Vyskúšajte naše tipy na detské vianočné menu

19. 12. 2022 · 5 minút na prečítanie

Premýšľate, ako zvládnuť štedrovečernú večeru s malými deťmi? Aké jedlo im bude chutiť, na čo si treba dať pozor? Poradíme vám!

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Vyskúšajte naše tipy na detské vianočné menu

Premýšľate, ako zvládnuť štedrovečernú večeru s malými deťmi? Aké jedlo im bude chutiť, na čo si treba dať pozor a ako zariadiť, aby si spoločné chvíle vychutnala celá rodina? Poradíme vám!

 

Či už sa na vašom sviatočnom stole objaví vyprážaný kapor alebo rezeň, majonézový šalát či polievka plná kapusty, klobásky, húb a smotany, jedno je isté. Náš žalúdok počas Vianoc dostane poriadne zabrať. Ak by takéto menu dostalo batoľa, je veľmi pravdepodobné, že by ste si zvyšok večera už príliš neužili. Viete, ako mu upraviť jedlo tak, aby si pochutilo a zároveň ste predišli boľavému brušku? Návod na pohodové zvládnutie sviatkov nájdete v nasledujúcom článku.

Slávnostná večera pre najmenších

Pokiaľ máte doma drobca do jedného roka, nerobte si ohľadne Vianoc príliš veľké plány. Časový rozvrh radšej prispôsobte jeho dennému režimu, a to čo sa spánku i jedla týka. Dieťatko si večer s najväčšou pravdepodobnosťou nebude pamätať, preto si nerobte zbytočné starosti s vymýšľaním špeciálneho pohostenia.

Klasické vianočné jedlá v tradičnej úprave sú však pre deti do 1. roka života absolútne nevhodné. Pripraviť im môžete jednoduchú kombináciu zemiakového šalátu s mrkvičkou a hráškom, prípadne šošovicovú polievku bez údeniny a húb. Dôležité je ponúkať drobcom iba tie potraviny, ktoré už majú bezpečne zavedené v jedálničku. Toto pravidlo sa týka aj rýb, ktoré určite netestujte pri slávnostnom stole – ideálne je počkať po dosiahnutí 12teho mesiaca života.

Vianočné menu v detskej verzii môže obsahovať:

  • Zeleninovú polievku s mäsom a bezvaječnými cestovinami.
  • Dusené kuracie alebo morčacie mäso so zemiakmi, zeleninou alebo kompótom.
  • Po 10.mesiaci môžete použiť aj knedľu, prípadne mäso podliať smotanou.
  • Deväťmesačné dieťa už môže okoštovať vianočné pečivo, a to najmä v prípade, že obsahuje kvalitnú múku, ovsené vločky, cukor, žĺtok, maslo, džem, ovocie, jogurt či kyslú smotanu.
Pohodová atmosféra je najdôležitejšia
  • Medzi nevhodné zákusky patria orechové  alebo medové pečivo, bielkové zákusky a maslové alebo šľahačkové kúsky.
  • Pokiaľ má váš drobec chuť na kašu alebo svoju obľúbenú mliečnu výživu, pokojne mu ju naservírujte tak, ako to zvyknete robiť počas bežných dní.
  • Namiesto hľadania zložitých receptov sa zamerajte na udržanie pohodovej vianočnej atmosféry, ktorá bude pre bábätko oveľa zaujímavejšia než to, čo má na tanieri. Rátajte však so zvýšenou únavou a váš spoločný program upravte tak, aby ste sa vyhli zbytočnej nervozite

Tipy pre deti do troch rokov

V tomto veku už väčšina detí pozná takmer všetky potraviny a neboja sa ich zjesť vlastnými rukami:) Tradičné sviatočné jedlá sú však stále príliš ťažké. Tráviaca sústava dieťaťa je pomerne citlivá, preto sa odporúča vianočné recepty trochu prispôsobiť.

Deťom sa môže ľahko stať, že ich prestretý stôl nebude príliš zaujímať. V takomto prípade zachovajte pokojnú hlavu a nesnažte sa ich do jedla nútiť. Stávkou na istotu je ich obľúbené jedlo, aj keď možno nebude vianočné - no zaručí vám, že sa drobci pred útokom na darčeky dostatočne najedia.

Deti ocenia aj zaujímavé servírovanie

Dieťaťu od jedného roka života môžete ponúknuť aj takéto menu:

  • Kapustnicu s morčacím mäsom a koreňovou zeleninou (bez klobásy, mastného mäsa a húb).
  • Namiesto majonézy do zemiakového šalátu použite biely jogurt s jablkovým octom, prípadne s trochou kvasených uhoriek.
  • Rybku bez kostí, upečenú v rúre alebo dusenú v pare.
  • Tradičné opekance s makom.
  • Báť sa nemusíte ani domácich medovníčkov, lineckých koláčov či vianočných oblátok s medom (tento alergén sa zavádza medzi 2-3 rokom, poznámka redakcie).
    Ideálnou maškrtou je jabĺčko alebo hruška, prípadne sušené ovocie.

Načo si dať cez Vianoce pozor?

  • Huby by deti do 3 rokov nemali konzumovať vôbec, takže pokiaľ sa v kapustnici nachádzajú, radšej ich z  taniera odoberte.
  • Vyhýbajte sa príliš pikantným alebo priveľmi aromatickým koreninám, ako je paprika, čierne korenie, cesnak alebo cibuľa vo veľkom množstve.
  • Deťom sa  neodporúčajú servírovať bravčové mäso a údené mäso, klobásu, šľahačku ani majonézu.
    S rybami s obsahom kostí buďte radšej opatrní. Ak chcete dať dieťaťu staršiemu ako 3 roky kapra, treba mu ho poriadne pooberať. Vhodnejšou rybou je sumček africký či kvalitný losos z voľného lovu, ktorého pripravíte na pare alebo v rúre.
  • Vianočných koláčov sa báť nemusíte – stačí, keď veľké množstvá cukru nahradíte za zdravšie alternatívy a upečiete si vlastné verzie z kvalitných ingrediencií.
  • Mimoriadne dôležité je nepreháňať to s množstvom jedla a nechať žalúdok poriadne vyhladnúť. S tým vám pomôže spoločná prechádzka na čerstvom vzduchu.

Ako zvládnuť stolovanie s deťmi?

Z pohľadu dieťaťa sa môže zdať, že Štedrá večera sa nikdy neskončí. Obsedieť za stolom, pokiaľ už má bruško plné, nepovažuje za dôležité a dožaduje sa slobody. Práve v tomto momente najčastejšie dochádza rodičom trpezlivosť, čo vedie k zvyšovaniu hlasu a možno i slzičkám.

Aby ste sa podobnému scenáru vyhli, začnite s prípravami vopred. Zásady správneho stolovania sa netrénujú cez Vianoce, ale počas celého roka. Trojročné dieťa už chodí do škôlky, kde si správanie za stolom trénuje každý deň. U mladších potomkov robte kompromisy – skráťte čas na minimum a ak je to nutné, pomôžte si drobnou hračkou, ktorá drobca zabaví. Nepodceňujte spoločnú komunikáciu – pokiaľ vášmu potomkovi poriadne vysvetlíte, čo vás dvadsiateho štvrtého decembra pri stole čaká a aké sú vaše očakávania, zvyšujete pravdepodobnosť, že sa vám spoločný večer vydarí. Deti preberajú modely správania od dospelých, preto im choďte príkladom a počas sviatkov udržiavajte pohodovú a láskavú atmosféru, ktorá je zo všetkého najdôležitejšia.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme Vyskúšajte naše tipy na detské vianočné menu

  • Tri dôvody, prečo Mikuláš rozhodne nie je "EKO"

    Tri dôvody, prečo Mikuláš rozhodne nie je "EKO"

    · 4 minúty na prečítanie
    Kde sú tie časy, keď na Mikuláša stačili deťom oriešky, jablká a kúsok čokolády? Dnes sa mikulášska nádielka nezmestí ani do dvoch čižiem. Skúste to tento rok inak!
  • Na tieto nástrahy si dajte počas Vianoc pozor

    Na tieto nástrahy si dajte počas Vianoc pozor

    · 4 minúty na prečítanie
    Týždne pred Štedrým dňom robíte všetko preto, aby boli sviatky dokonalé. No a potom stačí chvíľa a zradí vás to najdôležitejšie, čo máte – vaše zdravie!
  • Kozmetika pod stromček? Áno, ak dodržíte tieto pravidlá

    Kozmetika pod stromček? Áno, ak dodržíte tieto pravidlá

    · 3 minúty na prečítanie
    Kozmetický vianočný balíček môže znamenať príjemné prekvapenie, no aj hotovú katastrofu – s našimi radami si budete istí, že ste tento rok vybrali naozaj dobre.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora