Desatoro pravidiel opaľovania bez alergie

24. 7. 2019 · 4 minúty na prečítanie

Neváhajte si užiť opaľovanie tento letný sezónu bez obáv - tu sú naše 10 tipov, ako prekonať slnečnú alergiu!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Desatoro pravidiel opaľovania bez alergie

 

 

 

Opaľujte sa toto leto bez obáv – máme pre vás 10 trikov, s ktorými sa zbavíte slnečnej alergie!

1. Neležte na tráve

Vedeli ste, že alergia na slnko môže mať viacero podôb? Tou najčastejšou je fototoxická reakcia organizmu, čo znamená, že za vzniknuté svrbiace vyrážky je zodpovedné slnko v kombinácii s takzvanými fotosenzibilizátormi. Ide o látky zvyšujúce citlivosť kože na UV žiarenie, ktoré sa vyskytujú v potravinách, liekoch, parfumoch, ale aj v rastlinách či tráve. Ak ste sa zvykli opaľovať v záhrade či na inej trávnatej ploche v tesnom kontakte s okolitým rastlinstvom, odteraz radšej preferujte ležadlo či deku.

2. Najedzte sa dobronzova

Ochranu pred slnečnou alergiou si môžete zabezpečiť aj užívaním vhodných výživových doplnkov. Zvýšte príjem vitamínov C a E,zinkuselénu. Mimoriadne dôležitý je pre vás betakarotén, ktorý sa v prírodnej forme nachádza v ovocí a zelenine červenej, oranžovej, žltej alebo tmavozelenej farby. Jedzte mrkvu, tekvicu, melón, marhule, broskyne, brokolicu, kel či špenát. Stále však užívajte kvalitnú slnečnú ochranu a pokiaľ si to váš stav vyžaduje, aj predpísané antihistaminiká na potlačenie alergických prejavov.

3. Pripravte sa v predstihu

Nepríjemná kožná reakcia väčšinou postihuje tých dovolenkárov, ktorí sa so snehobielou pokožkou náhle ocitnú na rozhorúčených plážach s vysokým UV indexom. Začnite svoju kožu pripravovať na opaľovanie postupne, s malými dávkami slnečného žiarenia. Vďaka tomu si kožné bunky zvyknú na novú situáciu a dokážu na slnko reagovať bez podráždenia. Návštevy solária však nemajú na alergiu žiaden vplyv, spôsobujú akurát starnutie vašej pleti.

 

4. Oblečte sa na slnko

Keď sa objaví výsyp, je vhodné pokožku chrániť aj výberom vhodného oblečenia. Siahnite po prírodných materiáloch, najmä po bavlne či prírodnom ľane, najlepšie voľného strihu a s dlhým rukávom.

Myslite tiež na ochranu vlasovej pokožky, tváre a uší – vezmite si so sebou klobúk, turban alebo šatku a kvalitné okuliare s UV filtrom. Ak sa alergia vyskytuje opakovane, odporúča sa nevyzliekať sa ani do vody a kúpať sa vo svetlom bavlnenom tričku.

5. Buďte zodpovedná

Hoci ste to počuli už minimálne stokrát, pripomeňte si základné pravidlo zdravého slnenia sa a vyhýbajte sa UV žiareniu v čase od 11tej do 16tej hodiny. Množstvo slnečných lúčov svojej pokožke dávkujte postupne a vždy sa chráňte kvalitným krémom s vysokým SPF faktorom, v adekvátnom množstve, precízne naneseným na celom povrchu tela.

6. Dodržujte 30 minút

Nenanášajte opaľovací prípravok, až keď ste na slnku. Aby ste dosiahli maximálnu ochranu, musíte sa natrieť minimálne polhodinu pred príchodom na pláž či k bazénu. V pohodlí domova sa viete lepšie sústrediť na správnu aplikáciu – dbajte hlavne na dostatočné množstvo krému na pokožke. Napríklad, pokiaľ používate sprejovú formu slnečnej ochrany, na jednu ruku je vhodné nastriekať prípravok až dvanásťkrát! Postup opakujte každé dve hodiny alebo vždy po kúpaní.

7. Investujte do seba

Vedeli ste, že v ponuke lekární nájdete prípravky určené na pokožku so sklonom k slnečnej alergii? Sú prispôsobené typu pleti a textúra zodpovedá potrebám vašej citlivej kože.

Pri nákupe rozhodne nešetrite a voľte kvalitu – vhodná kozmetika blokuje UVA aj UVB žiarenie v takej miere, akú dokáže alergická pokožka akceptovať.

 

 

Odborníci odporúčajú vyberať si vysoký SPF faktor s nechemickými minerálnymi filtrami, ktoré sú menej agresívne. Vždy sledujte dátum spotreby a skladujte ich podľa odporúčania uvádzaného na obale.

8. Bez parfumu

Pokiaľ sa chystáte opaľovať, nikdy neaplikujte parfum priamo na pokožku.

Zvýšte pozornosť aj pri doplnkovej kozmetike a skontrolujte, či váš sprchovací gél a krémy neobsahujú parfumáciu - vyhnete sa tak precitlivelej reakcie vašej kože.

9. Pozor na liečivá

Určite viete, že počas užívania antibiotík, liekov na bolesť či iných špecifických liečiv nie je priamy kontakt so slnkom vhodný. Poraďte sa so svojím lekárom a poriadne si naštudujte príbalový leták, aby ste zabránili nepríjemne svrbiacemu prekvapeniu.

10. Namažte sa

Po kúpaní v bazéne alebo mori sa ihneď osprchujte, aby ste predišli podráždeniu pokožky soľou či chlórom. Po príchode domov sa poriadne osprchujte, aby ste zmyli zvyšky krému, piesku a nečistôt. Ideálne je použiť špeciálny sprchovací olej na citlivú pokožku. Následne naneste prípravky s označením „po opaľovaní“, ktoré kožu upokoja, zvláčnia a vyživia. Dôležité je stihnúť to do troch minút od osušenia, aby kozmetika prenikla do hĺbky.

 

Ďalšie články k téme Desatoro pravidiel opaľovania bez alergie

  • Používate SPF správne?

    Používate SPF správne?

    · 4 minúty na prečítanie
    Ak po každom natretí opaľovacieho krému bojujete s vyrážkami, bielymi mapami po tvári či štípajúcimi očami, niekde robíte veľkú chybu!
  • Starneme kvôli samoopaľovákom?

    Starneme kvôli samoopaľovákom?

    · 1 minúta na prečítanie
    Každé leto túžime po opálenej pokožke. A tak sa k slovu dostávajú samoopaľovacie prípravky. Sú však naozaj dobrým riešením?
  • 5 rád ako sa nespáliť a zdravo opáliť

    5 rád ako sa nespáliť a zdravo opáliť

    · 3 minúty na prečítanie
    Celosvetovo vzrástol výskyt rakoviny kože. Dnes sa už väčšinou opaľujeme uvážlivejšie a viac chránime seba i naše deti.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora