Ako jesť v lete (a nepribrať)?

22. 7. 2019 · 4 minúty na prečítanie

S praktickým manuálom od profesionálneho trénera, Martina Bartu, môžete oddychovať bez obáv z priberania v lete!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Ako jesť v lete (a nepribrať)?

 

Víkendy na kúpaliskách, grilovanie s priateľmi, každodenná zmrzlina či obľúbená „all inclusive“ dovolenka pri mori. Ako teda v lete nepribrať? „Postava sa robí v zime. Leto si treba užiť!“ tvrdí fitness tréner s vyše dvadsaťročnou praxou. Podľa jeho skúseností, mávajú ľudia mylnú predstavu, že v lete sa chudne ľahšie než v zime. 

Potom spokojne odídu na dovolenku a po návrate domov márne bojujú s kilami, ktoré sa na nich záhadne „nalepili“. „Pritom stačí dodržať pár jednoduchých zásad a telo bude fungovať presne podľa našich predstáv“, dodáva Martin.

NAJVÄČŠÍ  OMYL? HLADOVAŤ!

Je celkom prirodzené, že počas horúčav sa vám nežiada jesť. Na tento stav si telo časom zvykne, preto je dobré prijímať pravidelnú stravu v malých množstvách, aj keď cez deň hlad nepociťujete. „Najväčšou diétnou chybou, ktorú môžete v lete urobiť, je zabúdať jesť, resp. mať niekoľkohodinové pauzy medzi raňajkami a obedom, prípadne obedom a večerou. Päť hodín bez jedla je dokonca horších, ako keď sa nárazovo prejete alebo zjete niečo „zakázané“, varuje odborník.

Organizmus totiž počas horúcich dní míňa energiu vo zvýšenej miere na ochladzovanie, načo potrebuje cukor i dostatok tekutín. „Nakrájajte si ráno melón, jahody alebo marhule a vložte do chladničky. Som si istý, že pri pohľade na pestrofarebnú ovocnú misu si určite niečo dáte – a predídete tak večerným návalom hladu“, radí osobný tréner M.Barta. Práve v lete sa viete dostať k domácim lokálnym zdrojom ovocia a zeleniny, ktoré sú najcennejším zdrojom vitamínov. Ak sa vám nežiada mäso, pridajte do jedálnička strukoviny, ktoré sú v kombinácii so zeleninou rýchlou a plnohodnotnou dávkou živín.

CVIČIŤ ALEBO NECVIČIŤ POČAS VOĽNA?

Nenašli ste si čas na fitko pred dovolenkou, no do kufra balíte kompletnú športovú výbavu aj s činkami? Omyl! „90% klientov, ktorí nechodia trénovať pravidelne a pred letom tradične vynechávajú aj niekoľko týždňov, si dávajú rôzne tréningové predsavzatia počas ich voľna“, hovorí M.Barta a dodáva: „Ak chcete urobiť radosť predovšetkým sebe a svojmu telu, začnite jednoduchým aeróbnym tréningom, na ktorý žiadne špeciálne pomôcky nepotrebujete“.

Skvelé je plávanie, ľahký beh či rýchla chôdza. No pozor - ak sa rozhodnete, že so sebou počas dovolenky niečo urobíte, nastavte si budík na skorú rannú hodinu. „Cvičiť treba maximálne do ôsmej, potom už hrá slnko proti vám“, upozorňuje osobný tréner. Na dovolenke sa hlavne nesnažte zničiť - vašim cieľom je telo rozohriať a uvoľniť, načo  stačí aj  20 - 30 minút. „Ak ste naopak poctivo trénovali počas celého roka, na dovolenke si zaslúžite úplne vypnúť“, upozorňuje Martin. Pokiaľ sa neviete vzdať športu úplne, zvoľte si také druhy, ktoré cez rok bežne nevykonávate. Posilňovni sa oblúkom vyhnite a radšej si zahrajte plážový volejbal, tenis, golf či vyskúšajte populárny paddleboarding.

PRAKTICKÉ RADY NA ZÁVER

-    Ak sa chystáte na výlet po horách či do mesta, nespoliehajte sa na miestne zdroje. Buďte pripravení a noste so sebou kvalitné potraviny, ktoré dokážu dodať potrebnú energiu. Vyhnete sa tak prvoplánovej voľbe typu horalka či vyprážaný syr.

·    Majte so sebou dostatok vody s prídavkom vitamínu C, no bez cukru. Ten je spúšťačom nekonečného smädu a tiež túžby po ďalšom cukre. Hoďte si do fľaše kúsok citróna, grepu alebo pomaranča a popíjajte.

·     Hoci je zdravé, nejedzte počas dňa výlučne iba ovocie. Môžete sa stravovať ľahko - stavte na zeleninové polievky, šaláty či smoothie a snažte sa o čo najväčšiu pestrosť.

 

 

-       Ku každému jedlu si doprajte dávku zeleniny. Či už si v reštaurácii vypýtate misku šalátu alebo si do nádobky nakrájate čerstvú uhorku, kaleráb alebo rajčiny, zaužívajte si tento dobrý zvyk čím skôr.

·       Doprajte si oddych od spaľovačov či vitamínu D, tie v lete skutočne nie je treba. Pridajte ale minerály a vitamíny v podobe iontových nápojov, aby ste vyrovnávali straty, spôsobené potením a nižším príjmom potravy. Kolagén dopĺňajte pri mori konzumáciou miestnych rýb či morských plodov.

·         Po návrate z dovolenky si nechajte ešte 2-3 dni na aklimatizáciu a potom sa pomaly pustite do zabehnutého stravovacieho a cvičebného režimu. Nestresujte sa vašou váhou či postavou, tá sa bude riešiť počas celej zimy.

·       Ak sa počas týždňa jeden – dvakrát prejete alebo zjete niečo mimo vášho bežného plánu, hlavne nepanikárte. Ak sa stravujete pravidelne, telo túto zmenu ocení „nakopnutím“ metabolizmu.

·         Lákajú vás hotdogy, langoše a zmrzliny? V poriadku. Najprv sa ale kvalitne najedzte a po hodinke si choďte dať, načo máte chuť. Možno sa medzičasom úplne vyparila :)

Ďalšie články k téme Ako jesť v lete (a nepribrať)?

  • Citlivá pokožka a lupiny trápia polovicu populácie

    Citlivá pokožka a lupiny trápia polovicu populácie

    · 4 minúty na prečítanie
    Problémom citlivej a podráždenej vlasovej pokožky s tvorbou lupín, trpí v priemere každý druhý človek. Ako sa vysporiadať s týmto nepríjemným javom?
  • Ako dostať psoriázu na jeseň pod kontrolu?

    Ako dostať psoriázu na jeseň pod kontrolu?

    · 4 minúty na prečítanie
    PharmDr. Rastislav Holický z lekárne Dr. Max prezradil najčastejšie chyby, ktoré pacienti pri liečbe robia a prečo by psoriatici nemali príliš maškrtiť.
  • Bežecké desatoro pre začiatočníkov

    Bežecké desatoro pre začiatočníkov

    · 6 minút na prečítanie
    Potrebujete po lenivom lete zhodiť zopár kíl? Obujte si tenisky, pustite obľúbenú hudbu a vybehajte si dostatok endorfínov i krásnu postavu. Vaša bežecká jeseň sa práve začína!
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora