Afty

16. 10. 2019 · 2 minúty na prečítanie

Afty predstavujú neinfekčný a neprenosný zápal, ktorý sa vyskytuje v ústnej dutine. Vyznačujú sa malými vriedkami a pľuzgierikmi. Ich farba sa mení od závislosti od štádia, počnúc žltou a bielou. Po prasknutí pľuzgiera je vriedok ohraničený sčervenaním, ktorý signalizuje silné podráždenie. Toto podráždenie sa môže zhoršiť pri jedení, pití alebo rozprávaní. Ich výskyt je najčastejšie v ústnej dutine na sliznici, na ďasnách, ale aj v hrdle. Medzi príčiny vzniku áft, patrí hlavne dlhodobý stres, únava, nesprávna strava. Ich výskyt môže byť spojený aj so zlou hygienou. Podráždenie môže spôsobiť aj tvrdá zubná kefka, zlá technika umývania zubov či náhradná zubná protéza.

Pri liečbe je nutné najmä obmedziť citrusové plody, slané, kyslé a príliš korenené jedlá. Je vhodné doplniť vitamíny skupiny B, hlavne B2 a B12. Taktiež zinok a prípravky na posilnenie imunity ako echinacea, betaglukán, či probiotiká na cmúľanie. Lokálne sa používajú roztoky na výplach ústnej s obsahom chlorhexidínu, čajovníkového oleja, šalvie, rumančeka, repíka, propolisu, konopného oleja. Na zmiernenie bolesti a regeneráciu sa používajú gély a spreje obsahom lidokaínu, kyseliny hyalurónovej, ale aj s rastlinnými výťažkami zo šalvie, konopného oleja a rumančeka.

 • LIPS gel na afty

  1×10 ml, gél
  5.0
  (1)
  LIPS gél na afty je určený na starostlivosť, ochranu a pomoc pri udržiavaní dobrého stavu dutiny ústnej. Odporúča sa najmä v prípade výskytu áft a pri bolestivých poraneniach, spôsobených zubnými protézami a ortodontickými prístrojmi /fixný strojček/.
 • Dr. Max PRO32 Krém na afty

  1×10 g, krém na afty
  Krém na afty je filmotvorný krém, ktorý sa používa na lokálnu liečbu áft v ústach, pri podráždení ďasien od zubnej protézy a bežnom podráždení ďasien.
 • REGEDENT serum

  1×1,2 ml, prírodné, regeneračné
  3.0
  (1)
  Regedent prírodné regeneračné sérum z rastlinných olejov a bylín je určené na každodennú starostlivosť o ústnu dutinu a jej okolie. Urýchľuje regeneráciu tkanív a prispieva ku zmierneniu pocitov pálenia, citlivosti pier a sliznice úst spojených s výskytom oparov, áft, zápalov ďasien, paradentózy, krvácajúcich ďasien, otlakov a prasklín v dutine ústnej a jej okolia.
 • MUNDISAL

  1×8 g, gél v tube
  Gél používaný pri zápaloch, bolestiach a podráždení v ústnej dutine, nose a hltane. Može sa používať aj pri prerezávaní zubov.
 • Eneo Neocide Sprej

  1×50 ml, roztok s antimikrobiálnou zložkou
  3.0
  (1)
  Roztok so šetrnou antimikrobiálnou zložkou.
 • BioGaia ProDentis

  2×10 ks, pastilky, mentolová príchuť
  Doplnok výživy s probiotikami vhodný na obnovu ústnej mikroflóry. Napomáha posilňovať mikrobiálnu rovnováhu v ústach, znižovať plak, zápaly ďasien. Príchuť mäty.
 • GENERICA Riboflavin 10 mg

  1×60 tbl, výživový doplnok
  Výživový doplnok s obsahom vitamínu B2, pre udržanie zdravého zraku, pokožky, slizníc a nervového systému. Prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania.