Potrebujete vašej mačke dopĺňať vitamíny?

4. 3. 2022 · 5 minút na prečítanie

Vhodné doplnky stravy sú prospešné pre mačiatka, dospelé mačky aj tie v pokročilom veku. Prispievajú k posilneniu imunity a zlepšeniu tráviaceho systému, a tiež podporujú zvieratá v obdobiach s vyššími nutričnými požiadavkami.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Potrebujete vašej mačke dopĺňať vitamíny?

Kvalitné doplnky stravy sú vhodné pre mačiatka, dospelé i staršie mačky. Pomôžu im posilniť imunitu a trávenie, ako aj zvládnuť nutrične náročné obdobia.

Pokiaľ je mačka zdravá a dostáva kvalitnú stravu, nie je nutné pridávať jej k bežnému krmivu vitamíny. Tie môžu byť v nadmerných dávkach naopak škodlivé. Vitamíny sa väčšinou odporúčajú pre mačky, ktoré sú kŕmené surovým mäsom, prípadne sú choré, odmietajú stravu alebo sú gravidné. Viete, ako ich užívať správne? Všetky odpovede nájdete v nasledujúcom článku.

Mačacia strava a vitamíny

Zdravá mačka s vyváženou stravou by mala mať zabezpečený dostatočný prísun všetkých potrebných látok, vrátane bielkovín, vlákniny, minerálnych látok a vitamínov. Ich zdrojom je kvalitné krmivo, prispôsobené veku vášho domáceho miláčika.

Podľa portálu pet-market.sk vitamíny, minerály a stopové prvky regulujú životné funkcie a látkovú  výmenu v tele mačky. Tá oproti psovi potrebuje prijímať väčšie množstvo aminokyseliny taurín, vitamínov skupiny B a tiež vitamín A, ktorý nevie syntetizovať z rastlinných zdrojov. Nemenej dôležitý je aj vitamín D.

 

Pri BARF stravovaní u mačky je dopĺňanie určitých vitamínov na mieste

Spozornieť by mali najmä majitelia mačiek s BARF kŕmením (založené na výlučnom príjme surového mäsa, poznámka redakcie). 

Do takejto stravy je potrebné pridať dostatočné množstvo vitamínov vo forme potravinových doplnkov, regulovať príjem fosforu z mäsa a udržiavať ho v rovnomernom pomere s vápnikom, aby ste sa vyhli napríklad problémom s odvápňovaním kostí.

Vitamínové preparáty sa najčastejšie predávajú vo forme pevných tabliet, ktoré sa zvyknú schovávať do stravy. Modernejšie prípravky v podobe tekutých pást sa aplikujú priamo do ústnej dutiny zvieraťa, vďaka čomu máte lepší prehľad o požití dostatočného množstva.

Pomoc pri zdravotných ťažkostiach

Nároky na obsah živín, vitamínov a minerálov v strave sa počas života mačky môžu dramaticky meniť. Príčin býva viacero – od ochorenia zvieraťa cez graviditu a dojčenie až po viacero problémov, spojených s pribúdajúcim vekom.

Vitamíny v podobe výživových doplnkov môžu pomôcť aj v prípade, ak nájdete zatúlanú mačku na ulici a chcete ju čo najskôr dostať do dobrého fyzického stavu. Výber konkrétnych prípravkov a ich dávkovanie by vždy malo byť v súlade s odporúčaniami zverolekára.

Gravidita a dojčenie je náročné na živiny aj pre mačaciu mamu
  • Rast a vývoj. Výživa mačiatok by mala pozostávať z dostatku taurínu, bielkovín a tukov. V období medzi 4. a 12. týždňom života im hrozí vyššie riziko infekcie, z toho dôvodu je dobré pridať do stravy rastúcej mačky dostatok antioxidantov a prebiotík, ako aj vitamínu E  či vápnika. Špeciálne krmivo pre mačiatka býva prirodzene prispôsobené zvýšeným nárokom na príjem energie a živín.
  • Gravidita a dojčenie. Pri gravidnej mačke je dôležité dbať na zvýšený príjem energie a bielkovín. V potrave by nemala chýbať kyselina listová a nenasýtené mastné kyseliny. V období laktácie mačacia mama potrebuje dvojnásobok až trojnásobok energie oproti bežným dňom.
  • Choroba. Niekedy sa u mačky objaví kožné ochorenie, hnačka, dlhodobé nechutenstvo alebo iné závažné ochorenie, ktoré spôsobí, že sa živiny zo stravy dostatočne nevstrebávajú. To všetko sú stavy, ktoré je potrebné konzultovať s veterinárom a následne doplniť chýbajúce vitamíny vo forme výživových doplnkov alebo injekcií.
  • Starnutie. U mačky sa vyšší vek a kastrácia často spája s rizikom nadváhy. Aj preto je potrebné zvýšiť staršej mačke obsah antioxidantov v strave. Vhodné je tiež prejsť na špeciálne krmivo, ktoré rešpektuje jej aktuálne potreby. Podľa stránky petmd.com existuje mnoho štúdií, podľa ktorých vitamíny E a C pomáhajú udržiavať mačku v dobrej duševnej kondícii a podporujú správne fungovanie jej mozgu aj vo vyššom veku.

Zoznam najdôležitejších vitamínov pre mačky

Doplnky výživy sú často označované podľa problému, ktorý pomáhajú riešiť. V ponuke nájdete prípravky na podporu správnej činnosti pohybového ústrojenstva, obehového systému, nervovej sústavy alebo zažívania s obsahom probiotík. Tie sa zvyknú odporúčať najmä po odčervovaní, užívaní antibiotík alebo po chirurgickom zákroku.

Pre zdravú srsť a kožu sa odporúčajú preparáty s obsahom ľanového alebo rybieho oleja a pestreca mariánskeho. Multivitamíny zvyčajne obsahujú celé spektrum účinných látok, medzi ktorými nájdete napríklad betaglukan, L-karnitín, glukosamín či L-tryptofán.

  • Vitamín A patrí medzi najdôležitejšie vitamíny, ktoré mačka potrebuje. Pomáha jej udržiavať zdravý zrak a podporuje správne fungovanie imunitného systému.
  • Vitamín B12 zohráva dôležitú úlohu v nervovom a tráviacom systéme zvieraťa. Odporúča sa najmä v prípade, že vašu mačku trápi vracanie, strata chuti do jedla, celková slabosť alebo letargia.
Ak si nie ste istý, či vaša mačka potrebuje doplniť vitamíny, poraďte sa so svojím veterinárom
  • Riboflavín či vitamín B2 udržiava srsť vašej mačky zdravú a kvalitnú. Vitamín B3 hrá zásadnú úlohu pri liečbe zápalu kože i chronického ochorenia obličiek. Jeho nedostatok často prezrádza zapáchajúce slinenie.
  • Vitamín D mačka na rozdiel od ľudí nedokáže prijímať zo slnka, preto je dôležité dopĺňať jej ho v podobe kvalitnej stravy alebo výživových doplnkov, ak tak odporučí veterinár.
  • Vitamín E je známy ako oxidačný vitamín. Chráni mačku pred poškodením očí a srdcovým zlyhaním.

S dávkovaním opatrne

Príliš vysoké dávky vitamínov môžu byť nielen kontraproduktívne, ale dokonca nebezpečné. A to najmä v prípade, keď siahnete po multivitamíne bez toho, aby ste jeho príjem prispôsobili zloženiu bežného krmiva, ktoré mačka denne konzumuje.

Niektorým látkam, ktoré človek považuje za zdravé, sa pri mačkách treba úplne vyhnúť. Týka sa to napríklad cesnaku či cibule. Mačkám nerobia dobre ani vysoké množstvá vitamínu C, vápnika a déčka, ktorý pre ne môže byť toxický. Príznaky otravy spoznáte podľa slabosti zvieraťa či značnej dehydratácie. Preto sa pred nasadením vitamínových prípravkov vždy poraďte s lekárom.

Ďalšie články k téme Potrebujete vašej mačke dopĺňať vitamíny?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora