BeautyTalks s farmaceutkou Dianou: Používanie SPF je dôležité, obzvlášť v prípade detí

26. 6. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Diana Lehocká je farmaceutická laborantka v lekárni Dr. Max. V ďalšom rozhovore sme sa preto rozprávali najmä o dermokozmetike pre dospelých i deti.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
BeautyTalks s farmaceutkou Dianou: Používanie SPF je dôležité, obzvlášť v prípade detí

Diana Lehocká pracuje už vyše 7 rokov ako farmaceutická laborantka v lekárni Dr. Max. Stretnúť sa s ňou môžete v Spišskej Novej Vsi, kde vždy rada poradí s výberom dermokozmetiky. Okrem toho je mamou, a preto sa vám jej rady zídu aj ako rodičom. My sme sa jej opýtali, ako vyberať dermokozmetiku, ako sa starať o detskú pokožku či na čo si dať pozor v lete.

V čom vidíš krásu svojej práce?

Krása mojej práce spočíva hlavne v tom, že dokážem zabezpečiť spolu s mojimi šikovnými kolegyňami odborné poradenstvo pre pacientov s rôznymi problémami. Či už ide o expedíciu liekov a výživových doplnkov alebo v našom prípade aj o poradenstvo v rámci dermokozmetiky.

Ako si sa k tejto práci dostala?

Bolo to už  v roku 2017, hneď po ukončení štúdia na SZŠ v Košiciach. Keďže ma čaro lekárne fascinovalo už od detstva, vedela som, kde sa bude uberať moja cesta pracovného života. Práca v lekárni ma baví, je veľmi pestrá no niekedy aj dosť náročná.

S čím za tebou v lekárni zákazníci najčastejšie prichádzajú? 

Pacienti sa v dnešnej dobe opakovane vracajú do lekárne s problémami ako sú akné, psoriáza, lupiny a atopická dermatitída. Mnohokrát musia vyskúšať viacero produktov z rôznych dermoznačiek, kým nájdu ten správny. 

Čo vlastne rozumieme pod dermokozmetikou? Pre koho je určená? Iba pre ľudí s konkrétnymi problémami pokožky alebo pre každého? 

Dermokozmetika je špecifická kategória kozmetiky. Ide hlavne o produkty určené na starostlivosť o pokožku a vlasy. Základné rady sa zameriavajú na hydratáciu  a výživu, ale aj na boj s ochabnutou pleťou a vráskami. Venujú sa však aj ďalším problémom, ako sú ekzémy, psoriáza, akné a mnoho ďalších. Produkty dermokozmetiky sú určené pre všetky vekové kategórie.

V čom sa líši dermokozmetika od klasickej kozmetiky?

Dermokozmetika je veľmi podobná klasickej kozmetike, ale jej produkty sú častokrát vytvárané v spolupráci s lekármi a odborníkmi v starostlivosti o pleť. 

Je niečo, na čo sa pri výbere kozmetiky sústredíme a nemuseli by sme a naopak, niečo, čo mu by sme mali venovať pozornosť? 

Pri výbere kozmetiky sa treba sústrediť na to, aby boli jednotlivé produkty vhodné pre konkrétny typ pleti. Rozoznať, či je produkt určený na suchú a atopickú pokožku alebo na mastnú a zmiešanú. Niekedy si vieme používaním nesprávnych produktov spôsobiť viac škody ako úžitku.

človek si natiera krem

Si mamou. Poradila by si mamičkám, ako sa starať o pokožku našich najmenších?

Výber detskej kozmetiky netreba podceňovať. Detská kozmetika je špeciálne vyvinutá pre citlivú pokožku detí, zabraňuje jej podráždeniu a podporuje hydratáciu. Jemná detská pokožka potrebuje šetrnú starostlivosť a kozmetiku, ktorá má kvalitné zloženie. 

K dennej starostlivosti o detskú pokožku môžeme zaradiť šampón, umývací gél, telové mlieko alebo krém, vlhčené obrúsky, krémy na zapareniny a v lete nemožno zabudnúť na SPF.

Ako vybrať SPF pre deti? Od akého veku ho aplikovať a v akej frekvencii reaplikovať?

Aj pri výbere opaľovacích prípravkov pre deti je dôležité zvoliť produkty, ktoré sú špeciálne určené pre ich citlivú pokožku a ktoré poskytujú dostatočnú ochranu. Faktory, ktoré by sme mali pri výbere zohľadniť sú spôsob aplikácie, vodeodolnosť a zloženie, ktoré obsahuje buď minerálne alebo chemické filtre. 

U detí je potrebné aplikáciu faktora zopakovať každé dve hodiny. Dojčatá a deti do jedného roka nevystavujeme slnku vôbec. U starších detí odporúčam minimalizovať čas pobytu na slnku a to hlavne  v čase, kedy je slnko najsilnejšie (10:00 – 16:00 hod.). 

V čom sa líšia napríklad SPF 25 a SPF 50?

SPF 50 poskytuje približne 98 % ochranu pred UVB žiarením, oproti približne 96,7 %, ktorú zaisťuje SPF 25. Žiadna úroveň SPF nemôže poskytnúť 100 % ochranu. 

Ako teda ešte chrániť deti pred slnkom?

Samozrejmosťou je použitie slnečných okuliarov a pokrývky hlavy.

Existujú nejaké mýty v starostlivosti o detskú pokožku? Prípadne “babské rady”, ktoré môžu napáchať viac škody alebo úžitku?

Aj u detí platí pravidlo ,,menej je niekedy viac“. Príliš časté umývanie môže narušiť kožný mikrobióm a pokožka sa môže potom správať nezdravo. Pridávanie repíka a rumančeka do kúpeľa takisto nie je vždy prospešné, pretože vysušuje pokožku. Používajte ich len v prípade zápalu a mokvavých stavov pokožky, kedy je ich účinok na pokožku prospešný.

A na záver: Ktoré produkty (pre seba i deti) by sme si určite mali zbaliť so sebou na dovolenku?

Samozrejmosťou sú lieky proti teplote, bolesti, hnačke. Ďalšou nevyhnutnosťou sú dezinfekčné a protizápalové kvapky do očí a uší, tablety na tlmenie alergických prejavov a krémy, mlieka alebo oleje s SPF faktorom. K ním nezabudnite pribaliť aj panthenolovú penu pre prípad spálenia pokožky, ktorá zabezpečí chladivý efekt a hydratáciu.

 

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora