Prejsť na hlavný obsah
0 výsledkov
  • 0,00 €
    Rýchly košík zatvorený
  • Najlepšie praktiky kombinovania liekov a vitamínovi

    Otázka z 3. 12. 2024 1 minúta na prečítanie
    Anonymná otázka
    Dobrý deň,užívam euthyrox,nospa,thiogama,Prestance5,5 concor,Agapurin,frontin,vitamin E .inzulin.Vecer užívam tulip,xanirva,thiamin. Beriem vitaminy C,D,b-komplex, železo,zinok+selén,magnezium,cesnakove tablety.Ako kombinovať lieky a vitamíny?Môžem piť čaj z repika,harmanceka?Z fenikla,rasce?dakuj
    Mgr. Emma Halas Haluščíková
    Na otázku odpovedá
    Mgr. Emma Halas Haluščíková

    Dobrý deň, 

    ďakujeme za Vašu otázku. 

    Uvedené lieky na lekársky predpis užívajte podľa lekárom predpísaného dávkovania. Vzhľadom na to, že užívate veľký počet liekov a výživových doplnkov, odporúčam užívanie konzultovať s lekárom, nakoľko medzi uvedenými liekmi dochádza k niekoľkým klinicky závažným a stredne závažnym interakciám. On pozná Váš zdravotný stav a preto najlepšie rozhodne o vhodnosti ich podávania či kombinácie. V prípade, že jednotlivý lekári- špecialisti nie sú informovaní o všetkých užívaných liekoch, je potrebné ich o tom informovať.

    Taktiež, cesnak pôsobí ako inhibítor enzýmov, cez ktoré sa metabolizujú uvedené lieky (Agapurin, Tulip, Xanirva, Prestance, Concor, Euthyrox, Frontin). Výsledkom môže byť zvýšenie ich účinnosti, vrátane zvýšeného rizika vedľajších účinkov liečiv. Z tohto dôvodu je potrebná opatrnosť a súčasné užívanie konzultovať taktiež s lekárom, ktorému je známy Váš celkový zdravotný stav. 

    Prípravky s obsahom horčíka, vápnika, železa a zinku je vhodné podávať s odsupom 2 hodín, pretože pri súčasnom užívaní si vzájomne znižujú vstrebávanie z tráviaceho traktu.  Interakcia sa nevzťahuje na tie formy, ktoré majú technologicky zabezpečené uvoľňovanie uvedených iónov (napr. pri kombinovaných prípravkoch). Taktiež pri súčasnom užívaní vápnika s vitamínom D sa doporúča opatrnosť kvôli zvýšeniu miery vstrebávania vápnika z tráviaceho traktu. Súšasná kombinácia prípravkov s obsahom horčíka a vitamínu D je kontraindiková iba u dialyzovaných pacientov.

    Medzi uvedenými liekmi a čajovinami neboli doposiaľ pozorované klinicky závažné interakcie. Nie všetky byliny však patria medzi fytofarmaká a preto sa u nich nevykonávali skúšky bezpečnosti ani interakčné skúšky. Z toho dôvodu sa k vhodnosti súčasného užívania takého množstva liekov a uvedených čajov neviem s určitosťou vyjadriť. Pokiaľ sú však čajoviny na odporúčanie lekára, ktorý bol o užívaní všetkých liekov informovaný, ich vzájomná kombinácia je možná.


    Prajem pekný zvyšok dňa. 

    S pozdravom

    Mgr. Emma Halás Haluščíková

    Podobné otázky

    Najnovšie otázky v poradni