Upratovanie po chorobe. Robíte to aj vy?

17. 8. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Či už patríte medzi milovníkov poriadku alebo nie, v niektorých prípadoch si treba dať na čistote extra záležať. Viete, ako spoľahlivo vyčistíte domácnosť po kiahňach či chrípke?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Upratovanie po chorobe. Robíte to aj vy?

 

 

Pokiaľ máte doma deti – a predovšetkým tie malé – iste viete, že o čo ľahšie sa choroba na vás nachytá, o to ťažšie sa jej potom zbavujete. Možno to býva aj tým, že bacily sa vašej domácnosti držia zubami nechtami. Nastoliť stopercentnú hygienu vo všetkých miestnostiach nie je totiž vôbec jednoduché.

Základom úspechu je zamerať sa na kľúčové plochy a nezabudnúť na detaily. Máme pre vás zopár tipov, ako to zvládnuť ľavou zadnou :)

CHRÍPKA A ANGÍNA

Najčastejšie ochorenia, s ktorými sa stretávate aj niekoľkokrát za rok. Aby ste sa ich zbavili čo najskôr, je nevyhnutné dodržiavať základné hygienické opatrenia ešte počas priebehu choroby, ako je kýchanie do lakťa, okamžitá likvidácia použitých vreckoviek a časté umývanie rúk. Nepodceňujte ani pravidelné vetranie – práve tak sa do miestnosti dostane čerstvý vzduch a slnečné žiarenie, ktoré pomáhajú zlikvidovať choroboplodné zárodky.

Po prekonaní choroby nezabudnite vyprať nielen pacientovo pyžamo, ale aj posteľnú bielizeň, deky, vankúše, periny či matrace. Deti sa počas choroby zvyknú viac potiť a v posteli preležia celé dni. Perte pri vyšších teplotách, najlepšie pri teplote aspoň 60 °C. Ihneď po prekonaní angíny alebo chrípky by ste mali nemilosrdne vymeniť zubnú kefku za novú, hoci by aj bola celkom nová. Očistite tiež hračky a všetky povrchy,  na ktoré sa mohlo prskať a kýchať, ako je telefón, tablet či ovládače od televízora.

HNAČKA A VRACANIE

Najmä v prvých dňoch, keď je dieťa ešte infekčné, dbajte v rámci ochrany vlastného zdravia na zvýšenú hygienu rúk a všetkých predmetov, ktoré používate. Malého pacienta držte od kuchyne čo najďalej – nemal by sa napríklad dotýkať chladničky ani pomôcok na prípravu jedla. Vyčleňte mu vlastný pohár i tanier a jedlo mu noste do detskej izby alebo obývačky, kde mu vytvoríte špeciálny kútik. Ten treba niekoľkokrát denne čistiť a dezinfikovať.

 

Zvláštnu pozornosť venujte toalete. Použiť môžete prírodné čističe, akými sú napríklad ocot, sóda bikarbóna či parný čistič, v prípade vysoko infekčných ochorení sa však odporúčajú najmä prípravky s obsahom chlórnanu sodného, napr. Savo. Nezabúdajte na také drobnosti, akými sú splachovač na záchode a vodovodné batérie. Myslite aj na ďalšie nenápadné miesta, s ktorými prichádza chorý do kontaktu, ako sú kľučky na dverách a vypínače. Savo môžete naliať aj do práčky, v ktorej preperiete nielen posteľnú bielizeň, ale takisto oblečenie, uteráky a plyšové hračky.

KIAHNE A KOŽNÉ OCHORENIA

Vo väčšine prípadov vám ošetrujúci lekár nakáže vyčleniť nakazenému dieťaťu vlastný uterák a upozorní vás, aby sa deti nekúpali spoločne vo vani. Väčšina nákazlivých kožných ochorení sa šíri dotykom, preto je vhodné prekryť infikované miesta oblečením, ak je to možné. Uteráky a oblečenie je potom dobré meniť každý deň a dôkladne ich vyčistiť praním pri vyšších teplotách, s použitím vhodnej dezinfekcie.

 

 

 

Možno si myslíte, že kiahne ohrozujú iba tých, ktorí sa s nimi v detstve nestretli. Nie je to však úplne pravda – u dospelých jedincov môžu aktivovať pásový opar, ktorý sa prejaví nielen v oblastí chrbta či pása, ale aj na tvári. Keďže sa však toto ochorenie prenáša vzduchom, jedinou ochranou je nechytať postihnuté miesta a neustále si umývať ruky.

 

PARAZITY

Keď dieťa prinesie domov vši, okrem nepríjemného prekvapenia vás čaká aj poriadne upratovanie. V boji s parazitmi je nutná poriadna dávka trpezlivosti. Po použití prípravku proti odvšiveniu treba vlasy precízne vyčesať hrebeňom, takzvaným všiváčikom. Robte to však zásadne nad vaňou - vši sa totiž pohybujú veľmi rýchlo. Odporúčame zároveň prezrieť a ošetriť všetkých členov domácnosti.

Po použití prípravku sa váš boj s parazitmi rozhodne nekončí. Musíte oprať čiapky, šály aj všetko ostatné šatstvo, posteľnú bielizeň a uteráky. Predmety, ktoré sa nedajú hodiť do práčky, vložte do igelitovej tašky a na 24 hodín zatvorte do mrazničky. Hrebene a kefy na vlasy ponorte do horúcej vody, do ktorej pridáte Savo. Dôkladne povysávajte koberce, podlahy i čalúnenie a nezabudnite vrecko z vysávača vyhodiť. Vyčistené miestnosti na záver vystriekajte sprejom na lezúci hmyz a nechajte dostatočne odvetrať.

Ďalšie články k téme Upratovanie po chorobe. Robíte to aj vy?

  • Aj Vás už skolila? Chrípka

    Aj Vás už skolila? Chrípka

    · 3 minúty na prečítanie
    Ak pociťujete bolesť v celom tele, máte obmedzenú pohyblivosť, zároveň cítite bolesť v krku a máte zvýšenú teplotu, pravdepodobne trpíte chrípkou. Toto vírusové ochorenie sa často vyskytuje počas chladných mesiacov a je veľmi nákazlivé. Pretože má potenciál spôsobiť vážne komplikácie, nemožno ho podceňovať.
  • Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

    Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

    · 4 minúty na prečítanie
    Chrípkové ochorenia sa v posledných dvoch rokoch takmer nevyskytovali. Odborníci varujú, že pri najbližšej chrípkovej sezóne sa to prejaví vyššou chorobnosťou a rýchlejším šírením. Ak sa chcete chrániť, siahnite po očkovaní proti chrípke práve teraz. 
  • Ako sa najrýchlejšie zbaviť nádchy?

    Ako sa najrýchlejšie zbaviť nádchy?

    · 5 minút na prečítanie
    Nemôžete dýchať, ležíte v posteli a rýchlo míňate jeden balíček vreckoviek za druhým. Slzy sa vám valia z očí, no nie len kvôli sklamanému plánu na výlet s kamarátmi. Skutočnou príčinou vašich problémov je upchatý slzný kanál, čo je často podceňovaná súčasť nášho zdravia. Takýto stav môže spôsobiť vážne nepohodlie a frustráciu, a je častým príznakom akútneho zápalu nosohltana -...
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora