Endoparazity u mačiek - načo si treba dať pozor?

30. 9. 2022 · 5 minút na prečítanie

Vnútorné parazity predstavujú pomerne častý jav u mačiek. Do tela sa dostávajú cez potravu, ktorú mačky konzumujú počas svojich potuliek vonku, ale aj v domácom prostredí. Ako sa s týmto problémom vysporiadať?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Endoparazity u mačiek - načo si treba dať pozor?

 

Vnútorné parazity sú u mačiek pomerne bežnou záležitosťou. Do tela sa dostanú prostredníctvom stravy, ktorú konzumujú počas potuliek po vonku, ale aj doma. Ako sa ich zbaviť?

Červy ako škrkavky či pásomnice patria medzi cudzopasníkov, ktoré sú súčasťou života každej mačky. Preto je nevyhnutné pravidelne navštevovať zverolekára a pravidelne ju odčervovať. Endoparazity môžu v niektorých prípadoch ohroziť zdravie aj človeka. Nečudo, že sa o mačkách často hovorí ako o najväčších roznášačoch chorôb. Pritom len stačí dodržiavať niektoré zásady.

Čo sú to endoparazity?

Vnútorné parazity patria medzi pomerne rozšírené ochorenie u mačiek. Okrem črevných parazitov  môže byť zviera infikované krvnými alebo tkanivovými. Niektoré druhy endoparazitov sú dokonca prenosné na človeka, preto je dôležité nepodceňovať preventívne vyšetrenia u zvieracieho lekára a udržiavať vašu mačku zdravú.

Až 90 % mačiatok je napadnutých vnútornými parazitmi už v ranom veku, a to napríklad saním materského mlieka. Dobrou správou je, že mačiatko môžete chrániť už od štvrtého týždňa života. „Zodpovedný chovateľ odčervuje v byte držané zviera 4x ročne, aby zabránil prenosu parazitov zo zvieraťa na zviera alebo na človeka,“ vysvetľuje MVDr. Ladislav Šranko.

Druhy parazitov a ochorenia

  • Škrkavky (Toxocara cati) v dospelom štádiu parazitujú na tenkom čreve mačiek. K nákaze dochádza prehltnutím vajíčka, ktoré sa nachádza v pôde či prachu. Dospelé škrkavky vyprodukujú až 200 000 vajíčok denne, ktoré sa trusom dostávajú opäť do vonkajšieho prostredia. Často sú viditeľné v truse, a to voľným okom.  Škrkavky stoja za veľmi rozšíreným ochorením, ktoré sa nazýva toxokaróza. U mačiatok sa prejavuje nafúknutým bruškom, zvracaním či dokonca kašľom. Pri ňom dochádza k následnému prehltnutiu, čo je pre larvu parazita veľmi dôležité. Larvy putujú cez stenu čreva do krvi, pečene, srdca, pľúc či priedušnice a tento kolobeh sa neustále opakuje.

Predtým, než si vaše dieťa prinesie domov zatúlané mačiatko,  nechajte ho poriadne prezrieť zverolekárom a ubezpečte sa, že je zdravé.

  • Pásomnica môže dorásť do dĺžky až 5 metrov. Jej hlavička je vybavená háčikmi, ktoré slúžia na uchytenie sa na črevnej stene. Dospelý druh zvyčajne parazituje v čreve psov, mačiek, líšok a vlkov, larválne štádium sa niekedy objaví aj u človeka. Nakazením mačky pásomnicou môže dôjsť aj prostredníctvom blchy, ktorá sa nakazila cicaním infikovaného zvieraťa.
Druhy parazitov a ochorenia

Ochorenie, vyvolané pásomnicami, sa nazýva cestodóza. Toto pomenovanie vychádza zo slova cestóda – teda červ parazitujúci v črevách hostiteľa. Stretnúť sa s ním môžete u všetkých vekových kategórií, najčastejšie však u mláďat. K infekcii u voľne žijúcich zvierat dochádza celoživotne, hoci dospelým mačkám nemusí spôsobovať viditeľnejšie zdravotné problémy.

  • Trichuris patrí medzi hlístovce, ktoré parazitujú na sliznici slepého a hrubého čreva. Nákazu väčšinou sprevádza vodnatá hnačka s prímesou krvi a výrazná strata hmotnosti.
  • Protozoárne parazity, medzi ktoré patria kokcídie a giardie, sa najčastejšie vyskytujú v prostredí s väčšou koncentráciou zvierat a zhoršenými zoohygienickými podmienkami, ako sú útulky alebo domáca množiareň. Sú ťažšie odhaliteľné, pretože sa nemusia nachádzať v každom truse. Spája sa s nimi strata hmotnosti u zvieraťa.
  • Pľúcne červy sú endoparazity, ktoré zvieratám spôsobujú dýchacie ťažkosti. Typickým príznakom je chrčiaci kašeľ a výtok z nosa. Liečebný proces býva náročnejší a obnova pľúcneho tkaniva môže trvať i niekoľko týždňov. Mačka sa zvyčajne nakazí lovom hlodavcov alebo vtákov.

Zdravie človeka

So škrkavkami či pásomnicami sa môžete stretnúť ľahšie, než by ste čakali. Hnačky, zvracanie, teploty, anémia a zápaly kože patria medzi nepríjemné symptómy, ktoré vás a vašu mačku dokážu potrápiť. Nákaza je o to nebezpečnejšia, že v niektorých prípadoch prebieha úplne bezpríznakovo.

U ľudí hrozí veľké riziko, že si prejavy napadnutia parazitmi pomýli s bežne sa vyskytujúcimi ochoreniami, ako je napríklad chrípka či peľová alergia. Ak ochorenie nie je diagnostikované, môže sa skončiť vážnymi následkami. Larvičky niektorých parazitov migrujú cez vnútorné orgány, čo môže viesť k poškodeniu pečene, pľúc i svaloviny.

Parazity a zdravie človeka

Odborníci preto zvyknú varovať pred láskyplným oblizovaním sa so svojím miláčikom či zdieľaním spoločnej postele. Bežnou cestou nákazy pásomnicou je obliznutie človeka mačkou, pričom tej na papuli ostala blcha a jej majiteľ ju nevedomky prehltne. Tá sa môže rýchlo stať zdrojom nákazy endoparazitmi.

 

Hoci máte pocit, že vaše zviera je dokonalé zdravé a parazity ho netrápia, stavte na prevenciu a pravidelne ho zbavujte parazitov podľa odporúčaní veterinára.

Prevencia vám ušetrí veľa financií na prípadnú liečbu a poskytne vám ochranu pred problémami, ktorých sa zbavuje len veľmi ťažko. Viac informácií o správnom odčervovaní si môžete prečítať v nasledujúcom článku.

Liečba

Pri parazitoch, ako aj pri iných ochoreniach platí, že prevencia je tým najúčinnejším a zároveň najjednoduchším riešením. Odčervovať mačku však nemôžete len tak – potrebná je návšteva zverolekára, vyšetrenie zvieraťa a odporučenie vhodného postupu. Dobrým tipom pre chovateľov je doniesť k lekárovi aj vzorku z trusu zvieraťa, a to z viacerých odberov, keďže parazit sa nemusí nachádzať v každom výlučku.

Zverolekár má okrem množstva prípravkov na odčervovanie, ktoré zahŕňajú rôzne druhy tabliet od pastiliek po kvapky, ktoré sa zvieraťu nakvapkajú za krk, aj vhodné testy, vďaka ktorým dokáže liečbu prispôsobiť životnému štýlu vášho miláčika, ako aj jeho veku, hmotnosti a celkovému zdravotnému stavu. Nie každý prostriedok pôsobí proti akémukoľvek parazitovi – niektoré červy sú dokonca proti určitým látkam odolné, preto treba spôsob liečby pravidelne meniť.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach


Ďalšie články k téme Endoparazity u mačiek - načo si treba dať pozor?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora