Zažili ste už trichologické vyšetrenie vlasov?

8. 4. 2021 | Redakcia BeautyClub Dr.Max | 0x
 • starostlivosť o vlasy
 • zdravé vlasy
 • vlasová pokožka
 • lupiny
 • alopécia

Ak vás neustále svrbí pokožka hlavy, bojujete s lupinami, extrémnym mastením alebo vypadávaním vlasov, je najvyšší čas zveriť sa do rúk odborníka. Viete, čo vás tam čaká?

Hoci sa poctivo staráme o svoju pleť a používame množstvo krémov či sér, pri vlasoch sa na cielenú starostlivosť akosi zabúda. Šampóny si ženy najčastejšie kupujú podľa nízkej ceny, lákavého obalu či reklamy, sľubujúcej nádherný lesk a dych vyrážajúci objem. Čo vám ich výrobcovia už nepovedia, je, v akej kondícii sa nachádza zdravie vašej hrivy. Mastenie, lámanie vlasov alebo ich vypadávanie býva totiž dôsledkom nevhodnej starostlivosti. Našťastie, existuje jednoduché riešenie v podobe trichologického vyšetrenia. To pomáha odhaliť skutočnú príčinu vašich problémov a nastaviť liečbu.

O čo vlastne ide?

Trichológia je veda zaoberajúca sa skúmaním vlasov, vlasovej pokožky a problémov, ktoré sa s nimi spájajú. Už z názvu vyplýva, pre trichologické vyšetrenie sa zameriava predovšetkým na ochorenia ľudských vlasov, prípadne narušenia ich štruktúry a správnej funkcie.  Dokáže tiež určiť, v akej rastovej fáze sa nachádza vaša hriva, čo jej chýba a do akej miery sú vlasy zdravé a plne funkčné.

Hoci u nás tento typ vyšetrenia nie je úplne neznámy, musíte kvôli nemu navštíviť súkromné zdravotnícke zariadenie. Pomôcť vám môže aj špeciálne školený kaderník. Vyšetrenie trvá od jednej po dve hodiny, podľa zložitosti daného problému a dĺžky vašich vlasov. Trichológia najčastejšie odhalí tieto ochorenia:

 • ložiskovité a difúzne vypadávanie vlasov
 • alopécia mužov a žien
 • psoriáza vlasov
 • seboroická dermatitída hlavy
 • ochorenia samotného vlasu

Priebeh vyšetrenia

Tohto zákroku sa v žiadnom prípade netreba báť. Môžu ho absolvovať aj tí najmenší pacienti, je totiž úplne bezbolestné. Jediné, načo sa treba pripraviť, je, že to chvíľu potrvá. Vďaka modernej technológii odborník vidí jednotlivé vlasové folikuly a vlasovú pokožku s vyše 100-násobným zväčšením. Najmenej 14 dní pred vyšetrením si nefarbite vlasy a 2-3 dni pred termínom by ste si ich nemali ani umývať.

Digitálna kamera prináša cenné informácie ohľadne hrúbky vlasov, ich počtu na jeden vlasový folikul, stav lokality postihnutej vypadávaním a celkový zdravotný stav vlasovej pokožky.

Okrem samotného vyšetrenia prístrojom je veľmi dôležitý rozhovor ohľadom vzniku problému a jeho priebehu. V rámci konzultácie sa vás môžu opýtať na váš životný štýl, mieru stresu, ale aj návyky súvisiace s vlasovou hygienou. Nesprávne umývanie vlasov a nevhodný výber šampónu zvyknú problémy s vlasmi dlhodobo zhoršovať, ak nie priamo zapríčiniť.

Stres, diéta alebo nesprávny šampón

Za enormnú stratu vlasov či nepríjemné svrbenie hlavy a lupiny si často môžeme sami. Stres, prísna diéta a nekvalitná, prípadne nevhodná vlasová kozmetika, vedia napáchať riadne škody. Vlasoví experti preto radia  svojim klientom zamerať sa pri výbere šampónu na konkrétny problém, ktorý ich práve trápi. Ideálne je poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom, ktorý vám pomôžu s výberom účinných vlasových produktov.

V ponuke nájdete špeciálnu kozmetiku, liečiacu výskyt mastných alebo suchých lupín, ale aj séra na podporu rastu vlasov či nedráždivý šampón pre potreby pokožky, ktorá bojuje so seboreou. Dbajte na dodržanie postupu, ktorý je uvedený na obale alebo odporúčaný vaším kaderníkom alebo lekárom. Rast vlasov podporíte, keď si budete pravidelne masírovať vlasovú pokožku a vyhnete sa častým chybám, ktorých sa pri starostlivosti o svoju hrivu zvyčajne dopúšťame.

Nástrahy, ktoré ohrozujú zdravie vlasov

 • Nedostatočné umývanie vlasov, pri ktorom používate príliš teplú vodu, môže viesť k vzniku lupín, prípadne sa vlasy začnú extrémne mastiť. Ide o prirodzenú obrannú reakciu. Preto si na ich umývanie radšej vyhraďte dostatok času a sústreďte sa na dokonalé vymytie všetkých použitých prípravkov.
 • Príliš jemné vlasy potrebujú dodávať výživu vo forme proteínov, tie suché a drsné naopak zjemniť prostredníctvom hydratačných šampónov. To, v akom stave sa nachádza váš vlas, odhalí trichometrické vyšetrenie alebo skúsený kaderník.
 • Nepoužívate kondicionér? Veľká chyba! Práve ten po vyčistení vlasov uzavrie ich štruktúru, vďaka čomu sú chránené pred vonkajšími vplyvmi. Výživa, ktorú ste im dodali cez šampón, sa po použití kondicionéru uzamkne vo vnútri vlasu.
 • Zabudnite na prirodzené sušenie a balenie vlasov do uteráku. Vaša vlasová pokožka týmto zlozvykom nesmierne trpí a vy si vytvárate dokonalé prostredie na vznik plesní či iných kožných problémov. Investujte radšej do kvalitného fénu a tepelnej ochrany.
 • Extrémne zaťažovanie vlasov amoniakom, časté tepelné upravovanie nad 180 °C alebo celodenný pevný drdol nesmierne oslabujú vaše vlasy a môžu viesť k ich vypadávaniu a lámaniu. Buďte k svojej hrive nežní, doprajte jej profesionálnu starostlivosť aspoň 2x ročne a odmení sa vám leskom a zdravím.

Autor: redakcia BeautyClub Dr.max

Ďalšie články k téme Zažili ste už trichologické vyšetrenie vlasov?

Redakcia BeautyClub Dr.Max