Aké športy sú vhodné pre vašu pleť?

7. 10. 2019 · 4 minúty na prečítanie

Vedeli ste, že naša pokožka môže mať na šport úplne iný názor?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Aké športy sú vhodné pre vašu pleť?

 

 

Určite vás neprekvapí, že najprirodzenejším spôsobom, ako si udržať kondičku, zdravie, dobrú náladu a v neposlednom rade aj štíhlu líniu, je pohyb. No vedeli ste, že naša pokožka môže mať na šport úplne iný názor...?

Cvičenie v zdravej miere našej kráse prospieva, pleť sa totiž vďaka nemu prekrvuje a pokožka vypína. Navyše, ak máte možnosť trénovať na čerstvom vzduchu niekde v prírode, lepší anti-aging program ste si ani zvoliť nemohli!

Problém nastáva až v prípade, keď to so športom a jeho intenzitou začneme preháňať, nedbáme na dostatočnú hygienu alebo opakovane vystavujeme pokožku dehydratácii či intenzívnym slnečným lúčom bez adekvátnej ochrany. Aké sú teda pravidlá pre zdravé športovanie z pohľadu našej pleti?

BEHÁŠ, BEHÁM, BEHÁME

Pokiaľ netúžite po nových vráskach, mali by ste si vybrať taký šport, pri ktorom nedochádza k zbytočným otrasom. Ideálne sú napríklad plávanie, turistika, bicykel, yoga či kruhový tréning s vlastnou váhou alebo činkami vo fitnescentre. Naopak, pokiaľ patríte k milovníčkam jumpingu a behu, mali by ste zvážiť intenzitu vašich tréningov a vhodne ich kombinovať s iným druhom pohybu. Behanie v posledných rokoch patrí k mimoriadne obľúbenému cvičeniu. Čo sa však robí s našou tvárou? 

 

Bezprostredne po rozbehnutí očervenieme a krvné cievy v pleti sa rozšíria, aby sa kyslík ľahšie dostával do celého tela. Po 15 minútach naše svaly žiadajú stále viac kyslíka, a tak ho krv presmeruje z tváre preč. Aj preto môžeme časom pôsobiť strhanejšie a unavenejšie. Pokožka tváre sa v dôsledku úbytku hmotnosti stenčí. Opakované nárazy pri došľapovaní spôsobujú otrasy, čo má za následok uvoľnenie pokožky, poškodenie elastických vlákien a nežiadúce uvoľnenie kontúr tváre vplyvom gravitácie. Ak chcete športovať pre zdravie aj pre krásu, behu sa vzdávať nemusíte. No doprajte si túto pohybovú aktivitu na čerstvom vzduchu, v primeranej záťaži a v kombinácii s dostatočnou hydratáciou i pestrou, vyváženou stravou.

KRÁSNA AJ PRI ŠPORTE

Ruku na srdce – koľko z nás sa pred športom odmaľuje? Ak necvičíte hneď ráno alebo nepatríte medzi vyslovene naturálne typy, väčšinou absolvujete tréning počas obedovej prestávky alebo bezprostredne po práci. Ak túžite po krásnej a zdravej pokožke, mali by ste sa mejkapu počas športu vyhýbať. Kombinácia potu, líčidiel a nečistôt z okolia pleť zbytočne zaťaží, upchá póry a spôsobí tak vznik vyrážok. 

 

Roztečená špirála či rozmazané očné tiene zase potrápia vaše citlivé oči. A očné okolie sa tiež nepoteší, ak si ho budete pod vplyvom podráždenia neustále trieť. Pritom stačí pribaliť si do tašky základnú kozmetickú výbavu a vyhradiť si päť minúť, aby ste svoju tvár pripravili na nadchádzajúci športový výkon.

V neposlednom rade nezabúdajte na citlivú pokožku v podpazuší a vyvarujte sa nanášaniu deodorantu bezprostredne po oholení. Pozor tiež na váš obľúbený parfum – najmä ak športujete vonku a dostávate sa do priameho kontaktu so slnkom. Použitie spoľahlivého opaľovacieho prostriedku je v tomto prípade nevyhnutnosťou, a je úplne jedno, či beháte, korčuľujete alebo lozíte po skalách. Šport je úžasná vec, no užívať by si ho mala aj naša pokožka :)

POZOR NA UTERÁK

Ak aj vy neustále bojujete s nedokonalosťami pleti, zvýšte teraz pozornosť. Pokiaľ pri športe používate uterák na zbavenie sa prebytočného potu, nemali by ste zabúdať na základné hygienické zásady. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo všetko sa na taký uterák nachytá počas vášho tréningu? Vo fitku ho neustále kladiete medzi seba a stroj. Následne si ním poutierate dekolt a ruky, potom tvár a šup zase na lavičku, na ktorej pred chvíľou cvičili ďalší traja ľudia. Na uteráku tak okrem vášho mejkapu a potu končia baktérie z celého okolia. 

 

Zbavte sa tohto zlozvyku čím skôr a na osušovanie tváre používajte buď papierové servítky alebo samostatný, celkom čistý uterák. Vyhnite sa tiež mechanickému treniu a šúchaniu – vaša pleť sa pri cvičení prekrvuje, zahrieva a je oveľa citlivejšia na dotyk než zvyčajne. Zbytočne ju preto nedráždite a radšej jej doprajte kvalitnú starostlivosť a hydratáciu čo najskôr po tréningu.

Ďalšie články k téme Aké športy sú vhodné pre vašu pleť?

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora