Ako správne aplikovať opaľovací krém?

23. 7. 2021 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie

Prinášate si z každej  dovolenky množstvo zvyškov opaľovacieho krému a šetríte si ho na budúci rok s  príjemným pocitom, že ste ušetrili peniaze? Šetrnosť sa v tomto prípade  nevypláca.

Účinok slnečného svetla na ľudský organizmus je nesporne príjemný. Pomocou teplých lúčov sa zbavíte depresie a únavy, získate dávku dôležitého vitamínu D a v neposlednom rade sa vaša pokožka po opaľovaní sfarbí do tak obľúbených zlatohnedých odtieňov. Pamätajte však, že slnko je dobrý sluha, ale zlý pán. Medzi riziká vystavenia pokožky slnečnému žiareniu patrí spálenie, predčasné starnutie alebo vznik nebezpečných melanómov a rakoviny kože. Všetci vieme, že sa pred týmito nebezpečenstvami musíme chrániť opaľovacím krémom. Pri jeho používaní však často robíme zbytočné chyby. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako sa natierať opaľovacím krémom.

Nikdy nešetrite na opaľovacom kréme

Prinášate si z každej dovolenky množstvo zvyškov opaľovacieho krému a šetríte si ho na budúci rok s príjemným pocitom, že ste ušetrili peniaze? Šetrnosť sa v tomto prípade nevypláca.

Nesprávne dávkovanie opaľovacieho krému je jednou z najčastejších príčin spálenia. Podľa prieskumov používajú Slováci v priemere o polovicu menej prostriedkov na ochranu pred slnkom. A príliš malá dávka krému v skutočnosti výrazne znižuje ochranný faktor. Ak sa natriete nedostatočne, namiesto deklarovaného SPF dosiahnete len čiastočnú slnečnú ochranu. To môže byť veľký problém, ak ste na slnku intenzívne alebo sa na ňom zdržiavate dlhší čas. Preto je veľmi dôležité naniesť správne množstvo krému. Ako na to?

Merajte dvakrát

Prípravok na ochranu pred slnkom naneste čo najrovnomernejšie. Rovnomernú aplikáciu možno vykonať napríklad pomocou opaľovacích krémov v spreji. Najprv naneste krém v prvej vrstve, potom naneste druhú vrstvu a zakryte zabudnuté miesta. Pri aplikácii nezabúdajte na citlivé, ale zanedbávané oblasti tela, ako sú nos, ušné lalôčiky alebo prsty na nohách, a nezanedbávajte ani oblasť plaviek a chrbty rúk.

Detská pokožka potrebuje väčšiu ochranu

Detská pokožka je oveľa citlivejšia a tenšia ako pokožka dospelých. Je tiež oveľa náchylnejšia na spálenie, preto je dôležité chrániť pokožku dieťaťa inak ako pokožku rodiča a mať pripravené dva rôzne opaľovacie krémy na každú cestu do prírody. Pre deti do troch rokov je ideálny opaľovací krém s minerálnymi UV filtrami.

Koľko krému použiť?

Odborníci odporúčajú aplikovať 2 mg na cm2. To znamená, že na pokrytie tela dospelej osoby je potrebná približne dávka veľkosti jedného panáka. Ak napríklad použijete len polovicu tohto odporúčaného množstva, SPF sa zníži až o dve tretiny a jeho ochranná funkcia nie je zaručená v deklarovanej miere.

U dospelých dbajte na pomer hmotnosti a výšky. Tiež sledujte odporúčania výrobcu, ktoré uvádza pri dávkovaní. Mnohé spoločnosti poskytujú návody, ako si naniesť dostatok opaľovacieho krému.

Napríklad pri výške 175 cm a hmotnosti 80 kg aplikujte krém Photoderm MAX SPF 50+ s rozprašovačom takto:

 • 3 postriekania tváre,
 • 6 streknutí na ruky, hrudník a brucho,
 • 12 postrekov na zadok, stehná a chrbát.

Pre deti s výškou 110 cm a hmotnosťou 20 kg je odporúčaná aplikácia krému Photoderm KID Sprej SPF 50+ nasledovne:

 • 4 postriekania tváre,
 • 8 streknutí na ruky, hrudník a brucho,
 • 16 postrekov na zadok, stehná a chrbát.

Každých 10 cm výšky a 10 kg hmotnosti znamená 1 postrek navyše. Sami vidíte, že odporúčanie sa mení vzhľadom na typ produktu. Je to preto, že rôzne rozprašovače môžu mať rozdielny objem jedného streknutia. Preto vždy sledujte odporúčania pri danom produkte.

P. S.: Znova to natrite

Ochrannú vrstvu obnovujte približne každé dve hodiny. Opaľovacie krémy vydržia pod vodou v priemere 60 až 80 minút, ale môžu sa náhodne zotrieť uterákom, pieskom alebo pri opaľovaní na ležadle.

 • 4.8
  (5)
  Upokojujúca pena s obsahom D-pantenolu a vitamínu E. Pena má mierne chladivý a upokojujúci účinok.
 • 1×250 ml, telové mlieko po opaľovaní
  5.0
  (2)
  Mlieko s obsahom D-panthenolu a Aloe Vera bolo vyvinuté špeciálne pre efektívnu regeneráciu pokožky po slnečnom žiarení. Priaznivo pôsobí proti starnutiu pokožky.
 • Upokojuje, hydratatuje a podporuje regeneráciu pokožku, ktorá je podráždená od slnečného žiarenia, kúpania, sucha, vetra či mrazu.
 • Gél na citlivú a problematickú pleť poskytuje okamžité ukľudnenie podráždenej pleti.
 • 1×200 ml, mlieko po opaľovaní
  1.0
  (1)
  Mlieko po opaľovaní s pantenolom a vitamínom E.

  Ďalšie články k téme Ako správne aplikovať opaľovací krém?

  • Chcete spomaliť starnutie pokožky? Pozor na UV žiarenie!

   Chcete spomaliť starnutie pokožky? Pozor na UV žiarenie!

   · 4 minúty na prečítanie
   Na konci minulého storočia priniesol celosvetový trend „kult opáleného tela“. Všetci sme chceli byť „čokoládoví“. Najobľúbenejší opaľovací prípravok bol Nubian 6. Informácie o ozónovej diere, čoraz silnejšom prenikaní slnečného žiarenia, škodlivosti a následkoch prehnaného opaľovania boli veľmi chabé.
  • Chcete sa toto leto pekne a zdravo opáliť?

   Chcete sa toto leto pekne a zdravo opáliť?

   · 5 minút na prečítanie
   Túžite po „čokoládovej“ pokožke alebo sa pri zmienke o slnku obávate o svoje zdravie? Nechajte sa inšpirovať praktickými radami špecialistky na dermoporadenstvo Dr.Max, Veroniky Blahovej.
  • Deti nemajú byť opálené, varuje odborníčka

   Deti nemajú byť opálené, varuje odborníčka

   · 5 minút na prečítanie
   Naopak, ide o veľmi nežiadúci jav. Špecialistka pre dermoporadenstvo Dr.Max, Veronika Blahová, v rozhovore radí, ako si cez leto poradíte s ochranou detskej pokožky pred slnkom.
  O autorovi
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora