Ako rozpoznať neškodné a závažné zvracanie u mačiek

6. 4. 2022 · Redakcia VetClub Dr.Max · 4 minúty na prečítanie
Zvracanie u mačiek môže mať banálnu, ale aj vážnu príčinu

Hoci mačka nie je orol, ktorý by  dávil nestrávené zvyšky hlodavcov, môžu zvracať z podobných dôvodov. Vracanie je však aj varovný signál, ktorý upozorňuje na vážne zdravotné problémy.

Čo je fyziologické vracanie u mačiek?

Fyziologické zvracanie je známe aj u ľudí. Keď niečo nesadlo, musí to ísť von. Zvieratá to majú rovnako. Niekedy skonzumujú niečo nevhodné, čo potom opäť vylúčia. Či sa jedná o fyziologické vracanie, vám napovie niekoľko vecí:

 • Jedným z nich je obsah zvratkov - niekedy stačí letmý pohľad a je vám jasné, že mačka jednoducho nemohla stráviť takýto kus kuracieho pazúrika. Väčšie alebo tvrdšie predmety, veci, ktoré nie sú potravou, to všetko sa mohlo dostať do mačkinho žalúdka omylom a muselo sa dostať zase von.
 • Častým dôvodom býva aj zvracanie trichobezoárov.
 • Navyše, ak je to len jedno zvracanie, je to dobré znamenie pre vás a vašu mačku. To, čo muselo ísť von, je vonku a už nenasleduje žiadne ďalšie zvracanie.
 • Zamerajte sa aj na správanie vášho domáceho maznáčika. Ak je mačka fit, nie je letargická, dezorientovaná, malátna alebo sa správa ako zvyčajne - potom ide pravdepodobne o fyziologické zvracanie.

Ak ste si všimli krv vo zvratkoch, vždy spozornejte. Bohužiaľ, krv je vždy zlým znamením.

DÔLEŽITÉ: Ak vidíte mačku zvracať, nikdy ju nevyrušujte. Zvracanie má svoj význam (aj keď v tom čase nemusíme poznať príčinu) a zvyčajne je potrebné, aby dostala zo seba mačka niečo, čo jej nerobí dobre. Nevyrušujte mačku, nechajte ju, aby sa vyvracala, netrestajte ju za to a nenoste ju, keď zvracia.

Čo znamená vracanie u mačiek

Bohužiaľ, vracanie nie je vždy fyziologické. Môže byť predzvesťou alebo príznakom mnohých viac či menej závažných zdravotných komplikácií a ochorení. Pre lepšiu prehľadnosť ich delíme na infekčné a neinfekčné.

Neinfekčné príčiny zvracania u mačiek:

 • Zápal v tráviacom trakte
 • Choroby iných vnútorných orgánov vrátane onkologických príčin
 • Zvracanie zo psychologických príčin, stres, smútok
 • Intoxikácia jedovatými rastlinami alebo požitím chemikálií, zvyčajne z čistiacich prostriedkov pre domácnosť
 • Kinetóza, t. j. nevoľnosť spôsobená cestovaním v dopravnom prostriedku
Ak vaša mačička zvracia, najprv pátrajte po možnej príčine

Existuje aj ďalšia príčina zvracania, ktorá je neškodná a prozaická: mačky sa môžu prejesť, pretože im predložené jedlo veľmi chutí. Takže aj mačky môžu byť podobné ľuďom.

Infekčné príčiny vracania

Ide o klasickú intoxikáciu, ktorú my ľudia poznáme. Niektoré potraviny obsahujú choroboplodné zárodky a trávenie spôsobí otravu. Zdravé zvieratá sa z takejto epizódy zvyčajne dokážu dostať s pomocou veterinára, ale žiaľ, u šteniat alebo starších či chorých domácich zvierat môže byť takáto infekcia smrteľná.

 • Baktérie, často napríklad salmonely alebo listerie;
 • Vírusy pôsobiace v tráviacom trakte.
Letargia a apatia po zvracaní mačky je dôvodom na okamžitú návštevu veterinára

Ako rozpoznať "zlé" zvracanie u mačiek

Prejavy môžu byť rôzne a líšia sa v závislosti od príčiny, ale ak spozorujete jeden alebo viacero z nižšie uvedených príznakov, na nič nečakajte a okamžite choďte k veterinárovi.

 • Opakované vracanie,
 • Stopy krvi vo zvratkoch,
 • Nevoľnosť,
 • Apatia, letargia, dezorientácia,
 • Hnačka,
 • Horúčka,
 • Výrazne krvavo sfarbené sliznice,
 • Úbytok hmotnosti,
 • Odmietanie pitia alebo nadmerné pitie.

Ak máte obavy o zdravie zvieraťa, pozorujete nezvyčajné prejavy, celkové zhoršenie stavu a nálady zvieraťa, zvláštne správanie, radšej navštívte ošetrujúceho veterinárneho lekára. Vždy je lepšie ísť raz zbytočne ako neskoro.


VetClub Dr.Max je aj na sociálnych sieťach


1×500 ml, dezinfekčný prostriedok s rozprašovačom
Tekutý prípravok určený na rýchlu dezinfekciu malých plôch a predmetov postrekom.
1×30 ks, čistiace utierky
Savo prináša novinku - univerzálne dezinfekčné utierky Eukalyptus pre rýchle a jednoduché upratovanie kedykoľvek kdekoľvek.
1×30 ks, čistiace utierky
Savo prináša novinku - univerzálne dezinfekčné utierky Levanduľa pre rýchle a jednoduché upratovanie kedykoľvek kdekoľvek.
1×100 ks, jednorázové rukavice
Jednorázové latexové rukavice bez púdru.
1×1000 ml, čistiaci prostriedok
Môžete si zaobstarať veľmi kvalitný čistiaci a zároveň dezinfikujúci prostriedok, ktorý je určený pre podlahy i ďalšie umývateľné povrchy v domácnosti.
1×1,2 L, XL balenie
5.0
(1)
Osvedčený a vysoko účinný dezinfekčný prípravok, ktorý zlikviduje 99,9% nebezpečných baktérií a vírusov rovnako ako choroboplodné zárodky, riasy a nižšie huby.
1×1000 ml, vôňa Citrón a olivové lístky
5.0
(1)
Sanytol dezinfekčný univerzálny čistič na podlahy, ktorý čistí, odmasťuje a dezinfikuje všetky materály a plochy, kde ničí 99,9% baktérií, vírusov a plesní.
1×100 ks, veľ. M, nesterilné, nepúdrované
Rukavice vinylové nepudrované, veľkosť M, nesterilné.

Ďalšie články k téme Ako rozpoznať neškodné a závažné zvracanie u mačiek