Plánujete držať pôst? Tieto zásady sa oplatí poznať

25. 2. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Začiatok 40-dňového pôstneho obdobia pripadá na druhú polovicu februára, ale pamätajte, že to neznamená, že by ste mali hladovať!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Plánujete držať pôst? Tieto zásady sa oplatí poznať

V druhej polovici februára sa začína obdobie 40-dňového pôstu. Hoci odborníci potvrdili pozitívne účinky obmedzenia stravy na ľudské zdravie, rozhodne by ste nemali hladovať.

Podľa tradícií, ktoré sa viažu ku kresťanským zvykom a príprave tela i ducha na Veľkú noc, by sme s príchodom Popolcovej stredy mali odľahčiť svoj jedálniček. Tento zvyk bol posilnený ľudovou vierou – hovorí sa totiž, že držanie pôstu vám zabezpečí viac peňazí a lepší život. Pôstne obdobie ovplyvňuje aj naše zdravie - upravuje sa trávenie, strava zrazu obsahuje celkom iný druh potravín. Ak sa v blízkej budúcnosti chystáte obmedziť vašu stravu, prečítajte si, ako to urobiť správne.

Prirodzený proces

Zamysleli ste sa niekedy, ako pracuje vaše telo počas spánku? V dobe, keď neprijímate žiadne tekutiny ani potravu a nevykonávate fyzickú námahu, prebieha v ňom mimoriadne dôležitý proces regenerácie. Je to čas, kedy organizmus vykonáva mnoho opravných činností. Vlastne by sa dalo povedať, že ide o krátke obdobie pôstu, ktoré je prirodzene ukončené vaším prvým jedlom, teda raňajkami.

V poslednej dobe stále väčšie množstvo ľudí cielene predlžuje čas, kedy jedlo neprijíma, napríklad podľa zásad takzvaného prerušovaného hladovania (intermittent fasting). Podľa odporúčaní odborníkov a sledovaného cieľa v rámci neho môžete jesť prakticky bez väčších obmedzení počas menšej časti dňa, pričom tú väčšiu (12 až 16 hodín) by ste mali vydržať o hlade. Ten je pre ľudské telo potrebný a dôležitý, no iba v zdravej miere.

Nie je hlad ako hlad

Pôst a hladovanie nie sú rovnaké pojmy. Dlhodobé bezcieľne nejedenie, ktoré neprebieha pod lekárskym dohľadom, môže viesť k množstvu zdravotných i psychických komplikácii, ba dokonca vážne ohroziť ľudský život. Neberte preto pôst ako „nejedenie“ alebo skratku k vysnívanej postave. Základom pôstu je predovšetkým pravidelný príjem ľahkej, pestrej a vyváženej stravy, hoci by ste mali vynechať určité druhy potravín.

Zakázaný by mal byť najmä alkohol, mäso a  mäsové výrobky, tučné vyprážané jedlá a tiež sladkosti. Naopak, pridajte do svojho jedálnička strukoviny, ovocie a zeleninu, zemiaky, ryžu a nezabúdajte na pravidelný pitný režim a šport. Dôležité je nechať telo oddýchnuť, nemaškrtiť medzi hlavnými jedlami a dopriať žalúdku dostatočný priestor, aby potravu poriadne spracoval, čo dá najavo práve pocitom zdravého hladu.

Hlavné benefity

Podľa vedeckých poznatkov sa ľudia, ktorí sa celý život stravujú striedmo, dožívajú vyššieho veku než tí, čo si doprajú nadbytok jedla. Mierne hladovanie v kombináciou s pestrou ľahkou stravou je pre človeka veľmi prospešné, pretože napomáha regenerácii a výrazne spomaľuje starnutie. Striedmosť v jedle tiež pomáha budovať zdravú imunitu, nakoľko sa telo namiesto dlhého trávenia sústredí na iné činnosti.

 

Ďalšie výhody zdravého pôstu sú:

 • výrazné zlepšenie zažívanie a urýchlenie vylučovania
 • naštartovanie látkovej premeny, úbytok na váhe
 • osvieženie a prečistenie pleti, navrátenie zdravej farby pokožky
 • podpora pamäte, tvorivosti a kreatívneho myslenia
 • zlepšenie nálady, prevencia jarnej únavy

Nie je pre každého

V prípade, že sa rozhodnete o zmenu svojho životného štýlu a zahájite pôst, mali by ste mať prehľad o svojom aktuálnom zdravotnom stave. Ak máte problémy s krvným tlakom, trpíte cukrovkou či inými závažnými ochoreniami, nie je pre vás táto forma stravovania vhodná. To isté platí pre deti a mládež do 18 rokov a tiež pre tehotné a dojčiace ženy.

Je prirodzené,  že na začiatku pôstu môžete pociťovať únavu, malátnosť, bolesti hlavy či chrbta alebo zvýšenú nervozitu. Počúvajte svoje telo a riaďte sa intuíciou. Ak si doprajete poriadnu dávku ovocia a zeleniny ku každému jedlu, určite budete toto obdobie zvládať oveľa ľahšie. Nechoďte nikdy do extrémov, tie vášmu zdraviu rozhodne neprospejú.

Ďalšie články k téme Plánujete držať pôst? Tieto zásady sa oplatí poznať

 • Ako na detoxikáciu?

  Ako na detoxikáciu?

  · 4 minúty na prečítanie
  Dnešná rýchla doba v mnohých smeroch negatívne ovplyvňuje zdravý životný štýl. Na každého z nás je kladených množstvo nárokov. Zdravé telo sa vie popasovať s toxínmi, no problém nastáva s ich nahromadeným množstvom. Ako sa ich teda bezpečne zbaviť?
 • Bežecké desatoro pre začiatočníkov

  Bežecké desatoro pre začiatočníkov

  · 6 minút na prečítanie
  Potrebujete po lenivom lete zhodiť zopár kíl? Obujte si tenisky, pustite obľúbenú hudbu a vybehajte si dostatok endorfínov i krásnu postavu. Vaša bežecká jeseň sa práve začína!
 • Ako zabrániť zubnému kazu

  Ako zabrániť zubnému kazu

  · 3 minúty na prečítanie
  Zubný kaz je jedním z najčastejšie sa vyskytujúcich chronických ochorení. Avšak, s pravidelnou starostlivosťou o zuby a ústnu dutinu je možné efektívne predchádzať tomuto problému. 
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora