Prejsť na hlavný obsah
0 výsledkov
  • 0,00 €
    Rýchly košík zatvorený
  • Užívanie probiotík popri liečbe Sumamedom: Áno alebo nie?

    Otázka z 6. 8. 2025 1 minúta na prečítanie
    Anonymná otázka
    So Sumamedom užívať probiotika, alebo nie ?
    PharmDr. Anna Pacalajová
    Na otázku odpovedá
    PharmDr. Anna Pacalajová

    Dobrý deň,

    ďakujeme za Vašu otázku.    

    Liek Sumamed je antibiotikum. Pri užívaní antibiotík je nesmierne dôležité aby sa spolu snimi užívali aj probiotiká. Antibiotiká zabíjajú škodlivé baktérie, ale spolu s nimi aj tie dobré. Narúšajú tým našu vnútornú mikroflóru, ktorá je u každého človeka jedinečná. Žalúdočné ťažkosti ako je napr. hnačka, kŕče, nevoľnosť alebo u žien nepríjemné kvasinkové infekcie sú najrozšírenejšími nežiaducimi účinkami v dôsledku užívania antibiotík. Probiotiká sú určené na udržiavanie a úpravu črevnej mikroflóry. Vhodné sú napríklad Dr. Max Laktobacily "6". Najskôr treba užiť antibiotikum a následne po 2 - 4 hodinách (tesne pred jedlom alebo spolu s jedlom) probiotikum, aby sa predišlo zničeniu účinku probiotík (niektoré probiotiká, ako napr. Bacillus clausii či Lactobacillus rheuteri sú odolné voči väčšine antibiotík, možu sa teda užívať súčasne s antibiotikom). S užívaním probiotík by ste mali pokračovať aspoň dva až tri týždne po ukončení liečby antibiotikami, aby sme predišli vzniku tzv. post - antibiotickej hnačky.

    Prajem pekný zvyšok dňa.

    S pozdravom,

    PharmDr. Anna Pacalajová

    Najnovšie otázky v poradni