Ako ošetriť poranenú mačku?

9. 8. 2022 · 5 minút na prečítanie

Vlastníci vonkajších mačiek to zrejme poznajú. Ak sa vaša mačka vráti domov so zranením za uchom alebo na labke, nie je dôvod na paniku. Ukážeme vám, ako jej môžete efektívne pomôcť.
 
 
 

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako ošetriť poranenú mačku?

Majitelia mačiek, ktoré sa pohybujú po vonku, to dobre poznajú. Keď sa vaša tuláčka vráti domov s ranou za uchom alebo na labke, netreba panikáriť. Poradíme vám, ako jej pomôcť.

Hovorí sa, že mačka má deväť životov a ona to rada otestuje v praxi. Preto sa občas stane, že sa niekde zachytí alebo zasekne a oslobodenie ju stojí nielen veľa síl, ale tiež škrabancov na kožuchu. Samostatnou kapitolou sú poranenia z mačacích bitiek - niekedy je nutné navštíviť zverolekára, inokedy to zvládnete doma s dobre vybavenou lekárničkou.

Syndróm vyklápacieho okna

Mačka je veľmi aktívne, zvedavé a zároveň mimoriadne pohyblivé zviera, ktoré sa dokáže dostať na ťažko dostupné miesta vo veľkých výškach. Práve pády patria k veľmi častým úrazom, ktoré sa riešia vo veterinárnych ambulanciách. Tento problém sa týka nielen vonku žijúcich, ale aj v bytoch chovaných mačiek.

Takzvaný High-rise syndróm zahŕňa najmä zranenia získané pádom z okna alebo balkóna. Najviac k nim dochádza práve v letných mesiacoch od mája do septembra. Aj preto sú otvorené a vyklápacie okná pre mačku mimoriadne nebezpečné, píše portál sibra.sk. Pokiaľ totiž ostane zakliesnená vo „vetračke“, dochádza k vzniku mnohopočetných zranení, ktoré môžu byť až smrteľné.

 

Vetranie môže byť pre mačku nebezpečné

Mačka sa snaží oslobodiť, čím sa kĺže čoraz nižšie. To vedie k stlačeniu hrudníka, zlomeninám rebier či narušeniu funkcie pľúc (pneumothorax). Nemenej často dochádza k poraneniu brušnej dutiny, obličiek, močového mechúra alebo ochrnutiu panvových končatín v dôsledku ich nedostatočného prekrvovania.

Mačka sa z tejto pasce nedokáže vyslobodiť sama. Pre jej záchranu je kľúčový včasný zásah majiteľov a následná prvá pomoc, respektíve okamžité vyhľadanie lekára. 

Po ošetrení sa však boj o mačacie zdravie nekončí – dôležitou súčasťou rekonvalescencie je odborná fyzioterapia, a to najmä v prípade, že je zviera neschopné chôdze. Najlepšou prevenciou je nenechávať mačku pri otvorenom alebo polootvorenom okne bez dozoru.

Viditeľné zranenia

Ak váš miláčik príde domov s dierou za uchom, s najväčšou pravdepodobnosťou sa pobil o priazeň mačacej dámy alebo so svojím teritoriálnym súperom. Mačacie dámy zase mávajú na hlave rany, ktoré im kocúr spôsobí počas párenia. Tomu je možné čiastočne zabrániť včasnou sterilizáciou, aj keď to nefunguje vždy na 100 percent.

Treba si uvedomiť, že voľne sa pohybujúca mačka zvykne počas svojej prechádzky prejsť pomerne veľké vzdialenosti, kde ju čaká množstvo nástrah. Časté je „nabodnutie“ sa o ostrý plot, po ktorom nájdete otvorenú ranu v kožuchu. Nebezpečné je tiež zachytenie mačky o obojok, preto radšej zvoľte taký, ktorý sa dokáže sám odopnúť a mačku oslobodiť.

  • Ak sa stane úraz, dôležité je zviera rýchlo ošetriť a dostať do pohody. Prvom rade je nutné zastaviť krvácanie. Ranu vždy skontrolujte, či sa v nej nenachádza hrubá špina alebo tŕň, ktorý je potrebné odstrániť.
  • Myslite na to, že mačka sa kvôli bolesti môže brániť, preto sa chráňte oblečením a v prípade potreby aj rukavicami.
  • Krvácanie z drobnej ranky zastavíte tlakom prsta alebo ruky, no väčšie rany by mal vždy vidieť odborník.
  • Na rozsiahlejšie zranenia použite tlakový obväz a studený obklad, pokiaľ ho zviera znesie. Dobre vám poslúži ľad v igelitovom vrecúšku či mrazená zelenina. Následne mačku prevezte k lekárovi.
  • Pokiaľ sa zranenie nachádza na končatine alebo na chvoste, ranu stiahnite napríklad látkovou vreckovkou. Každých 15 minút škrtidlo uvoľnite, aby ste zabránili prerušeniu krvnému obehu.
  • Po ošetrení pacienta uložte do tichého priestoru, aby ste mu vytvorili podmienky na zotavenie sa.
Viete ošetriť poranenú mačku?

Všímajte si tieto signály

Mačky sa dokážu vyliečiť aj z veľmi zle vyzerajúcich zranení a okrem slín im pritom pomáha aj nevšedná schopnosť priasť. Dobre sa vyrovnávajú s bolesťou a pudovo sa ju snažia čo najviac zamaskovať. Avšak, pokiaľ sa rana nevydezinfikuje a neošetrí, môže sa ľahko zapáliť. Telo a imunita zvieraťa si následne s baktériami nevie poradiť, čo môže viesť až k úmrtiu.

 

Rana po mačacom uhryznutí sa dá prirovnať k vpichu špinavej ihly pomerne hlboko pod kožu. Tá sa okamžite zacelí a dochádza k hromadeniu hnisu v mieste vpichu bez toho, aby ste si čokoľvek všimli, pokiaľ sa nedostaví horúčka. Najbežnejšími varovnými signálmi, že s vaším zvieraťom niečo nie je v poriadku, je krívanie, znížená aktivita alebo strata chuti do jedla. Pri návšteve veterinárnej ambulancie odborník často nájde spomínaný absces v podkoží.

Ošetrenie zahŕňa vyčistenie rany a nasadenie antibiotík či liekov proti bolesti. Bitka medzi mačkami so sebou zároveň nesie riziko prenosu FIV, čo je mačacia forma ľudského HIV. Preto rany u mačiek nepodceňujte a poraďte sa s lekárom o vhodnom postupe liečby, ktorý zahŕňa aj zníženie agresivity u mačiek a kocúrov, aby sa do vzájomných bitiek púšťali čo najmenej.

Prvá pomoc

  • Pokiaľ je vaša mačka viditeľne zranená, zaobchádzajte s ňou čo najopatrnejšie a snažte sa s ňou veľmi nehýbať.
  • Minimalizujte jej presúvanie, aby ste jej zbytočne nespôsobovali bolesť, a čo najskôr ju prevezte k veterinárovi.
  • V prípade, že mačku musíte dvíhať, podsuňte jej pod telo pevnú podložku a podopierajte ju najmä v oblasti hrudníka a panvy.
  • Mačku prevážajte v stabilizovanej polohe – v ľahu na boku, hlavu držte nižšie ako telo a nezabudnite jej skontrolovať jazyk, aby sa neudusila.
  • Ak je jej stav vážny, nedávajte ju za každú cenu do prepravky, nie je to nutné.
  • Dobrým tipom je zabaliť mačku do svetra alebo deky, aby ste ju udržali v teple. Dbajte na dostatočný prísun kyslíka.
  • Pri vážnych úrazoch sa môže u zvieraťa prejaviť traumatický šok. Jeho príznakmi sú rýchle a plytké dýchanie, rýchly a slabý pulz, studené končatiny, zastreté vedomie až bezvedomie. Vtedy je nutné mačke poskytnúť masáž srdca a umelé dýchanie. 

V prípade drobných poranení je dobré mať po ruke dobre vybavenú domácu lekárničku, s ktorou  zvládnete ošetriť štvornohú pacientku raz-dva. Lekárničku majte uloženú na bezpečnom mieste a pravidelne ju kontrolujte, či máte všetko, čo by ste mohli potrebovať, ako je napríklad:

  • zdravotnícky obväz,
  • teplomer,
  • nožnice,
  • pinzeta na kliešte,
  • dezinfekcia,
  • jednorazové injekčné striekačky,
  • prípravok na odčervenie a obojok proti parazitom.

VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach


Ďalšie články k téme Ako ošetriť poranenú mačku?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora