
OMISAN Sodyal Unica Roztok na kontaktné šošovky
1×360 ml, pre všetky typy kontaktných šošoviek
Kontaktné šošovky uprednostňuje stále viac ľudí. Kontaktné šošovky uprednostňuje stále viac ľudí. Čo by ste mali zvážiť pred prvým použitím a pre koho nie sú vhodné?.
Pokiaľ vám zrak neslúži tak, ako by mal, navštívte čo najskôr odborníka. Očný lekár preverí, aký typ dioptrií potrebujete a zároveň vám odporučí vhodné riešenie. Nosenie okuliarov totiž nemusí vyhovovať každému a hoci by sa mohlo zdať, že všetky problémy vyriešia kontaktné šošovky, ani to nemusí byť pravda. Šošovky nie sú vhodné pre každého a ich dlhodobé používanie si vyžaduje dodržiavanie niekoľkých pravidiel.
Vďaka moderným technológiám ich dnes môžu nosiť takmer všetci, a to ako v prípade krátkozrakosti, tak i ďalekozrakosti. Pokiaľ sa rozhodnete siahnuť po kontaktných šošovkách, veľmi rýchlo zistíte, že majú oproti klasickým okuliarom mnoho praktických výhod:
Napriek tomu, že šošovky vás podstatne menej obmedzujú než okuliare, predsa len sa nájdu miesta, kde by ste ich používať nemali. Ide predovšetkým o kúpanie sa v bazéne alebo v jazere, no nie sú vhodné ani na pobyt vo wellnesse. Opatrní buďte v prírode a na miestach so zvýšenou prašnosťou. Šošovky sú problematické najmä v lokalitách, kde sa nedajú dodržiavať bežné hygienické štandardy, ako je napríklad stanovačka.
Nosenie kontaktných šošoviek je mimoriadne citlivé na hygienu. Všetci majitelia si preto musia osvojiť niekoľko základných pravidiel:
Samozrejme, existujú aj prípady, kedy je vhodnejšie používať klasické dioptrické okuliare. Týka sa to predovšetkým ľudí, ktorí majú zápal oka, glaukóm, trpia ochorením štítnej žľazy alebo cukrovkou. Užívanie liekov môže spôsobiť, že šošovky nebudete dobre znášať.
Šošovkám by ste sa mali vyhnúť, ak máte suché a citlivé oči. Lekár vám ich neodporučí ani pri degeneratívnom ochorení rohovky.
Problematické sú tiež v prípade, pokiaľ patríte k alergikom. Počas sezóny môžete mať opuchnuté a zvnútra zdrsnené viečka. Vtedy by ste nemali šošovky vôbec používať, rovnako ako pri nádche, keď ste náchylnejší na zanesenie infekcie do očného okolia z dôvodu zvýšeného slzenia.
Niekedy môžete pociťovať pálenie očí z dôvodu ich vysušovania, čo môže byť spôsobené nedostatočnou cirkuláciou sĺz ako dôsledok nosenia kontaktných šošoviek. Viac o citlivých očiach a šošovkách si môžete prečítať v tomto článku. Vo všeobecnosti by ste si v prípade problémov s podráždenými očami mali dať od šošoviek na chvíľu pokoj, prípadne sa poradiť s lekárom, či máte ten správny typ práve pre vás.
Výber správnych šošoviek pre potreby vášho oka rozhodne nepodceňujte a pred nákupom navštívte očného lekára. Ten vám okrem vhodného typu poradí aj s manipuláciou a starostlivosťou o šošovky i vaše oči. Lekár vám môže predpísať skúšobný pár zadarmo, aby ste zistili, či si spolu „sadnete“.
Vaše oko si na šošovky musí postupne zvyknúť. Mierne nepohodlie na začiatku nosenia je úplne normálne a zvyčajne zmizne po 2-3 týždňoch nosenie. Ak však problémy pretrvávajú, obráťte sa na lekára. Je možné, že potrebujete iný druh šošovky, prípadne si pomôžte umelými slzami, ktoré vás zbavia pocitu suchého oka.
Na čistenie šošoviek používajte výhradne roztoky, ktoré vám odporučil váš lekár. Nezabúdajte, že nesprávne čistiace a ošetrujúce prípravky vám môžu spôsobiť zdravotné komplikácie. Mäkké viacdenné kontaktné šošovky si vyžadujú jeden viacúčelový (univerzálny) roztok na čistenie, oplachovanie aj uchovávanie. Výber musíte prispôsobiť konkrétnemu typu, ktorý používate, pretože niektoré roztoky sú vhodné pre mäkké šošovky, iné zase pre tvrdé. Pri jednodenných kontaktných šošovkách starostlivosť o ne odpadá, konci dňa ich jednoducho vyhodíte.
1×360 ml, pre všetky typy kontaktných šošoviek
1×6 ks, kontaktné šošovky
1×90 ks, jednodňové kontaktné šošovky
1×6 ks, kontaktné šošovky
1×6 ks, kontaktné šošovky
1×6 ks, mesačné šošovky
1×240 ml, roztok na kontaktné šošovky
1×360 ml, roztok na kontaktné šošovky
UV žiarenie a jeho škodlivé účinky sú známe. Dôležité je chrániť si aj jeden z najcitlivejších a najdôležitejších orgánov tela, oči! Poradíme Vám, na aké ťažkosti by ste sa mali počas leta pripraviť.
V spolupráci s dermošpecialistkou prinášame overené tipy na kozmetiku, ktorú budete (nielen) v najbližších mesiacoch potrebovať.
Začervenanie oči u detí si všimnete ihneď. Dôležité je rozlíšiť, čo problém spôsobilo – únava, mechanické podráždenie, alergická reakcia alebo zápal?