Kýchate aj v zime? Možno máte chladovú alergiu!

17. 10. 2019 · 3 minúty na prečítanie

Trápi vás v zime začervenaná svrbiaca pokožka? Ak sa pridajú problémy s dýchaním, mali by ste navštíviť odborníka. Aké sú ďalšie príznaky alergie na chlad?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Kýchate aj v zime? Možno máte chladovú alergiu!

Leto už dávno skončilo, vonku nič nekvitne a vás predsa len trápi neustály kašeľ či otravné kýchanie. Navyše, k spomínaným neduhom sa pridá aj suchá pokožka, ktorá svrbí, opúcha a vôbec nereaguje na bežné krémy, ktorými ju dennodenne natierate. 

Pokiaľ spomínané ťažkosti neprejdú ani po pár dňoch, pravdepodobne je vaším novým zimným spoločníkom alergia na chlad, známa aj ako žihľavka. 

Ľudia si ju často zamieňajú s ekzémom, vyrážkou alebo len bežnou reakciou kože na jej vystavenie mrazu. Táto nepríjemná alergia strpčuje život deťom i dospelým, no najčastejšie postihuje ženy a športovcov, ktorí sa venujú behu alebo lyžovaniu. Viete, ako ju zaručene spoznáte?

NENÁPADNÁ ALERGIA

Za jej vznikom stoja predovšetkým náhle zmeny teploty prostredia. Fyzikálne vplyvy, ako je napríklad chlad, v tomto prípade pôsobia ako spúšťače alergických prejavov na slizniciach dýchacích ciest, očných spojivkách, ale aj na koži. Za spomínané ťažkosti môže aj dnešný pohodlný spôsob života, v ktorom si človek vytvoril akúsi neprirodzenú mikroklímu so  stabilnou teplotou, vlhkosťou a svetlom. Aj vy trávite väčšinu času v prekúrených miestnostiach, namiesto pobytu na čerstvom vzduchu? Následne stačí, aby ste sa niekoľkokrát prešli zvnútra do vonku, kde na vás čaká výrazný teplotný rozdiel a reakcia na seba nenechá dlho čakať.

U citlivých jedincov sa môže alergia na chlad vyskytnúť už pri desiatich stupňoch nad nulou. Začína sa nenápadne, výrazným začervením líc, ktoré zvykne prejsť do vyrážky na krku, lícach či na rukách – teda na miestach, ktoré prichádzajú s chladom najviac do kontaktu. Červený svrbiaci ekzém sa v zime objavuje aj na detských tvárach, no väčšinou mu nevenujeme zvýšenú pozornosť. Ďalšími prejavmi bývajú slzenie, upchatý nos, kýchanie a dráždivý, dusivý kašeľ. Spomínané alergické reakcie sa môžu takisto objaviť pri konzumácii studeného jedla alebo nápojov. Chladová alergianie je spájaná nutne iba so zimou - prekvapiť vás môže i v lete, ak nastane prudký pokles teploty, napríklad pri plávaní v studenej vode.

OTESTUJTE SA

Ak sa vaše podozrenie na chladovú alergiu práve potvrdilo, rozhodne by ste mali navštíviť svojho alergológa. Okrem správnej diagnostiky vám pomôže odhaliť ďalšie prípadné ochorenia, ako je zmena funkcie štítnej žľazy, lymfatického systému prípadne Raynaudov syndróm, známy ako choroba studených rúk. 

Lekár otestuje reakciu vašej pokožky na rukách po kontakte s chladom a stanoví hladinu kryoglobulínov – chladových protilátok v sére po odbere krvnej vzorky.

 

Otestovať sa však môžete aj doma – stačí priložiť ľadovú kocku z mrazničky na vnútornú stranu zápästia a počkať päť minút. Ak koža sčervenie, opuchne a začne výrazne svrbieť, pravdepodobne sa vás chladová alergia týka viac, než ste si mysleli. Pozor však na omyl pri citlivej pokožke – tá môže zareagovať na test výraznejším začervenaním a nepríjemným pocitom chladu, no nedostaví sa charakteristické svrbenie.

TAKTO JU ZVLÁDNETE

Následnú liečbu by mal vždy stanoviť váš ošetrujúci lekár. Väčšinou sa odporúčajú antihistaminiká prípadne antileukotriény. Pri dýchacích problémoch zase spreje na uvoľnenie priedušiek a na kožné problémy vám odborník pravdepodobne predpíše lokálne masti proti svrbeniu, zápalu a nadmernému vysušovaniu pokožky. Najlepšou liečbou tohto ochorenia je však prevencia. 

V prípadne vzniku akútnych problémov je vhodné pokožku nedráždiť a chrániť ju pomocou oblečenia i vhodnej kozmetiky. Pokiaľ športujete, skúste si tréning presunúť na vhodnejší čas, než je skoro ráno, kedy bývajú mrazy najsilnejšie. Nezabudnite používať šatku na tvár a rukavice.

Mimoriadne účinnou metódou na zlepšenie celkového zdravotného stavu je otužovanie – teda pohyb na čerstvom vzduchu, primerané obliekanie sa, neprekurovanie bytu, plávanie v nie príliš studenej vode, striedanie teplej a studenej sprchy a sauna. Začať by ste mali v predstihu, a to už počas jari a v lete. Dôležité je však otužovať sa systematicky a pravidelne, aby ste dosiahli žiadaný efekt a mohli si užívať zimu bez zbytočných komplikácii.

Ďalšie články k téme Kýchate aj v zime? Možno máte chladovú alergiu!

  • Žihľavka - časté kožné ochorenie. Trápi aj vás?

    Žihľavka - časté kožné ochorenie. Trápi aj vás?

    · 7 minút na prečítanie
    Odhaduje sa, že so žihľavkou sa aspoň raz za život stretne asi 25 % populácie. Aké sú jej príčiny, prejavy a diagnostika?
  • 10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

    10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

    · 4 minúty na prečítanie
    Vedeli ste, že alergia na slnko môže nadobudnúť mnoho podôb? S narastajúcim počtom ľudí si čoraz viac všímame, že po dlhšom pobyte na slnku môžu mať pokožku posiatu drobnými vyrážkami alebo červenými fľakmi. Ako tomu môžeme predísť?
  • Pozor na bodnutie hmyzom. Najmä ak ste alergickí!

    Pozor na bodnutie hmyzom. Najmä ak ste alergickí!

    · 6 minút na prečítanie
    Bodnutie hmyzom väčšinou nebýva nebezpečné, avšak v prípade ôs, včiel, či sršňov môže ísť aj o život. To v prípade, ak ste alergickí na ich jed.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora