Plánujete držať pôst? Tieto zásady sa oplatí poznať

25. 2. 2021 · 7 minút na prečítanie

V druhej polovici februára sa začína obdobie 40dňového pôstu. Ale rozhodne by ste nemali hladovať!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Plánujete držať pôst? Tieto zásady sa oplatí poznať

 

V druhej polovici februára sa začína obdobie 40-dňového pôstu. Hoci odborníci potvrdili pozitívne účinky obmedzenia stravy na ľudské zdravie, rozhodne by ste nemali hladovať.

Podľa tradícií, ktoré sa viažu ku kresťanským zvykom a príprave tela i ducha na Veľkú noc, by sme s príchodom Popolcovej stredy mali odľahčiť svoj jedálniček. Tento zvyk bol posilnený ľudovou vierou – hovorí sa totiž, že držanie pôstu vám zabezpečí viac peňazí a lepší život. Pôstne obdobie ovplyvňuje aj naše zdravie - upravuje sa trávenie, strava zrazu obsahuje celkom iný druh potravín. Ak sa v blízkej budúcnosti chystáte obmedziť vašu stravu, prečítajte si, ako to urobiť správne.

Prirodzený proces

Zamysleli ste sa niekedy, ako pracuje vaše telo počas spánku? V dobe, keď neprijímate žiadne tekutiny ani potravu a nevykonávate fyzickú námahu, prebieha v ňom mimoriadne dôležitý proces regenerácie. Je to čas, kedy organizmus vykonáva mnoho opravných činností. Vlastne by sa dalo povedať, že ide o krátke obdobie pôstu, ktoré je prirodzene ukončené vaším prvým jedlom, teda raňajkami.

V poslednej dobe stále väčšie množstvo ľudí cielene predlžuje čas, kedy jedlo neprijíma, napríklad podľa zásad takzvaného prerušovaného hladovania (intermittent fasting). Podľa odporúčaní odborníkov a sledovaného cieľa v rámci neho môžete jesť prakticky bez väčších obmedzení počas menšej časti dňa, pričom tú väčšiu (12 až 16 hodín) by ste mali vydržať o hlade. Ten je pre ľudské telo potrebný a dôležitý, no iba v zdravej miere.

Nie je hlad ako hlad

Pôst a hladovanie nie sú rovnaké pojmy. Dlhodobé bezcieľne nejedenie, ktoré neprebieha pod lekárskym dohľadom, môže viesť k množstvu zdravotných i psychických komplikácii, ba dokonca vážne ohroziť ľudský život. Neberte preto pôst ako „nejedenie“ alebo skratku k vysnívanej postave. Základom pôstu je predovšetkým pravidelný príjem ľahkej, pestrej a vyváženej stravy, hoci by ste mali vynechať určité druhy potravín.

Zakázaný by mal byť najmä alkohol, mäso a  mäsové výrobky, tučné vyprážané jedlá a tiež sladkosti. Naopak, pridajte do svojho jedálnička strukoviny, ovocie a zeleninu, zemiaky, ryžu a nezabúdajte na pravidelný pitný režim a šport. Dôležité je nechať telo oddýchnuť, nemaškrtiť medzi hlavnými jedlami a dopriať žalúdku dostatočný priestor, aby potravu poriadne spracoval, čo dá najavo práve pocitom zdravého hladu.

 • topnatur ZMES NA CHLIEB LOW CARB

  1×150 g, bezgluténová, s obsahom vlákniny
  Unikátna zmes na bezlepkový chlieb spĺňajúce podmienky LOW CARB stravovania s nízkym obsahom sacharidov a cukru.
 • Pohánková múka, vhodná pre celiatikov.
 • NUPO Diet Šejker 400 ml

  1×1 ks, na prípravu jedál
  5.0
  (3)
  Šejker Nupo je ideálnym pomocníkom pri príprave krémových diétnych polievok, čerstvých koktailov, alebo ovsených vločiek.
 • Špeciálna potravina určená ako náhrada príjmu potravy pri snahe schudnúť.
 • ALOE VERA šťava BIO

  1×500 ml, výživový doplnok
  Prírodné šťava z aloe vera je ideálny pre podporu organizmu. BIO kvalita bez aditív a farbív. 99,96% aloe vera pravá. Bez cukru.
 • Nápoj Nupo One Meal + PRIME je skvelou voľbou pre prípady, keď nemáte čas pripraviť si teplé jedlo. Je preto ideálny na cesty, výlety či športové aktivity.
 • Pohánková múka

  1×500 g, vysoký obsah vitamínov
  Vysoký obsah horčíka a flavonoidov. Neobsahuje lepok!
 • ryža bez lepku

  Hlavné benefity

  Podľa vedeckých poznatkov sa ľudia, ktorí sa celý život stravujú striedmo, dožívajú vyššieho veku než tí, čo si doprajú nadbytok jedla. Mierne hladovanie v kombináciou s pestrou ľahkou stravou je pre človeka veľmi prospešné, pretože napomáha regenerácii a výrazne spomaľuje starnutie. Striedmosť v jedle tiež pomáha budovať zdravú imunitu, nakoľko sa telo namiesto dlhého trávenia sústredí na iné činnosti.

   

  Ďalšie výhody zdravého pôstu sú:

  • výrazné zlepšenie zažívanie a urýchlenie vylučovania
  • naštartovanie látkovej premeny, úbytok na váhe
  • osvieženie a prečistenie pleti, navrátenie zdravej farby pokožky
  • podpora pamäte, tvorivosti a kreatívneho myslenia
  • zlepšenie nálady, prevencia jarnej únavy

  Nie je pre každého

  V prípade, že sa rozhodnete o zmenu svojho životného štýlu a zahájite pôst, mali by ste mať prehľad o svojom aktuálnom zdravotnom stave. Ak máte problémy s krvným tlakom, trpíte cukrovkou či inými závažnými ochoreniami, nie je pre vás táto forma stravovania vhodná. To isté platí pre deti a mládež do 18 rokov a tiež pre tehotné a dojčiace ženy.

  Je prirodzené,  že na začiatku pôstu môžete pociťovať únavu, malátnosť, bolesti hlavy či chrbta alebo zvýšenú nervozitu. Počúvajte svoje telo a riaďte sa intuíciou. Ak si doprajete poriadnu dávku ovocia a zeleniny ku každému jedlu, určite budete toto obdobie zvládať oveľa ľahšie. Nechoďte nikdy do extrémov, tie vášmu zdraviu rozhodne neprospejú.

  • Dr.Max Vitamin C High Effect 1000 mg

   1×30 tbl, podpora imunity
   Unikátna kombinácia zložiek pre podporu imunity.
  • Dr.Max Vitamin D 2000 IU

   1×60 cps, výživový doplnok
   Prípravok s obsahom čistého vitamínu D. Dôležitý doplnok pre správne fungovanie imunitného systému, udržanie zdravých kosti a zubov, udržanie správneho fungovania svalov.
  • Výživový doplnok v jednorazových vreckách na priame použitie bez nutnosti zapíjania.
  • Dr.Max Magnesium B6 Premium

   1×50 tbl, výživový doplnok
   Výživový doplnok magnézium vo forme tabliet. Eliminuje vyčerpanie a úľavu. Obsahuje horčík a vitamín B6.
  • Dr.Max Zinok

   1×100 tbl, výživový doplnok
   Zinok prispieva k udržaniu zdravej pokožky, nechtov a vlasov.
  • Ibuprofen Dr.Max 400 mg filmom obalené tablety

   1×48 tbl, tlmí bolesť, zápal a znižuje horúčku
   Dr.Max Ibuprofen zmierňuje bolesť a zápal rôzneho pôvodu, zvlášť pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, taktiež tlmí horúčku, ktorá sprevádza napr. choroby z prechladnutia.
  • Dr.Max Laktobacily "6"

   1×60 cps, výživový doplnok
   Výživový doplnok s obsahom 5 miliárd živých mikroorganizmov (6 kmeňov).

   Ďalšie články k téme Plánujete držať pôst? Tieto zásady sa oplatí poznať

   • Ako na detoxikáciu?

    Ako na detoxikáciu?

    · 6 minút na prečítanie
    Dnešná rýchla doba v mnohých smeroch negatívne ovplyvňuje zdravý životný štýl. Na každého z nás je kladených množstvo nárokov. Zdravé telo sa vie popasovať s toxínmi, no problém nastáva s ich nahromadeným množstvom. Ako sa ich teda bezpečne zbaviť?
   • Bežecké desatoro pre začiatočníkov

    Bežecké desatoro pre začiatočníkov

    · 12 minút na prečítanie
    Potrebujete po lenivom lete zhodiť zopár kíl? Obujte si tenisky, pustite obľúbenú hudbu a vybehajte si dostatok endorfínov i krásnu postavu. Vaša bežecká jeseň sa práve začína!
   • Ako zabrániť zubnému kazu

    Ako zabrániť zubnému kazu

    · 4 minúty na prečítanie
    Zubný kaz je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich chronických ochorení. Správnou starostlivosť o zuby a ústnu dutinu mu však vieme efektívne predchádzať.
   O autorovi
   Redakcia BeautyClub Dr.Max
   Redakcia BeautyClub Dr.Max
   Čítať viac od autora
   O autorovi
   Redakcia BeautyClub Dr.Max
   Redakcia BeautyClub Dr.Max
   Čítať viac od autora