Čo musíte vedieť o atopickom lete

17. 7. 2019 · 3 minúty na prečítanie

Boj so suchou, svrbiacou pokožkou stojí pacientov s atopickým ekzémom veľa síl a energie. Máme pre vás 5 spoľahlivých rád, vďaka ktorým si môžete bez obáv pobaliť kufre!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čo musíte vedieť o atopickom lete

SLNKO POMÁHA, ALE...

To, čo v skutočnosti dokáže zlepšiť stav vašej pokožky, je ultrafialové svetlo (UV), ktoré je súčasťou slnečného žiarenia. Dôležité je prijímať ho v primeranom množstve a za správnych podmienok, inak môže spôsobiť nezvratné kožné poškodenia.

 

Dá sa povedať, že UV svetlo účinne znižuje objem problematických buniek v hornej vrstve pokožky, vďaka čomu sa zjemní svrbenie aj samotná zápalová aktivita. V neposlednom rade dokáže toto žiarenie pozitívne pôsobiť na imunitný systém, potláčať stres a nervozitu.

Pokiaľ sa obávate zhoršenia ochorenia počas letnej dovolenky, zvoľte si v prvom rade vhodnú destináciu. Problém môžete pociťovať najmä v príliš horúcom, vlhkom a prašnom prostredí. Pre pacienta s atopickou pokožkou pri opaľovaní platia rovnaké zásady ako pre kohokoľvek iného – nevystavovať sa slnečnému žiareniu medzi jedenástou a štvrtou hodinou poobede a nepreháňať to s celkovou dĺžkou pobytu na priamom slnku. Úplnou nevyhnutnosťou je slnečná ochrana najvyššej kvality.

OSTRO SLEDOVANÁ  KOZMETIKA

Pri ochorení, označovanom ako atopický ekzém, dochádza k narúšaniu kožnej bariéry. Pokožka je suchá, bez schopnosti zadržiavať vodu, čo prispieva k tvorbe svrbiacich a začervenaných ložísk. Po použití nevhodnej kozmetiky môžete očakávať prudké alergické reakcie a celkové zhoršenie zdravotného stavu. Aj preto by mal ekzematik venovať zvýšenú pozornosť pri výbere opaľovacej či ošetrujúcej kozmetiky.

 

Zásadou číslo jeden je pre vás vyhýbať sa krémom s parfumáciou a obsahom kyseliny paraaminobenzoovej (PABA). Úplnou samozrejmosťou je minimálne SPF 50+. Prioritne siahajte po prípravkoch hypoalegénnych a nekomedogénnych, teda neupchávajúcich póry. Ekzematická pokožka vo všeobecnosti lepšie znáša formu mlieka, spreja či ľahkého krému oproti mastným olejom. Pokiaľ zvolíte produkt, ktorý nemáte odskúšaný, je dobré naniesť ho na pokožku niekoľko dní vopred, a to ešte pred vystavením sa priamemu slnečnému svetlu.

BAZÉNY RADŠEJ NIE

Vody sa kvôli ochoreniu rozhodne vzdávať nemusíte, no uprednostnite more pred bazénmi či jazerami. Koža atopika je náchylnejšia na rôzne bakteriálne ochorenia, preto je nutné vyhýbať sa rizikovému prostrediu. V bazénoch je navyše prítomný chlór, ktorý dokáže potrápiť aj zdravú pleť. More sa naopak pýši benefitmi v podobe vysokého obsahu minerálov a liečivej morskej soli. Morský vzduch vďaka obsahu vlhkosti zase ekzematickú pokožku zbytočne nevysúša. Vyvarujte sa príliš dlhému času, strávenému vo vode a po dokúpaní nevynechajte sprchu, ktorá z vás zmyje prebytočnú soľ. Následne pokožku ošetrite vhodným prípravkom, ktorý ju upokojí a zároveň dostatočne hydratuje.

ATOPICKÁ  DIÉTA

Počas horúčav sa nám chute prirodzene menia a automaticky uprednostňujeme ľahké, čerstvé jedlá pred vyprážaným rezňom či čokoládou. Aj vďaka tomuto faktu mnoho alergikov pociťuje v lete náhle zlepšenie zdravotnému stavu. Stále však nemožno zabúdať na alergény v potravinách, ktorým sa oplatí zďaleka vyhnúť, pokiaľ si chcete dovolenku užiť skutočne naplno. 

Patria sem výrazne korenisté jedlá a morské plody, fastfood plný konzervantov a umelých aditív, a tiež citrusové či exotické ovocie. Naopak, mnoho odborníkov odporúča začať deň šálkou zeleného čaju, ktorý dokáže telo prečistiť a zároveň nevyvoláva nežiadúce alergické reakcie.

ŠPORTOVCI, NA TOTO POZOR!

Ochorenie pokožky je veľmi citlivé na pot. V lete je úloha nepotiť sa mimoriadne náročná, no počas športovania navyše vzniká riziko mechanického podráždenia pokožky o tričko alebo hodinky. Zvoľte si preto taký  druh cvičenia a jeho intenzity, aby ste sa neprehrievali. Pri obliekaní zase dbajte na výber čisto bavlnených a dostatočne voľných kúskov odevu - vyhnete sa tak zbytočným komplikáciám.

Ďalšie články k téme Čo musíte vedieť o atopickom lete

 • Štyri kľúčové otázky o atopickom ekzéme

  Štyri kľúčové otázky o atopickom ekzéme

  · 4 minúty na prečítanie
  Objavil sa vám na tvári nepríjemný výsev? Je možné, že ide o atopický ekzém. Prečítajte si otázky, s ktorými sa špecialistka na dermoporadenstvo, Veronika Blahová, stretáva často.
 • Máte doma atopika? Doprajte mu prázdniny bez sĺz!

  Máte doma atopika? Doprajte mu prázdniny bez sĺz!

  · 3 minúty na prečítanie
  Ak vaše dieťa trápi ekzém, každý deň zvádzate boj s mnohými nástrahami. Poradíme vám, ako budú spokojní vaši najmilší aj ich pokožka.
 • 3 najlepšie vychytávky pre suchú pokožku

  3 najlepšie vychytávky pre suchú pokožku

  · 4 minúty na prečítanie
  Svrbí vás v zime celé telo? Hlavne sa neškrabte! Radšej sa naučte starať sa o seba tak, aby ste nemuseli každý deň doslova vyskakovať z kože!
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora