Meníte okuliare za šošovky? Toto by ste mali vedieť

25. 4. 2022 · 5 minút na prečítanie

Stále viac ľudí dáva prednosť kontaktným šošovkám. Čo by ste mali vedieť pred ich prvým nasadením a kto by sa ich mal radšej vyvarovať?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Meníte okuliare za šošovky? Toto by ste mali vedieť

Kontaktné šošovky uprednostňuje stále viac ľudí. Kontaktné šošovky uprednostňuje stále viac ľudí. Čo by ste mali zvážiť pred prvým použitím a pre koho nie sú vhodné?.

Pokiaľ vám zrak neslúži tak, ako by mal, navštívte čo najskôr odborníka. Očný lekár preverí, aký typ dioptrií potrebujete a zároveň vám odporučí vhodné riešenie. Nosenie okuliarov totiž nemusí  vyhovovať každému a hoci by sa mohlo zdať, že všetky problémy vyriešia kontaktné šošovky, ani to nemusí byť pravda. Šošovky nie sú vhodné pre každého a ich dlhodobé používanie si vyžaduje dodržiavanie niekoľkých pravidiel.

Hlavné benefity

Vďaka moderným technológiám ich dnes môžu nosiť takmer všetci, a to ako v prípade krátkozrakosti, tak i ďalekozrakosti. Pokiaľ sa rozhodnete siahnuť po kontaktných šošovkách, veľmi rýchlo zistíte, že majú oproti klasickým okuliarom mnoho praktických výhod:

 • Ak patríte k večným zábudlivcom, so šošovkami máte istotu, že z domu bez svojich „náhradných“ očí zaručene neodídete ani ich nenecháte v kancelárii, obchode či aute a určite si na ne omylom nesadnete.
 • Pokiaľ vám šošovka náhodou vypadne z oka, jednoducho ju nahradíte druhou bez návštevy lekára a vysokej finančnej investície, ako to býva v prípade stratených či zničených dioptrických okuliarov.
 • Kontaktné šošovky sú výborným riešením pre všetkých, ktorí sú v neustálom pohybe. Oceníte ich pri loptových hrách, kde sa z okuliarov stáva nebezpečná zbraň, no zídu sa aj pri behu či pri kontaktných športoch.
Počas nosenia kontaktných šošoviek je veľmi dôležitá hygiena
 • Netreba tiež zabúdať na zvýšenie sebavedomia u ľudí, ktorí sa s nosením okuliarov nevedeli esteticky vyrovnať. Takisto nemusíte riešiť ich neustále zahmlievanie napríklad pri nosení rúšok a respirátorov a zaručene vám neotlačia nos.
 • Kontaktné šošovky sa podľa stránky fokusoptika.sk prispôsobia „krivkám“ vášho oka, takže nebudete mať problém so skresľovaním obrazu. Vďaka tomu, že sú umiestnené priamo na oku a zároveň sa s ním pohybujú, zorné pole ostáva zaostrené, čo pomáha pri športe i šoférovaní.

Pri kontaktných šošovkách pozor na hygienu

Napriek tomu, že šošovky vás podstatne menej obmedzujú než okuliare, predsa len sa nájdu miesta, kde by ste ich používať nemali. Ide predovšetkým o kúpanie sa v bazéne alebo v jazere, no nie sú vhodné ani na pobyt vo wellnesse. Opatrní buďte v prírode a na miestach so zvýšenou prašnosťou.  Šošovky sú problematické najmä v lokalitách, kde sa nedajú dodržiavať bežné hygienické štandardy, ako je napríklad stanovačka.

Nosenie kontaktných šošoviek je mimoriadne citlivé na hygienu. Všetci majitelia si preto musia osvojiť niekoľko základných pravidiel:

 • So šošovkami vždy manipulujte iba s čistými a suchými rukami.
 • Nikdy ich neumývajte vo vode, ale výlučne v špeciálnych roztokoch, ktoré sa hodia pre vybraný typ kontaktných šošoviek.
 • Naučte sa dávať pravú šošovku do pravej časti puzdra a ľavú do ľavej, obzvlášť v prípade, ak máte na každej iné dioptrie
 • Než sa rozhodnete zameniť šošovky za okuliare, navštívte vášho očného lekára. „Dioptrie sa môžu líšiť, nakoľko okuliare bežne nosíte pár milimetrov od očí, zatiaľ čo kontaktné šošovky máte priamo na očiach, čo môže ovplyvňovať aj výšku dioptrií“, radí MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH.
 • Pri výbere šošoviek sledujte správnu veľkosť, ale aj zakrivenie, priemer a materiál šošovky.
 • Nikdy nich nenoste dlhšiu dobu, než na akú sú určené.Denné šošovky sa môžu používať iba jedenkrát a sú ideálne ako doplnok k dioptrickým okuliarom na situácie, kde sú tie pre vás obmedzujúce. Ak chcete šošovky nosiť opakovane, zaobstarajte si tie s viacnásobným použitím.
 • Najčastejšie používané sú mäkké hydrogélové silikón-gélové šošovky, ktoré patria k najkomfortnejším, nakoľko zabezpečujú ľahký prístup kyslíka k rohovke a predchádzajú jej vysúšaniu.
Pre začiatkom nosenia kontaktných šošoviek je vhodné navštíviť očného lekára

Pre koho šošovky nie sú vhodné?

Samozrejme, existujú aj prípady, kedy je vhodnejšie používať klasické dioptrické okuliare. Týka sa to predovšetkým ľudí, ktorí majú zápal oka, glaukóm, trpia ochorením štítnej žľazy alebo cukrovkou. Užívanie liekov môže spôsobiť, že šošovky nebudete dobre znášať.

Šošovkám by ste sa mali vyhnúť, ak máte suché a citlivé oči. Lekár vám ich neodporučí ani pri degeneratívnom ochorení rohovky.

 

Problematické sú tiež v prípade, pokiaľ patríte k alergikom. Počas sezóny môžete mať opuchnuté a zvnútra zdrsnené viečka. Vtedy by ste nemali šošovky vôbec používať, rovnako ako pri nádche, keď ste náchylnejší na zanesenie infekcie do očného okolia z dôvodu zvýšeného slzenia.

Niekedy môžete pociťovať pálenie očí z dôvodu ich vysušovania, čo môže byť spôsobené nedostatočnou cirkuláciou sĺz ako dôsledok nosenia kontaktných šošoviek. Viac o citlivých očiach a šošovkách si môžete prečítať v tomto článku. Vo všeobecnosti by ste si v prípade problémov s podráždenými očami mali dať od šošoviek na chvíľu pokoj, prípadne sa poradiť s lekárom, či máte ten správny typ práve pre vás.

Tip na vhodné šošovky a príslušenstvo

Výber správnych šošoviek pre potreby vášho oka rozhodne nepodceňujte a pred nákupom navštívte očného lekára. Ten vám okrem vhodného typu poradí aj s manipuláciou a starostlivosťou o šošovky i vaše oči. Lekár vám môže predpísať skúšobný pár zadarmo, aby ste zistili, či si spolu „sadnete“.

Vaše oko si na šošovky musí postupne zvyknúť. Mierne nepohodlie na začiatku nosenia je úplne normálne a zvyčajne zmizne po 2-3 týždňoch nosenie. Ak však problémy pretrvávajú, obráťte sa na lekára. Je možné, že potrebujete iný druh šošovky, prípadne si pomôžte umelými slzami, ktoré vás zbavia pocitu suchého oka.

Na čistenie šošoviek používajte výhradne roztoky, ktoré vám odporučil váš lekár. Nezabúdajte, že nesprávne čistiace a ošetrujúce prípravky vám môžu spôsobiť zdravotné komplikácie. Mäkké viacdenné kontaktné šošovky si vyžadujú jeden viacúčelový (univerzálny) roztok na čistenie, oplachovanie aj uchovávanie. Výber musíte prispôsobiť konkrétnemu typu, ktorý používate, pretože niektoré roztoky sú vhodné pre mäkké šošovky, iné zase pre tvrdé. Pri jednodenných kontaktných šošovkách starostlivosť o ne odpadá, konci dňa ich jednoducho vyhodíte.

Ďalšie články k téme Meníte okuliare za šošovky? Toto by ste mali vedieť

 • UV žiarenie a jeho škodlivé účinky sú známe. Dôležité je chrániť si aj jeden z najcitlivejších a najdôležitejších orgánov tela, oči! Poradíme Vám, na aké ťažkosti by ste sa mali počas leta pripraviť.
 • Slzia vám oči? Môže zato suché oko?

  Slzia vám oči? Môže zato suché oko?

  · 4 minúty na prečítanie
  Viete, že aj suché oko môže nadmerne slziť? Okrem toho sa dozviete, z čoho sa skladajú slzy, kde vznikajú a aké nebezpečenstvo vám hrozí, ak ich je nedostatok.
 • Vieme, čo naozaj funguje na kruhy pod očami

  Vieme, čo naozaj funguje na kruhy pod očami

  · 5 minút na prečítanie
  Maskovanie je náročné a pôsobíte s nimi omnoho staršie. Kruhy pod očami môžu byť často spôsobené genetikou, no vďaka týmto trikom sa môžete zbaviť ich nepriaznivého vzhľadu!
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora