Obličky vám posielajú správy: Počúvate ich?

31. 7. 2023 · 4 minúty na prečítanie

Pri cukrovke treba dávať pozor aj na ďalšie ochorenia, ktoré sa môžu pridružiť. Ako si dať pozor na obličky a na to, aby nedošlo k ich zlyhávaniu?

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Obličky vám posielajú správy: Počúvate ich?

 

Ako diabetik, čelíte riziku dlhodobo kolísajúcej hladiny cukru v krvi. Čo ak vám však obličky posielajú dôležité odkazy o svojom stave? Vedeli ste, že diabetická nefropatia – poškodenie obličiek v dôsledku diabetu, môže zapríčiniť aj ich postupné zlyhávanie?

Diabetes a zlyhanie obličiek môžu úzko súvisieť

Cukrovka a obličky sú späté neviditeľnou väzbou. Vysoká hladina cukru v krvi postupne ničí obličkové bunky a ich funkčnosť, čo vedie k nedostatočnej filtrácii krvi. Následky sa neprejavia okamžite, ale postupne. Ak pacient neabsolvuje pravidelné kontroly, často si príznaky všimne až v neskoršom štádiu. Diabetici majú vysoké riziko zlyhania obličiek, a to je vážny problém, ktorý si vyžaduje našu pozornosť.

,,Diabetik má obličky viac namáhané dlhodobo kolísajúcou hladinou cukru v krvi. Postupne sa táto nerovnováha začne prejavovať nedostatočnou filtráciou a zhoršovaním funkčnosti obličiek,“ vysvetľuje dôvody spájania oboch diagnóz doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti.

Pri diabetickej nefropatii obličky strácajú svoju filtračnú schopnosť, keďže vysoké hladiny cukru poškodzujú ich bunky. Rizikoví sú najmä pacienti s neliečenou alebo zle liečenou cukrovkou, ktorí majú často vysoké hladiny cukru v krvi. Ak sa problém včas neodhalí a nelieči, môže dôjsť k úplnému zlyhaniu funkcie obličiek a jedinou možnosťou liečby je dialýza alebo transplantácia.

Ako spoznáte, že vám hrozí zlyhanie obličiek?

Súčasťou života diabetika by mala byť pravidelná kontrola funkčnosti obličiek. Príznaky zlyhávania obličiek sa prejavujú až v pokročilých štádiách ochorenia a patria medzi ne:

  • pretrvávajúce opuchy horných alebo dolných končatín v dôsledku zadržiavania tekutín,
  • spenený moč,
  • prírastok na hmotnosti,
  • strata chuti do jedla,
  • celkový pocit slabosti.

Pokiaľ sa u pacienta s diabetom tieto prejavy vyskytnú, mal by o tom ihneď informovať svojho lekára.

Pravidelne podstupujte skríning

Aj bez akútnych príznakov by mali diabetici aspoň raz ročne podstúpiť vyšetrenie moču a vyšetrenie hodnoty kreatinín a albumín v krvi. Týmto spôsobom je možné odhaliť poškodenie  včas a zvrátiť jeho rozvoj, prípadne aspoň spomaliť progresiu. Pri pokročilejších štádiách je totiž proces nezvratný. Preto je potrebná včasná diagnóza pravidelným skríningom a včasná liečba, ktorá spočíva v čo najlepšej glykemickej kontrole, kontrole krvného tlaku a v zdravej strave.

Z pohľadu diabetológa

Ide naozaj o vážny problém. Cukrovka sa už, žiaľ, stala hlavnou príčinou slepoty, hlavnou príčinou amputácie nôh a hlavnou príčinou zlyhávania obličiek. Riziko úmrtnosti diabetikov sa zvyšuje až dvojnásobne, ak sa u nich rozvinie aj nefropatia. Obe diagnózy znásobujú aj riziko kardiovaskulárnych chorôb, očných komplikácií a neuropatie. Neuropatia, to sú nepríjemné pálčivé bolesti nôh a zároveň strata ich citlivosti, čo zvyšuje aj riziko „diabetickej nohy“, kedy sa rany sa podstatne horšie hoja.

Z pohľadu nefrológa

Posledné údaje hovoria o cca 13 % slovenských diabetikov, ktorí majú zároveň diagnostikovanú aj nefropatiu. Tretina pacientov odkázaných na dialýzu sú diabetici. Je to chronické ochorenie, ktoré môže postupovať nenápadne až do bodu, keď obličky prestanú plniť svoju funkciu. Keby sme však ochorenie odhalili včas a pacienta dobre manažovali, dialýze by sa dalo vyhnúť.

 

Prevencia je kľúčom

Pravidelne si kontrolujte hladinu glukózy v krvi a hodnoty krvného tlaku. Krvný tlak by sa u pacienta s oboma diagnózami mal udržiavať pod 130/80 mmHg, glykovaný hemoglobín pod 7 %, nízkobielkovinová diéta znamená nejesť viac ako 0,8 g bielkovín na kg hmotnosti denne. 

Takže 100 kg vážiaci pacient by mal denne zjesť maximálne 80 g bielkovín. Tieto opatrenia dokážu spomaliť rozvoj ochorenia a ak sa zistí v začiatočných fázach, dokážu ho aj zvrátiť.

Akú úlohu zohráva nefrológ?

Úlohou nefrológa je rozlíšiť, či problémy s obličkami súvisia s cukrovkou a prispôsobiť pacientovi nízkobielkovinovú diétu. Pre diabetikov to znamená zmeny vo stravovaní. Ak doteraz dodržiavali dia-diétu, teraz musia redukovať aj množstvo mäsa, syrov a strukovín, aby obmedzili príjem bielkovín. To nie je ľahké, ale pre ich zdravie je to dôležité. Diabetici by nemali prijímať príliš veľa sacharidov, mali by obmedziť tiež príjem tukov, soli a draslíka. Je dôležité, aby bol pacient zachytený a informovaný o týchto zmenách čím skôr. To zabezpečí, že sa budú venovať jeho zdraviu a prípadné problémy sa odhalia včas.

Obličky vám posielajú správy: Počúvate ich?

Ďalšie články k téme Obličky vám posielajú správy: Počúvate ich?

O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora