3 najlepšie zimné športy (toto urobia s vaším telom)

3. 1. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Predsavzali ste si začať nový rok zdravšie, vitálnejšie i o čosi štíhlejšie? Niet načo čakať – tieto zimné športy vám pomôžu a ešte si pri nich užijete kopu zábavy!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
3 najlepšie zimné športy (toto urobia s vaším telom)

Premohli vás po Vianociach výčitky či zabolel pohľad na nové šaty, do ktorých by sa vám zišlo aspoň kilečko zhodiť? Prípadne smútite za letom, kedy ste behali, hrali volejbal a tenis? Tak alebo onak, je najvyšší čas využiť všetky benefity, ktoré so sebou zima prináša. 

Vedeli ste, že obyčajná prechádzka ľadovou krajinou, kedy sa vám nohy zabárajú do snehu a vy zápasíte s nerovným povrchom, núti vaše telo spaľovať oveľa viac, než by ste čakali? Ak si navyše zamilujete jeden z nasledujúcich zimných športov, do jari bude vaša kondička na úrovni profesionálneho športovca – alebo minimálne oveľa lepšia, než je tomu v tejto chvíli! :)

NAJOBĽÚBENEJŠIE JE LYŽOVANIE

Lyžiarska a snowboardová sezóna už beží v plnom prúde a vám nič nebráni v tom, aby ste si popri obdivovaní zimnej krajiny dali poriadne do tela! Najviac budete cítiť nohy, na ktoré sa striedavo prenáša váha celého tela, no určite zaregistrujete aj svaly na rukách, keďže ich nonstop zapájate do pohybu pri používaní paličiek. A to predovšetkým v prípade, ak ste sa počas celého roka nevenovali žiadnemu inému športu. Hoci budete mať počas prvých jázd možno na mále, nevzdávajte sa – s každým ďalším dňom si telo na nový pohyb zvykne a vy postupne získate slušnú kondičku. Navyše, na sklonku dňa nohy oťažejú aj profesionálom.

Zaujímajú vás kalórie? Lyžovanie je veľkým pomocníkom pri spaľovaní prebytočných kilogramov. Rýchlosť a technika, ktorú musíte vyvinúť, aby ste úspešne zišli svah, vás budú stáť kopu energie. Nezabúdajte na správnu techniku, aby ste si zbytočne neublížili a aby vaše telo pracovalo rovnomerne. Veľkým benefitom tohto zimného športu je niekoľkohodinový pobyt na čerstvom vzduchu, ďaleko od prašného a hlučného mesta. Užívajte si radosť z jazdy a nechajte sa unášať pocitom slobody – práve o to predsa pri lyžovačke ide.

KORČULOVAŤ SA OPLATÍ

Tento šport patrí medzi skutočne nenáročné voľnočasové aktivity. Veď čo naň potrebujete – stačí vám jeden pár korčúľ a teplé oblečenie. Dokonca aj keď nevlastníte vlastné korčule, existuje množstvo ľadových plôch, kde si ich môžete za menší príplatok požičať. A potom je len na vás, či preferujete zamrznuté plochy jazera, kde je poväčšine menej ľudí a bezplatný vstup, alebo uprednostníte plochy, ohraničené mantinelom na vašom sídlisku, v meste alebo v športovej hale.

Korčuľovanie si vás získa svojím pozitívnym vplyvom na vaše zdravie – a to predovšetkým na získavanie rovnováhy, udržiavanie kĺbov v pohybe a posilnenie srdcovo-cievnej sústavy. Vďaka zábave, ktorú si užívate pri snahe vyhnúť sa pádu na studený ľad, si veľmi rýchlo zlepšíte koordináciu celého tela. Ďalšou dobrou správou je, že sa zbavíte nepríjemného vŕzgania kĺbov, spevnia sa vám stehenné i sedacie svaly, popracujete na svojej vytrvalosti a v neposlednom rade sa budete i trošku otužovať. No a pokiaľ si po každej jazde nedoprajete dúšok horúcej čokolády, určite spálite aj nejaké tie sviatočné koláčiky :)

SPOZNAJTE NORDIC WALKING

Počuli ste už o severskej chôdzi, ktorá zlepší vaše zdravie a kondíciu? Tento pomerne mladý šport je založený na používaní špeciálnych palíc spôsobom, ktorý využíva silu hornej časti tela tak, aby vás poháňala smerom dopredu. Takýmto spôsobom aktivujete až 600 svalov vo vašom tele - navyše paradoxne predstavuje odľahčenie kĺbov a nôh. No a v neposlednom rade sa nordic walking označuje ako vysoko účinný fyzický tréning redukcie nadváhy.

 

Povinnou výbavou k tomuto druhu športu sú kvalitná obuv, funkčné oblečenie – áno, budete sa potiť – a tiež spomínané špeciálne paličky, ktoré sú dnes dostupné aj v požičovniach. Je len na vás, či zvolíte voľné prechádzkové tempo a budete si predovšetkým vychutnávať krásy okolitej krajiny alebo „nakopnete motory“ a dáte svojmu telu poriadne zabrať. Na spoločný výlet môžete vziať celú rodinu, vrátane detí či seniorov – stačí vybrať správnu trasu, prispôsobiť tempo a nordic walking zvládnu úplne všetci.

EŠTE JEDEN BONUS

Športujte so svojimi blízkymi! Hodinka sánkovania sa (vrátane tlačenia plných sánok do kopca), stavanie snehuliaka alebo poriadna guľovačka vám pomôže nielen k lepšiemu spánku, ale tiež nakopne váš metabolizmus a rozprúdi krv v žilách. Po nekonečnom sedení sa veľmi jednoducho a efektívne dostanete do kondície, ktorá vám neskôr pomôže v ďalších obľúbených športových aktivitách. Nehovoriac o zážitkoch, na ktoré budete počas dlhých zimných večerov spoločne spomínať – veď komu nikdy nepremokli topánky alebo nepadol sneh do oka počas neľútostnej snehovej bitky, ani nevie, čo je skutočná zima! :)

Ďalšie články k téme 3 najlepšie zimné športy (toto urobia s vaším telom)

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora