„Ostaňte doma, no nezabúdajte sa hýbať", radí osobný tréner

24. 3. 2020 · 5 minút na prečítanie

„Trénovať doma by v tejto situácii mali úplne všetci, dospelí aj malé deti. Pohyb významne ovplyvňuje vašu imunitu a pozitívne myslenie“, hovorí Martin Barta z fitnesscentra Starfit.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
„Ostaňte doma, no nezabúdajte sa hýbať", radí osobný tréner

 

„Cvičenie je pre naše zdravie mimoriadne dôležité, a to každý deň. Ľudia by si mali uvedomiť, že ich telo bolo dlhodobo zvyknuté na pravidelný rytmus, hoci by sme hovorili iba o ceste do práce či na nákup“, vysvetľuje fitness tréner s 25 ročnou praxou. 

Za normálnych okolností organizmus funguje v rámci svojho bazálneho metabolizmu a narába s prijatou energiou zaužívaným spôsobom. „S náhlym nedostatkom pohybu súvisí aj rýchly nástup depresie, melanchólie či obavám z budúcnosti, ktoré vás dokážu prekvapiť doslova zo dňa na deň. Takže cvičenie rozhodne nie je len o štíhlej línii, ako sa ľudia zvyknú mylne domnievať“, zdôrazňuje odborník.

ZBAVTE SA STRESU

Hoci sú ľudia tvory spoločenské, byť 24 hodín v jednom priestore so všetkými členmi rodiny, môže veľmi rýchlo viesť k podráždeniu a nervozite. Ojedinelý nie je ani opačný extrém, keď sa náhle ocitnete v karanténe, sám medzi štyrmi stenami. „Aktuálna situácia je záťažou nielen na vašu fyzičku, ale v prvom rade dáva poriadne zabrať psychike. Než podliehať panike, určite je lepšie nájsť si uprostred bytu či domu dva - tri metre  a pustiť sa do primeraného domáceho tréningu podľa vášho veku, pomôcok a fyzickej zdatnosti“, vysvetľuje M. Barta.

Pravidelné cvičenie je významné aj v súvislosti s vyplavovaním serotonínu do krvi. Serotonín alebo hormón šťastia je priamo spojený s pohybom, ktorý prebieha aspoň 30 minút. Vďaka nemu vás po tréningu zaplaví pocit šťastia alebo aspoň úľavy či upokojenia, ktoré sú teraz mimoriadne potrebné.

 

UĽAVTE CHRBTICI

Dlhým ležaním v posteli či pred televízorom trpí najmä vaša chrbtica. Aj preto by ste svoje tréningy mali voliť s rozumom, aby ste zľahka precvičili celé telo a zbytočne nezaťažovali chrbát. Cvičenie by malo obsahovať najmä cviky, využívajúce vašu vlastnú váhu, mali by súvisieť s prirodzeným pohybom (napríklad simulácia chôdze) a vždy myslite aj na natiahnutie takzvaného coru – stredu tela“, radí Martin Barta.

V takomto režime vám stačí poctivých tridsať minút, ktoré venujete svojmu telu každý deň. A na to si určite čas nájdete. Denným tréningom nielenže spálite prebytočné kalórie, ale sa tiež nabijete energiou a obrníte voči stresu. “Veľmi odporúčam cvičenie v prírode, no samozrejme za predpokladu, že dodržíte všetky nariadenia a budete maximálne opatrní a obozretní.  

Najlepšie je nastaviť si svoj pohybový režim tak, aby ste vedeli plnohodnotne trénovať doma, no v prípade možnosti ho doplnili o jedno - dve intenzívne cvičenia vonku“, dodáva tréner.

OVLÁDNITE CHUTE

„Musíte si uvedomiť, že ešte pred pár dňami bol váš metabolizmus nastavený tomu, že ste každý deň chodili do práce. A tam predsa nemôžete jesť kedykoľvek, keď si spomeniete. To je fakt, ktorý si málokto uvedomuje“, varuje M. Barta. Lenže teraz, keď ste doma prakticky po celý deň a presúvate sa maximálne z miestnosti do miestnosti, môže dochádzať k rýchlemu nárastu hmotnosti. Navyše, ak sa váš jedálniček skladá prevažne z cestovín, ryže, zemiakov a múky, ktoré minulý týždeň húfne mizli z obchodov. „Preto sa treba naučiť zabezpečiť si pravidelný výdaj pohybom – nielen kvôli štíhlej línii, ale tiež pre udržanie optimálnej hodnoty krvného tlaku, aktívnej kondície a aby ste si pri Netlixe nevyrobili preležaniny“, hovorí s úsmevom skúsený tréner.

Čo sa týka úpravy stravovacích návykov, vyvarujte sa neustálemu zobkaniu. Ak budete nonstop niečo prijímať, budete hladnejší a hladnejší. Telo potrebuje občas aj hladovať, aby dokázalo spracovať všetky prijaté živiny a zároveň spustiť ozdravné procesy, ktoré sú mu vlastné. Ak sa vám v týchto dňoch zredukoval pohyb na minimum, môžete jemne ponížiť svoj príjem, napríklad vypustením jedného veľkého jedla denne. Vyhýbať by ste sa mali hlavne cukrom – oslabujú totiž imunitu a robia telo náchylnejším na podľahnutie vírusom. Naopak, zvýšte príjem čerstvého ovocia a zeleniny, telo sa vám isto odmení. „Ja si rád zmiešam med s trochou kurkumy a škorice, čo radím aj mojím klientom. Nielenže je skvelá podpora imunity, ale to aj super chutí!“

PRAKTICKÉ RADY NA DOMÁCE CVIČENIE

·         Klientom vždy odporúčam cvičiť v teniskách, no ak ste zvyknutí, dá sa trénovať aj naboso. Stojte však vždy na karimatke alebo inej pevnej podložke, určite nie priamo na studenej podlahe.

·         Necvičte príliš dlho ani zbytočne intenzívne. Pokojne si svoj tréning rozdeľte na dve fázy - jednu absolvujete ráno a druhú si nechajte na poobedie. Udržíte sa tak po celý deň v dobrej nálade.

 

·         Deti rozhodne nie sú záťažou, ba dokonca niekedy poslúžia ako dobré závažie. Zapojte ich do svojho tréningového programu a ony si postupne zvyknú. Nájdite na internete špeciálne online cvičenie pre deti a pridajte sa k nim. Každý pohyb sa počíta.

·         Ak nemáte k dispozícii cvičiace pomôcky, nie je to dôvod, aby ste vynechali váš tréning. Improvizujte, použite závažia vo forme fliaš s vodou, múky, kníh či potomstva. Aj keď sa vám nepodarí odcvičiť hodinu presne tak, ako ju zostavil tréner, nenechajte sa odradiť. Váš pohyb môže byť stále kvalitný, najmä v prípade, že sa doň pustíte s chuťou a elánom.

·         Strečing rozhodne neodporúčam vynechávať. Netreba však vymýšľať nič špeciálne, iba sa jednoducho 10 minút natiahnite v jednoduchých polohách -  napríklad v sede s prekríženými nohami alebo v predklone v stoji spustite celé telo až na zem.

·         Veľa pite, buďte v pohode a ostaňte doma. Hýbať sa dá aj v obývačke.

Ďalšie články k téme „Ostaňte doma, no nezabúdajte sa hýbať", radí osobný tréner

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora