Je domperidon vhodný na podporu dojčenia?

24. 6. 2016 · 4 minúty na prečítanie
PharmDr. Lenka Globanová
PharmDr. Lenka Globanová
Je domperidon vhodný na podporu dojčenia?

Najlepším štartom do života pre bábätko je bezpochyby dojčenie. Materské mlieko predstavuje svojím jedinečným zložením optimálnu výživu pre novorodenca. Obsahuje všetky živiny potrebné pre prospievanie a rast bábätka v správnom pomere a zároveň ho chráni pred vznikom mnohých ochorení.

Dojčenie je však krásne do chvíle, kým sa neobjavia prvé ťažkosti. Nejedna dojčiaca mamička sa ocitne v situácii, kedy má pocit, že mlieko začalo akosi ubúdať a snaží sa nájsť spôsob, ako by mohla podporiť jeho tvorbu. Často sú však zdrojom informácií rôzne internetové stránky, či „odborníci“, ktorí v skutočnosti môžu viac uškodiť ako pomôcť. Jedným z príkladov je aj časté odporúčanie užívania lieku, ktorý obsahuje látku domperidon.

Je však domperidon na podporu laktácie naozaj bezpečný?

Do lekárne často prichádzajú mamičky, ktoré sa potrebujú poradiť o prípravkoch na podporu dojčenia. Niektoré dokonca žiadajú liek s obsahom domperidonu na radu laktačnej poradkyne. V tomto prípade sa využíva nežiaduci účinok tohto liečiva, ktorým je zvýšená tvorba materského mlieka. Bohužiaľ, takéto rady laktačných poradkýň sa nepovažujú podľa Slovenskej pediatrickej spoločnosti za bezpečné. Laktačné poradkyne nemajú oprávnenie odporúčať použitie liekov na lekársky predpis.

Na čo sa tento liek vlastne používa?

Domperidon sa používa sa na liečbu rôznych tráviacich a žalúdočných problémov. Podmienky, za akých sa má liek predpísaný lekárom používať, sú uvedené v úradne platnom a schválenom dokumente – tzv. súhrne charakteristických vlastností lieku. Liek sa oficiálne môže používať iba na úľavu od príznakov nevoľnosti a vracania u osôb, ktoré sú staršie ako 12 rokov a majú hmotnosť nad 35 kg. Odporúčaná dávka pre dospelých je 10 mg maximálne trikrát denne vo forme tabliet. Liečba nemá presiahnuť jeden týždeň.

Miera škodlivosti pre novorodencov zatiaľ nie je známa. Preto sa matkám, ktoré užívajú domperidon z dôvodu tráviacich ťažkostí neodporúča dojčiť.

V kontraste s oficiálnymi údajmi výrobcu lieku sú návody, ktoré kolujú po internete, prípadne ich odporúčajú aj takzvaní odborníci. Udávajú dávky až 30 mg trikrát denne. V niektorých situáciách sa odporúča až 40 mg štyrikrát denne. To je prekročenie maximálnej dávky o 300%, resp. až 530%!
Treba si však uvedomiť, že tento liek nikdy nebol oficiálne schválený pre používanie za týmto účelom.

 

Nie je totižto známa vhodná dávka pre takúto indikáciu, nie je dostatočne overená účinnosť a ani bezpečnosť, a to tak pre matku, ako aj pre jej dojčené dieťa. Žiaľ, na internetových stránkach chýba akékoľvek upozornenie, že jedným zo závažných nežiaducich účinkov tohto lieku je porucha činnosti srdca, prípadne abstinenčné príznaky pri jeho vysadení.
Odborné poradenstvo a podpora pri dojčení sú v takýchto prípadoch oveľa dôležitejšie než podávanie liekov na tvorbu mlieka.

Preto by malo byť prvou voľbou. Úlohou laktačnej poradkyne by mala byť najmä psychická podpora mamičiek v ťažkých chvíľach, poskytnutie dôležitých informácií a uistenie sa, že dojčenie prebieha správne po technickej stránke, že sa dieťatko správne prisáva a pomoc s technikou kojenia. Prípady, kedy sa žiadnym bežným spôsobom nedarí primerane zvýšiť tvorbu mlieka, si vyžadujú zhodnotenie situácie lekárom.

Ako podporiť tvorbu materského mlieka bez rizika poškodenia zdravia dieťatka?

Zníženie tvorby materského mlieka môže byť často len prechodnou záležitosťou. Aj keď je to ťažké, treba vydržať. Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zvýšiť tvorbu mlieka, je časté prikladanie bábätka k prsníku. Dostatok tekutín a vyvážená strava takisto pomáhajú udržať dostatočnú tvorbu a kvalitu materského mlieka. Treba sa šetriť, dopriať si potrebný odpočinok a vyhýbať sa negatívnym emóciám a stresu.

Pokiaľ tieto metódy a potrebné úpravy dojčenia nefungujú, vyskúšajte bylinky, ktoré sú bezpečné pre mamičku aj dieťa. Na trhu nájdete množstvo čajových zmesí určených špeciálne pre dojčiace matky, ktoré podporujú tvorbu materského mlieka.

Zo samostatných bylín je ďalej vhodná senovka grécka, benedikt lekársky, baza, kôpor či majorán. Na to, aby sa ich účinok prejavil, je potrebné ich užívať v dostatočnom množstve. Dajú sa zohnať vo viacerých formách (tabletky, tinktúra či sypané čaje). Nástup účinku býva rôzny (väčšinou jeden až dva dni) a závisí aj od toho, aká bola predtým tvorba mlieka.

Pre zástancov homeopatie je vhodný Ricinnus communis 5CH. Užíva sa päť granúl ráno a päť granúl večer, ktoré sa nechajú nalačno voľne rozplynúť pod jazykom. Správny výber homeopatického prípravku je veľmi dôležitý, pretože Ricinnus communis 30CH sa naopak používa na zastavenie laktácie.

Milé mamičky. Vieme, že chcete svojmu bábätku dopriať to najlepšie. A dojčenie JE to najlepšie. Napriek tomu, ak sa vyskytnú problémy s tvorbou mlieka, treba si zvážiť, či užívaním lieku s obsahom domperidonu chcete riskovať zdravie svoje, ako aj zdravie svojho bábätka. Užívanie dávok, ktoré sú päťkrát vyššie, ako je odporúčané, je riziko.Najmä pri lieku, ktorý sa dojčiacim neodporúča ani krátkodobo v štandardných dávkach.

O autorovi
PharmDr. Lenka Globanová
PharmDr. Lenka Globanová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Lenka Globanová
PharmDr. Lenka Globanová
Čítať viac od autora