcich tehotenstiev, obmedzený či minimálny pohyb, tlak maternice na žilový systém a spomínané dedičné predpoklady.

 

Kŕčové žily v tehotenstve sú pomerne časté

Varixy sa môžu objaviť v akomkoľvek veku. Zdravotné ťažkosti sa najčastejšie začínajú prejavovať v druhej polovici tehotenstva. V rannom štádiu gravidity môže žena pociťovať nutkanie na močenie a zápasiť so zadržiavaním vody v tele. Ďalšie zmeny, ku ktorým patrí zvýšené prekrvenie a výrazné sfarbenie pošvy a krčka maternice, dokáže odhaliť len lekárske vyšetrenie.

Medzi hlavné príznaky kŕčových žíl patria:

 • Pocity ťažkých alebo unavených nôh
 • Bolesť
 • Svrbenie
 • Opuchy
 • Nočné kŕče

Zamerané na prevenciu

Hlavným dôvodom, prečo sa kŕčové žily objavujú najmä v tehotenstve, je zvýšené prekrvenie a zadržiavanie vody v organizme s cieľom zabezpečiť zvýšený prívod krvi k plodovému vajíčku a zároveň podporiť nerušený vývoj placenty. Dobrou správou je, že existuje niekoľko preventívnych opatrení, ktoré môžu vzniku varixov zabrániť. Tie by mala poznať a dodržiavať každá žena, a to nielen v období, kedy je tehotná.

 • Zdravá životospráva pozostáva z ľahkej stravy a pravidelného pitného režimu, ktorý je dôležité rozložiť si rovnomerne počas dňa na malé dávky, vďaka čomu sa krv prerieďuje a ľahšie prúdi cievami. Do svojho jedálnička zaraďte pohánku. Tá vďaka obsahu vitamínu K, minerálnych a stopových látok či vlákniny priaznivo vplýva na kondíciu žíl. Pomáha tiež čerstvá zelenina a ovocie, vrátane čiernych ríbezlí alebo citrusov i šípkový čaj.
 • Dostatočná pohybová aktivita. Tá môže predstavovať 30 minútovú prechádzku na čerstvom vzduchu v pohodovom tempe. Výborné aj plávanie či tehotenská yoga, ak to váš zdravotný stav dovoľuje. Existujú aj špeciálne série cvikov, zamerané na predchádzanie vzniku krvných zrazenín v tele, ako aj varixov a opuchov v dolných končatinách. Zaberú vám len zopár minút.
 • Polohovanie. Ak máte problém s opuchmi nôh alebo členkov, zdvihnite nohy dohora a oprite ich vysoko o stenu. Pomáha aj pozícia, nazývaná ako sviečka, kedy si kríže podopriete rukami a nohy necháte zopár minút „visieť“ dohora.
 • Masáže by sa v prípade problémov s kŕčovými žilami mali vykonávať opatrne a smerom od nôh hore k srdcu. Ide o akési hladkanie, ktoré však dokáže uboleným nohám účinne uľaviť. Osviežujúco pôsobí, ak si nohy natriete krémom s obsahom mentolu, pagaštanu konského alebo heparínu.
 • Starostlivosť o pokožku zahŕňa zmenu vašich hygienických návykov. Ak ste mali v obľube horúce kúpele, pri náznaku kŕčových žíl ich treba vymeniť za sprchu. Ani v nej sa však neodporúča používať príliš teplú vodu. Naopak, na záver očisty môžete sprchovanie zakončiť otočením kohútika kúsok doprava a chladnejšou vodou si prejdite od chodidiel po celých nohách smerom nahor. Tehotné ženy by sa o nových návykoch mali vždy vopred poradiť s lekárom.
 • Režim v práci a na cestách by mal zahŕňať časté striedanie polôh a krátke prechádzky po dlhšom sedení alebo státí. V praxi pomôže, ak za kolegom pôjdete pár poschodí pešo, počas telefonovania sa poprechádzate a na obed sa vyberiete do vzdialenejšej kantíny. Zabudnite na sedenie s prekríženými nohami a celodenné nosenie vysokých podpätkov.
Starostlivosť pri kŕčových žíl

Ako sa o kŕčové žily starať?

Ak vám vznikli v tehotenstve, je možné, že po pôrode sa ťažkosti zmiernia alebo úplne ustúpia. Zároveň je bezpečné liečiť ich aj počas obdobia gravidity, a to spravidla konzervatívnou metódou. Veľmi účinné je nosenie kompresných pančúch, ktoré lekári často odporúčajú aj ako prevenciu.

Okrem toho vám môžu predpísať rôzne lieky, určené na spevnenie cievnej steny a zníženie zrážanlivosti krvi, ktoré sa ordinujú podľa závažnosti ochorenia. Liečivá na vtieranie do kože s obsahom heparínu zmierňujú opuchy, predchádzajú tvorbe krvných zrazenín a znižujú zápaly žíl, ktoré sa vyskytujú pri kŕčových žilách. 

Odporúča sa tiež užívanie liekov tzv. venotoník s účinnou látkou diosmin, ktoré sa zamierajú na liečbu príznakov, ako je pocit ťažkých nôh, opuch, bolesť alebo nočné kŕče nôh. Väčšina dostupných liekov a krémov je vhodných až po pôrode alebo po ukončení dojčenia, preto vždy pozorne čítajte pribalenú písomnú informáciu alebo sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Kŕčové žily sa však nemusia týkať iba nôh – podľa stránky mamaaja.sk sa vyskytujú aj na iných častiach tela, vrátane malej panvy a ženských orgánov, čiže v konečníku, v pošve, na vulve a maternici. Varixy v oblasti malej panvy síce nie sú primárnou kontraindikáciou pri pôrode, no môžu so sebou prinášať iné nepríjemnosti po skončení tehotenstva – od neplodnosti až po nepohodlie či nepríjemné pocity pri pohlavnom styku. Väčšinou po pôrode zmiznú, v opačnom prípade ich môže odhaliť vyšetrenie ultrazvukom s Dopplerovským snímačom, ktorý meria prietok krvi cievami.

Tipy na ďalšiu starostlivosť

V súčasnosti sa pri liečbe varixov bežne používajú minimálne invazívne zákroky, ktoré sú veľmi efektívne, no zároveň šetrné. Treba však s nimi počkať po skončení tehotenstva. Pokiaľ si vyberiete niektorý zo zákrokov jednodňovej chirurgie, skráti sa čas liečby po operácii i prípadnej hospitalizácie v nemocnici. Laserová liečba a lepenie kŕčových žíl patria k zákrokom, ktoré môžu absolvovať dokonca aj dojčiace ženy.

Cieľom laserovej liečby je ošetrenie hlbokých žíl v podkoží. Operácia prebieha v celkovej anestézii a trvá približne 30 až 60 minút. Pacientka následne niekoľko hodín oddychuje na lôžku a odchádza do domáceho liečenia, kde sa jej odporúča vyhýbať sa zvýšenej fyzickej námahe aspoň dva týždne. Laserová operácia znižuje riziko zápalu a infekcie, zrýchli prítok krvi v žilách a uľaví od bolesti.

 

Ak kŕčové žily pretrvávajú aj po pôrode, vyhľadajte lekára

Medzi najnovšie metódy patrí lepenie kŕčových žíl, pri ktorom sa priamo do chorej žily aplikuje špeciálne „lepidlo“ adhezívum. Zákrok trvá okolo hodiny, robí sa v lokálnom znecitlivení a je bezbolestný. Jej výhodou je, že si nevyžaduje žiadnu následnú starostlivosť, dokonca ani nosenie kompresných pančúch. Pacientka sa ihneď vracia do bežného života bez problémov s kŕčovými žilami.

Ďalšie články k téme Kŕčové žily v tehotenstve

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora