Prečo by mali diabetici dbať na kvalitný spánok?

29. 9. 2022 · 8 minút na prečítanie

Medzi diabetom a zníženou kvalitou spánku je preukázateľný vzťah. Zisitite viac o jeho prejavoch a opatreniach, ktoré môžu diabetici podniknúť.

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Prečo by mali diabetici dbať na kvalitný spánok?
Diabetici a kvalitný spánok

Diabetes je ochorenie, ktoré značne ovplyvňuje kvalitu života človeka. Jednou z oblastí, kde možno výrazne pocítiť dopad ochorenia, je spánok. Nie je nič nezvyčajné, že diabetici s touto diagnózou badajú zhoršenie kvality spánku. Týka sa to nielen zaspávania, ale aj častého budenia sa a nedostatočnej odpočinutosti. 

Medzi diabetom a zníženou kvalitou spánku je preukázateľný vzťah. Viac o ňom, o jeho prejavoch a o opatreniach, ktoré môžu diabetici podniknúť, sa dočítate v tomto článku.

Pre diabetika je zlá kvalita spánku veľký problém

Nestabilné hladiny krvného cukru diabetikov sa prejavujú buď jeho vysokou hodnotou – hyperglykémiou - alebo naopak, poklesom - hypoglykémiou. Oba tieto protipóly sa môžu negatívne podpísať na kvalite spánku, ale aj života diabetika samotného. (1)
Napríklad, keď je hladina krvného cukru vysoká, v dôsledku zvýšenej aktivity obličiek ju môže sprevádzať nutkanie na močenie. Samozrejme, toto nutkanie môže prísť aj počas spánku, čo má za následok zobudenie sa a potrebu ísť na toaletu.
Aj nízka hladina krvného cukru so sebou nesie negatívne vplyvy na spánkovú kvalitu. Pri poklese krvného cukru sa môže človek zobudiť buď na to, že je spotený alebo má triašku, prípadne sa zobudiť v noci vôbec nemusí, ale ráno sa cíti vyčerpaný, akoby spánok vôbec nemal svoj účinok.

Toto sú len dva prejavy kolísavej hladiny krvného cukru na kvalitu spánku. Symptómov je samozrejme viac.

Vyčerpanosť hneď po zobudení

Diabetici často cítia letargiu a únavu ráno, či po jedlách, napríklad hneď po raňajkách. Je to zvyčajne v dôsledku vysokého krvného cukru. Ak sú jeho hladiny vysoké počas spánku, človek to nemusí pocítiť ihneď, avšak môže sa zobudiť unavený aj napriek tomu, že pocitovo spal celú noc.

Vyčerpanosť hneď po zobudení

Syndróm nepokojných nôh

Ide o neurologické ochorenie, pri ktorom má človek nutkanie hýbať nohami, aby zamedzil nepríjemným pocitom v nich. U diabetikov môže byť syndróm príznakom poškodenia nervov, takzvanú diabetickú neuropatiu.

 

Spánkové apnoe

Táto porucha spánku sa prejavuje opakovanými epizódami, počas ktorých sa v dôsledku vzniku prekážky v dýchacom trakte zastavuje dýchanie samotné. Jedným z jej vedľajších účinkov je aj zhoršený metabolizmus počas spánku. Aj keď cukrovka nevedie priamo k vzniku spánkového apnoe, práve jeho schopnosť zhoršiť premenu látok ovplyvňuje hladinu krvného cukru. Jeho kolísanie môže teda mať za následok vznik niektorého zo spomenutých symptómov. (3)

Dehydratácia

Keď má ľudské telo nadbytok glukózy, teda krvného cukru, v dôsledku odvodňovania tkanív sa spája so zvýšeným pocitom smädu. Človek sa počas noci zobudí práve na to, že jeden dehydratovaný a pociťuje smäd.

Nespavosť, insomnia

Toto chronické ochorenie sa prejavuje opakovaným problémom zaspať a celkovo veľmi nízkou kvalitou spánku. Často sa vyskytuje u ľudí, ktorí sú pod dlhodobým stresom. Rizikovým faktorom sú však aj vysoké hladiny krvného cukru. Ak sa tieto dva rizikové indikátory skĺbia, môže to viesť až k vzniku nespavosti.

Nedostatok spánku a diabetes sú úzko prepojené

Nedostatok spánku a diabetes sú úzko prepojené

Je dôležité podotknúť, že nedostatok spánku a diabetes majú recipročný vzťah. Znamená to, že diabetes sa môže prejaviť poruchami spánku a dlhodobý deficit spánku zhoršuje prejavy ochorenia. (4)

Nedostatok spánku je totiž rizikovým faktorom vo vzťahu k vysokým hladinám krvného cukru. Už aj pri jednej noci s nedostatkom spánku hrozí na ďalší deň narušenie rovnováhy nastaveného režimu diabetika.

 

Ľudia s dlhodobým deficitom spánku majú výrazne zhoršený priebeh tohto ochorenia a náročnejšie sa im s ním bojuje.

Dokonca, zdravým ľuďom dlhodobá spánková deprivácia vyvolala stav nastupujúceho diabetu. Je teda mimoriadne dôležité, aby dodržiavali zásady spánkovej hygieny.

Ako zlepšiť kvalitu svojho spánku?

Na úvod je potrebné zdôrazniť, že cukrovka je ochorenie, s ktorým sa pri adekvátnej starostlivosti dá naučiť žiť. Je teda nevyhnutné dôsledne dodržiavať liečebný režim a nasledovať odporúčania lekára.
Sú však aj ďalšie oblasti, v ktorých keď nastane zlepšenie, zlepší sa aj kvalita spánku. Ide predovšetkým o dodržiavanie zásad zdravej životosprávy a vyhýbanie sa rizikovým faktorom.
Spísali sme pre vás 3 najdôležitejšie zásady.

1. Dodržiavajte stanovený stravovací režim

Diabetici by mali dbať na pravidelný príjem potravy, ktorá je prirodzene bohatá na živiny, pričom má zároveň nižší obsah tukov a kalórií. Patria to predovšetkým ovocie, zelenina a celozrnné obilniny, ale aj niektoré mliečne výrobky. Dodržiavaním zdravého jedálnička môže človek s diabetom zabrániť prudkým výkyvom hodnoty krvného cukru a tým eliminovať procesy v organizme, ktoré hyperglykémia a hypoglykémia spôsobuje. 

2. Pred spaním sa vyhýbajte sa stimulantom

Káva, alkohol, či nikotín pred uložením sa do postele sa môžu negatívne odraziť na kvalite spánku. U ľudí s diabetom to však platí násobne viac. Vyhýbajte sa príjmu kofeínu (či už kávy, alebo čajov), fajčeniu, či popíjaniu v čase zhruba 5 hodín pred spaním. Pomôžete tak stabilizovať svoje vnútorné prostredie a pripravíte telo na výdatný spánok.

3. Pravidelne sa hýbte

Zdravý a racionálny pohyb je univerzálnym odporúčaním pre zlepšenie kvality života každého človeka. Jeho zanedbávanie môže viesť, spolu sa nekvalitnou stravou, až k vzniku obezity. Tá je pre diabetikov výrazným negatívnym faktorom a prispieva aj k zhoršeniu kvality spánku, napríklad rizikom vzniku spánkového apnoe. 
Avšak pravidelnou pohybovou aktivitou dochádza k zlepšeniu celkového zdravotného stavu, vrátane normalizácie hladiny krvného cukru, čo sú prerekvizity aj ku optimálnej kvalite spánku.

Použité zdroje:

 1. The Sleep-Diabetes Connection
 2. Komplikácia u pacienta s diabetes mellitus
 3. Sleep Apnea Can Make Managing Diabetes More Difficult: What You Need To Know
 4. Lack of Sleep and Diabetes
 • Dr.Max Melatonín 1 mg

  1×30 cps, výživový doplnok
  Výživový doplnok prispieva k eliminácii únavy počas cestovania do iného časového pásma.
 • De-press

  1×60 cps, výživový doplnok
  Účinný a nenávykový prípravok, ktorý bol vyvinutý na dosiahnutie dobrej nálady, duševnej a fyzickej pohody, zníženie únavy a vyčerpania a vyrovnania sa so stresom.
 • Dr.Max Goodbye Stress

  1×30 cps, výživový doplnok
  Goodbye stress kapsuly pomáhajú k odburovaniu stresu a k správnej funkcii psychiky.
 • NEOSPAN forte

  1×45 cps, výživový doplnok
  Funkčnosť prípravku synergicky dopĺňajú vitamíny B1, B2, B6 pre správnu činnosť nervovej sústavy a horčík, ktorý prispieva ku zníženiu únavy a miery vyčerpania.
 • Kvalitný produkt na báze melatonínu na zníženie času potrebného na zaspanie a zmiernenie subjektívnych pocitov tzv. jet lag (pásmovej choroby).

  Ďalšie články k téme Prečo by mali diabetici dbať na kvalitný spánok?

  • Kedy jesť a ako jedlo rozdeliť?

   Kedy jesť a ako jedlo rozdeliť?

   · 8 minút na prečítanie
   Nemalo by dochádzať k hladovaniu ani prejedaniu sa. Veľmi jednoducho je možné vymeniť menej vhodné potraviny za vhodnejšie.
  • Najnovšie lieky vo farmakoterapii diabetu

   Najnovšie lieky vo farmakoterapii diabetu

   · 11 minút na prečítanie
   Stále sa  zdokonaľujú aj možnosti liečby diabetu a tak sa na celosvetový trh dostávajú nové lieky, ktoré pomáhajú pacientom toto ochorenie úspešne zvládať.
  • Pankreas, hlavné hormóny pankreasu a ich funkcie v tele

   Pankreas, hlavné hormóny pankreasu a ich funkcie v tele

   · 6 minút na prečítanie
   Pre lepšie pochopenie, čo je podstatou metabolického ochorenia diabetu (cukrovky), je potrebné si priblížiť funkciu podžalúdkovej žľazy (pankreasu) a jej hlavných hormónov v tele.
  O autorovi
  Redakcia DiaClub Dr.Max
  Redakcia DiaClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia DiaClub Dr.Max
  Redakcia DiaClub Dr.Max
  Čítať viac od autora