Plánujete držať pôst? Tieto zásady sa oplatí poznať

25. 2. 2021 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
  • zdravie
  • zdravé stravovanie
  • zdravý životný štýl
  • detoxikácia

V druhej polovici februára sa začína obdobie 40-dňového pôstu. Hoci odborníci potvrdili pozitívne účinky obmedzenia stravy na ľudské zdravie, rozhodne by ste nemali hladovať.

Podľa tradícií, ktoré sa viažu ku kresťanským zvykom a príprave tela i ducha na Veľkú noc, by sme s príchodom Popolcovej stredy mali odľahčiť svoj jedálniček. Tento zvyk bol posilnený ľudovou vierou – hovorí sa totiž, že držanie pôstu vám zabezpečí viac peňazí a lepší život. Pôstne obdobie ovplyvňuje aj naše zdravie - upravuje sa trávenie, strava zrazu obsahuje celkom iný druh potravín. Ak sa v blízkej budúcnosti chystáte obmedziť vašu stravu, prečítajte si, ako to urobiť správne.

Zamysleli ste sa niekedy, ako pracuje vaše telo počas spánku? V dobe, keď neprijímate žiadne tekutiny ani potravu a nevykonávate fyzickú námahu, prebieha v ňom mimoriadne dôležitý proces regenerácie. Je to čas, kedy organizmus vykonáva mnoho opravných činností. Vlastne by sa dalo povedať, že ide o krátke obdobie pôstu, ktoré je prirodzene ukončené vaším prvým jedlom, teda raňajkami.

V poslednej dobe stále väčšie množstvo ľudí cielene predlžuje čas, kedy jedlo neprijíma, napríklad podľa zásad takzvaného prerušovaného hladovania (intermittent fasting). Podľa odporúčaní odborníkov a sledovaného cieľa v rámci neho môžete jesť prakticky bez väčších obmedzení počas menšej časti dňa, pričom tú väčšiu (12 až 16 hodín) by ste mali vydržať o hlade. Ten je pre ľudské telo potrebný a dôležitý, no iba v zdravej miere.

Pôst a hladovanie nie sú rovnaké pojmy. Dlhodobé bezcieľne nejedenie, ktoré neprebieha pod lekárskym dohľadom, môže viesť k množstvu zdravotných i psychických komplikácii, ba dokonca vážne ohroziť ľudský život. Neberte preto pôst ako „nejedenie“ alebo skratku k vysnívanej postave. Základom pôstu je predovšetkým pravidelný príjem ľahkej, pestrej a vyváženej stravy, hoci by ste mali vynechať určité druhy potravín.

Zakázaný by mal byť najmä alkohol, mäso a  mäsové výrobky, tučné vyprážané jedlá a tiež sladkosti. Naopak, pridajte do svojho jedálnička strukoviny, ovocie a zeleninu, zemiaky, ryžu a nezabúdajte na pravidelný pitný režim a šport. Dôležité je nechať telo oddýchnuť, nemaškrtiť medzi hlavnými jedlami a dopriať žalúdku dostatočný priestor, aby potravu poriadne spracoval, čo dá najavo práve pocitom zdravého hladu.

1×250g
Keto 8vaječné cestoviny so zníženým obsahom sacharidov až o 80%.
1×1000g
ryža bez lepku
1×500 g, bezgluténová
Pohánková múka, vhodná pre celiatikov.
1×500 ml, výživový doplnok
Prírodné šťava z aloe vera je ideálny pre podporu organizmu. BIO kvalita bez aditív a farbív. 99,96% aloe vera pravá. Bez cukru.
1×150 g, bezgluténová, s obsahom vlákniny
Unikátna zmes na bezlepkový chlieb spĺňajúce podmienky LOW CARB stravovania s nízkym obsahom sacharidov a cukru.
12×32 g, diétna polievka
Nupo diétna zeleninová polievka má 106 kalórií v jednej porcii, takže vám pomôže rýchlejšie a kontrolovane schudnút v rámci programu Veľmi-nízkokalorickej diéty.
12×32 g, diétna polievka
Špeciálna potravina určená ako náhrada príjmu potravy pri snahe schudnúť.
1×1 ks, na prípravu jedál
Šejker Nupo je ideálnym pomocníkom pri príprave krémových diétnych polievok, čerstvých koktailov, alebo ovsených vločiek.

Podľa vedeckých poznatkov sa ľudia, ktorí sa celý život stravujú striedmo, dožívajú vyššieho veku než tí, čo si doprajú nadbytok jedla. Mierne hladovanie v kombináciou s pestrou ľahkou stravou je pre človeka veľmi prospešné, pretože napomáha regenerácii a výrazne spomaľuje starnutie. Striedmosť v jedle tiež pomáha budovať zdravú imunitu, nakoľko sa telo namiesto dlhého trávenia sústredí na iné činnosti.

Ďalšie výhody zdravého pôstu sú:

  • výrazné zlepšenie zažívanie a urýchlenie vylučovania
  • naštartovanie látkovej premeny, úbytok na váhe
  • osvieženie a prečistenie pleti, navrátenie zdravej farby pokožky
  • podpora pamäte, tvorivosti a kreatívneho myslenia
  • zlepšenie nálady, prevencia jarnej únavy

V prípade, že sa rozhodnete o zmenu svojho životného štýlu a zahájite pôst, mali by ste mať prehľad o svojom aktuálnom zdravotnom stave. Ak máte problémy s krvným tlakom, trpíte cukrovkou či inými závažnými ochoreniami, nie je pre vás táto forma stravovania vhodná. To isté platí pre deti a mládež do 18 rokov a tiež pre tehotné a dojčiace ženy.

Je prirodzené,  že na začiatku pôstu môžete pociťovať únavu, malátnosť, bolesti hlavy či chrbta alebo zvýšenú nervozitu. Počúvajte svoje telo a riaďte sa intuíciou. Ak si doprajete poriadnu dávku ovocia a zeleniny ku každému jedlu, určite budete toto obdobie zvládať oveľa ľahšie. Nechoďte nikdy do extrémov, tie vášmu zdraviu rozhodne neprospejú.

1×60 cps, výživový doplnok
Prípravok s obsahom čistého vitamínu D. Dôležitý doplnok pre správne fungovanie imunitného systému, udržanie zdravých kosti a zubov, udržanie správneho fungovania svalov.
1×60 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok s obsahom 5 miliárd živých mikroorganizmov (6 kmeňov).
1×100 tbl, výživový doplnok
Zinok prispieva k udržaniu zdravej pokožky, nechtov a vlasov.
1×30 tbl, podpora imunity
Unikátna kombinácia zložiek pre podporu imunity.
1×30 ks, vrecká
Výživový doplnok v jednorazových vreckách na priame použitie bez nutnosti zapíjania.
1×50 tbl, výživový doplnok
Výživový doplnok magnézium vo forme tabliet. Eliminuje vyčerpanie a úľavu. Obsahuje horčík a vitamín B6.
1×48 tbl, tlmí bolesť, zápal a znižuje horúčku
Dr.Max Ibuprofen zmierňuje bolesť a zápal rôzneho pôvodu, zvlášť pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, taktiež tlmí horúčku, ktorá sprevádza napr. choroby z prechladnutia.
1×100 ml, sirup
Uvoľnuje hlien. Uľahčuje vykašliavanie. Tlmí kašeľ.

Ďalšie články k téme Plánujete držať pôst? Tieto zásady sa oplatí poznať