Aké je tajomstvo v účinnosti včelích kozmetických produktov?

11. 4. 2023 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 7 minút na prečítanie
 • pokožka
 • BeautyClub Dr.Max
 • pleť
Med, propolis či materská kašička prospievajú pleti

 

Počuli ste už niekedy o mimoriadnej sile včelích produktov v starostlivosti o pleť? Pomáhajú pri zmiernení začervenania a podráždenia cez hydratáciu pleti až po upokojenie pokožky so sklonom k akné. Med, materská kašička, propolis včely ako prírodní alchymisti tvoria prírodné produkty prospešné pre vašu pleť.

Včely majú obrovský prínos pre našu planétu, pričom výsledky ich usilovnej práce vieme využiť aj v starostlivosti o pleť. V čom sú včelie výtvory unikátne a za čo im môžeme vďačiť?

Hydratačný a liečivý med

Obľúbenú delikatesu si pridávame do čaju pre chuť a najmä liečivé účinky. Tými sa môže pýšiť aj v kozmetike. Med je jednou z najsilnejších prírodných zložiek, ktoré dokážu zlepšiť vzhľad a zdravie pokožky. Je bohatý na antioxidanty a má silné antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú zmierňovať zápaly, znižovať začervenanie a zabezpečovať hydratáciu. Taktiež na seba viaže vlhkosť a udržiavať tak pokožku zdravú a žiarivú.

Med je v starostlivosti o pleť najčastejšie obsiahnutý v  čistiacich produktoch, pretože je dostatočne jemný na to, aby ste ho mohli používať denne. Rovnako je účinnou zložkou v maskách či pleťových peelingoch.

Med sa výborne hodí aj na nočné ošetrenie. Kým vy spíte, zložky medu sa podieľajú na zmiernení zápalov a dodajú pleti potrebné antioxidanty pre dodatočnú ochranu pred voľnými radikálmi. V správnej koncentrácii môže pomôcť zjednotiť tón vašej pleti a dodať jej žiarivý vzhľad.

Kľúčové účinky medu na vašu pleť:

hydratuje, 
lieči, 
obnovuje

Elixír dlhovekosti zvaný materská kašička

Regeneruje, hydratuje a omladzuje. Materská kašička, ktorú mladé včely robotnice vylučujú zo žliaz a kŕmia nimi včelie potomstvo poskytuje dôležité živiny pre rastúce včely. Rovnako výživne pôsobí aj na pokožku.

Materská kašička obsahuje vysoké množstvo bielkovín, lipidov, vitamínov B, C a E, aminokyselín a enzýmov. Práve vďaka nim je známa ako elixír dlhovekosti.  Pokožka je vďaka nej jemnejšia, hladšia a pružnejšia. Štúdie tiež preukázali, že materská kašička môže pomôcť redukovať vrásky a jemné linky a zároveň vyrovnávať tón pleti.

Vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam sa využíva tiež pri liečbe akné a iných kožných problémov. Taktiež stimuluje tvorbu kolagénu.

Propolis ochranné čierne zlato

Včelí propolis je ďalšou zaujímavou zložkou používanou v kozmetike. Túto lepkavú živicu včely vyrábajú na vystielanie svojich úľov a ochranu pred baktériami, hubami a inými votrelcami. Pozostáva najmä zo zlúčenín, ako sú flavonoidy, fenolové kyseliny a terpény, ktoré sú silnými antioxidantmi. 

Včely majú v našich životoch významné postavenie

Propolis pomáha chrániť pokožku pred poškodením spôsobeným vonkajšími radikálmi, ale i UV žiarením. V tradičnej medicíne sa propolis hojne využíva aj pre svoje protizápalové a liečivé vlastnosti.

Podráždenej pokožke poskytuje potrebnú rovnováhu a chráni ju pred ďalšími patogénmi. Propolis pomáha liečiť všetko od akné a vrások až po spáleniny od slnka. Okrem toho sa propolis už oddávna používa na zlepšenie celkovej štruktúry a tónu pleti vďaka schopnosti znižovať mastnotu a suchosť.

Kľúčové účinky propolisu na vašu pleť:

chráni,
pôsobí antibakteriálne,
vyvažuje tón pleti.

Ekológia a včelie produkty

Ak si kladiete otázku, do akej miery je využívanie včelích produktov v kozmetike etické, ubezpečíme vás, že súčasné značky pristupujú k výrobe včelej kozmetiky nanajvýš zodpovedne. Príkladom je značka APIVITA, ktorá sa aktívne angažuje v starostlivosti a ochrane včiel a ktorej produkty nájdete na našom eshope. 

Včelie produkty majú viacero výhod, od upokojujúcich a hydratačných až po podporujúce tvorbu kolagénu. Používanie včelích produktov ako súčasť vašej rutiny o pleť je skvelý spôsob, ako prirodzene rozmaznávať a posilňovať vašu pleť.


BeautyClub Dr.Max je aj na sociálnych sieťach
Ďalšie články k téme Aké je tajomstvo v účinnosti včelích kozmetických produktov?

 • 4 fakty, ktoré by ste mali vedieť o zdravej hygiene

  4 fakty, ktoré by ste mali vedieť o zdravej hygiene

  · 6 minút na prečítanie
  • pokožka
  • pleť
  • sprchový olej
  • hygiena
  Počas letných dní sa naše nároky na telesnú hygienu prirodzene zvyšujú. Jednak sa snažíme predísť nepríjemnému zápachu, a takisto sa oveľa viac potíme. Čo na to však hovorí naša pokožka?
 • S týmito prípravkami sa potu obávať nemusíte

  S týmito prípravkami sa potu obávať nemusíte

  · 5 minút na prečítanie
  • pokožka
  • pleť
  • hygiena
  • potenie
  • antiperspirant
  • deodorant
  Potenie je prirodzené, zdravé a v lete sa mu nikto nevyhne. Aby ste si príjemný pocit sviežosti udržali čo najdlhšie, spoľahnite sa na kvalitnú ochranu z lekárne.
 • Objavte benefity pupalkového oleja

  Objavte benefity pupalkového oleja

  · 4 minúty na prečítanie
  • pokožka
  • pleť
  Pre ľudské zdravie je mimoriadne užitočný, no najviac pomáha práve ženám. Okrem zdravej pokožky sa používa pri problémoch s PMS, plodnosťou i menopauzou.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora