Máte doma atopika? Doprajte mu prázdniny bez sĺz!

23. 7. 2019 · 3 minúty na prečítanie

Ak vaše dieťa trápi ekzém, každý deň zvádzate boj s mnohými nástrahami. Poradíme vám, ako budú spokojní vaši najmilší aj ich pokožka.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Máte doma atopika? Doprajte mu prázdniny bez sĺz!

BAZÉN NIE, MORE ÁNO

Ako zakázať dieťaťu bazén, keď je vonku cez tridsať stupňov a všetci kamaráti sa v ňom od rána čľapkajú? Chlórová voda v kombinácii so slnečnými lúčmi však môže na koži zanechať hotovú spúšť. Skúste preto vytvoriť lákavé prostredie na vhodnejších miestach – pokiaľ máte v blízkosti jazero alebo rieku s čistou vodou, zorganizujte výlet za kúpaním.

Menšiemu dieťatku postačí bazénik na dvore či balkóne, v ktorom viete regulovať jeho obsah. Ideálne je mať po ruke hadicu a vašich potápačov krátko osviežovať jemným prúdom.

Ak to okolnosti umožňujú, doprajte ekzematickej pokožke čo najdlhší čas pri mori. Jeho zloženie blahodarne pôsobí na liečbu, a to vrátane imunitných porúch, alergií či dýchacích problémov. Aj tu platí jedno veľké ale – vyberte správnu lokalitu. Malým pacientom pristane chladnejšie prostredie, kde nedochádza k extrémnemu poteniu a vysúšaniu pokožky vplyvom horúceho vzduchu. Takisto pozor na piesočnaté pláže, kde môže poľahky dôjsť k jej mechanickému poškodeniu. Nezabúdajte, že všetkého veľa škodí a preferujte krátke kúpacie pauzy, po ktorých vždy nasleduje sprcha a okamžitá hydratácia pokožky vhodným krémom.

SLNEČNÉ PRAVIDLÁ

Okrem kvalitného opaľovacieho prípravku zabezpečte deťom možnosť hrať sa v polotieni, a to v priedušnom bavlnenom oblečení. Dnes sa dajú kúpiť aj zvršky s prirodzenou UV ochranou, dôležité je, aby sa v nich dieťa nepotilo a neškriabalo. Pokiaľ v ložiskách na pokožke nie je infekcia, vo väčšine prípadov má regulovaný kontakt so slnečným žiarením na kožu pozitívny účinok.

 

Pri výbere slnečnej ochrany buďte zvlášť opatrní - najvhodnejšie je poradiť sa s ošetrujúcim lekárom. Vyhnite sa chemickým filtrom a preferujte tie fyzikálne (minerálne), hoci môžu pokožku v prvých dňoch jemne vysúšať. Pri používaní opaľovákov nezabúdajte ani na emolienčné prípravky, ktoré dieťa používa ako základnú liečbu. Aplikujte ich hneď ráno po prebudení a počkajte minimálne 15 minút, než sa  pustíte do nanášania ďalšej kozmetiky. Opaľovacie prípravky s SPF 50+ treba natierať minimálne polhodinu pred odchodom z domu.

SLADKÉ STAROSTI

Správne nastavená diéta je pre atopika celoročnou záležitosťou. Výhodou detských pacientov je, že pokiaľ s ochorením bojujú už od narodenia, pravdepodobne nepoznajú chute, ktorých sa dospelí tak ťažko vzdávajú. V zásade platí, že maškrtenie nie je problém – treba však siahať po doma pripravených koláčoch alebo ovocí, ktorému sa v lete netreba brániť. Opatrní buďte pri citrusoch a exotických druhoch. Absolútne tabu je čokoláda a kakao, ako aj cukrovinky plné konzervantov, umelých farbív či chemických prísad.

EFEKTÍVNE KRÉMOVANIE

Pokožka namáhaná slnkom, vodou a potom si pýta výnimočnú pozornosť. No pokiaľ nekrémujete správne, želaný výsledok sa nedostaví. Celý proces začína už umývaním. Pri ekzéme je príliš častá hygiena skôr na škodu, preto deti nesprchujte každý deň. Vo vani striehnite na teplotu okolo 38 °C a na čas – 10 minút kúpania úplne stačí.

 

Sprchový gél vymeňte za olej, ktorý pokožku zanechá vláčnu a menej ju dráždi. Olej tiež môžete použiť na následnú hydratáciu tela po umytí, pokiaľ ho dieťa dobre znáša. V ponuke lekární existuje množstvo prípravkov, určených pre detských atopikov. Pokiaľ je koža veľmi suchá, krémujte ju aj niekoľkokrát denne. Dôležité je však stihnúť to do troch minút po kontakte s vodou, aby sa účinné látky stihli dostať do hĺbky a „uzamknúť“ sa tam.

HLAVNE SA NEŠKRAB!

Namiesto nahnevaných slov sa sústreďte na prevenciu a snažte sa dráždivému pocitu na koži predchádzať. Stavte na ľahkú, nedráždivú stravu z kvalitných domácich surovín a venujte sa dôkladnému ošetrovaniu kože podľa predchádzajúcich rád. Mimoriadne dôležité je tiež minimalizovať stres a zabezpečiť deťom veľa bezstarostných chvíľ. Tí najmenší sa zvyknú škrabať aj počas noci – vyskúšajte im obliecť bavlnené rukavičky, s ktorými poľahky zabránite kontaktu nechtov s pokožkou.

Ďalšie články k téme Máte doma atopika? Doprajte mu prázdniny bez sĺz!

 • Štyri kľúčové otázky o atopickom ekzéme

  Štyri kľúčové otázky o atopickom ekzéme

  · 4 minúty na prečítanie
  Objavil sa vám na tvári nepríjemný výsev? Je možné, že ide o atopický ekzém. Prečítajte si otázky, s ktorými sa špecialistka na dermoporadenstvo, Veronika Blahová, stretáva často.
 • Čo musíte vedieť o atopickom lete

  Čo musíte vedieť o atopickom lete

  · 3 minúty na prečítanie
  Boj so suchou, svrbiacou pokožkou stojí pacientov s atopickým ekzémom veľa síl a energie. Máme pre vás 5 spoľahlivých rád, vďaka ktorým si môžete bez obáv pobaliť kufre!
 • 3 najlepšie vychytávky pre suchú pokožku

  3 najlepšie vychytávky pre suchú pokožku

  · 4 minúty na prečítanie
  Svrbí vás v zime celé telo? Hlavne sa neškrabte! Radšej sa naučte starať sa o seba tak, aby ste nemuseli každý deň doslova vyskakovať z kože!
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora