Ako vybrať teplomer pre dieťa?

27. 1. 2022 · 7 minút na prečítanie

Pre nastavenie správnej liečby akéhokoľvek infekčného ochorenia dieťaťa je kľúčové poznať jeho telesnú teplotu. Podľa čoho si však vybrať správny teplomer pre dieťa?

PharmDr. Kristína Ferencik
PharmDr. Kristína Ferencik
Ako vybrať teplomer pre dieťa?

Horúčka patrí medzi obranné mechanizmy ľudského tela. Objavuje sa najmä pri vírusových a bakteriálnych ochoreniach, ale môže sprevádzať aj očkovanie, prerezávanie zúbkov, prehriatie či iné ochorenia.

Horúčka u detí

Príznakmi horúčky je nápadne zmenené správanie dieťatka, ktoré sa zrazu začne cítiť nekomfortne. Pocitovo ho cítite viac teplé až horúce na dotyk.

Pri teplote nad 38°C nastujú aj iné príznaky, ku ktorým patrí:

  • podráždenosť, nepokoj,
  • zrýchlený dych ale aj
  • zvýšená až nadmerná únava,
  • nezvyčajná ospanlivosť
  • nechutenstvo a väčší smäd.

Pri väčšine ochorení v dojčenskom veku je priveľmi vysoká teplota často nebezpečnejšia ako samotná choroba. Preto teplota nad 38°C u detí vo veku do 3 mesiacov je dôvod na okamžitú snahu zraziť bábätku horúčku. Je potrebné tiež ihneď kontaktovať pediatra alebo detskú pohotovosť. 

Typy teplomerov pre deti

Typy teplomerov

Teplomer vhodný pre deti je povinnou súčasťou domácnosti, kde je malé dieťa. Na trhu je k dispozícii viacero typov teplomerov, ktoré sa vzájomne odlišujú viacerými vlastnosťami:

Sklenený teplomer - v súčasnej dobe dostupné sklenené teplomery nie sú založené na báze ortuti, ale na báze liehu. Využívajú schopnosť určitých látok zväčšovať svoj objem pri vyššej teplote, čím následne zapĺňajú viac miesta v trubici teplomera. Sú určené na meranie pod pazuchou, preto je dobré ich po každom použití vydezinfikovať minimálne 70 % liehom. Je to vhodné najmä, ak ho používa súčasne viacero osôb.

Sklenený teplomer patrí medzi najpresnejšie teplomery, pričom je aj ekologické a netoxický. 

Po použití je potrebné ich buď striasť alebo schladiť. Sú presné, ľahko sa dezinfikujú, ale je tam riziko rozbitia. Nepoužívajte ho na meranie teploty v konečníku ani v ústach dieťaťa.

Tento typ teplomera je vhodnejší pre staršie deti. Teplomer v podpažnej jamke pridržte a zároveň druhou rukou pritláčajte rameno dieťaťa k jeho hrudníku. Teplotu dieťaťu nemerajte nikdy tesne po skončení aktívneho pohybu.

Digitálny teplomer - používa sa podobne ako sklenený teplomer, avšak na zachytenie signálu o teplote sa používa tepelný senzor v špičke teplomera. Sú považované za najpresnejšie teplomery v klinickej praxi. Keďže pri ňom nehrozí rozbitie a následné poranenie dieťaťa, používať sa môže nielen v podpažnej jamke, ale aj v ústach, prípadne v konečníku malých detí. Po každom použití je potrebné ho dôkladne vydezinfikovať, napríklad pomocou minimálne 70 % alkoholu. 

Pri meraní v ústnej dutine je potrebné teplomer vložiť pod jazyk dieťaťa.

Pokiaľ chceme týmto teplomerom merať telesnú teplotu dieťaťa v konečníku, pýtajte si teplomer s ohybnou špičkou. Tým je meranie bezpečnejšie a pre dieťa aj príjemnejšie. Tento spôsob merania sa používa iba u najmenších detí. Ak má dieťa viac ako 6 mesiacov, je potrebné od nameranej teploty v konečníku odčítať 0,5°C .

Na trhu máme aj teplomery s pekným detským motívom, ktoré deti vítajú viac ako klasické. Tvar zvieratka slúži na jednoduchšie odmeranie teploty u malých detí. 

Bezkontaktný (bezdotykový) teplomer - funguje na princípe merania infračerveného žiarenia pomocou infračervených senzorov. Umožňuje meranie teploty na diaľku, pričom okrem merania telesnej teploty, môže byť jeho použitie rozšírené aj na použitie merania teploty prostredia alebo iných vecí. Pri meraní telesnej tepltoy sa zvykne smerovať na oblasť čela alebo spánkov. Presnosť merania je nižšia ako pri meraní digitálnym teplomerom.

Medzi hlavné výhody patrí rýchlosť merania (niekoľko sekúnd), vyššia hygiena v porovnaní s kontaktnými teplomermi a možnosť merať teplotu v spánku bez potreby budiť dieťa. Teplota nameraná na čele sa však môže mierne líšiť od teploty nameranej v podpazuší alebo ústach (býva o 0,1 stupňa nižšia). Pred samotným meraním je dôležité odstrániť z čela pot, krém a vlasy. 

Dotykový infračervený teplomer na meranie teploty v uchu alebo na čele - založený je taktiež na meraní infračerveného žiarenia vo vnútri ušného kanála (odborne vo vonkajšom zvukovode) alebo na čele. Priloží sa na čelo alebo sa vkladá jednoducho do ucha dieťaťa. Teplotu odmeria rýchlo. Nevýhodou teplomeru do ucha je, že na správne zobrazenie teploty musí byť vložený správne a v uchu by nemalo byť nahromadené väčšie množstvo ušného mazu. Je preto potrebné rešpektovať návod na použitie.

Čelový kontaktný teplomer - aplikuje sa jednoducho, priložením na čelo. Meranie je rýchle, ale len orientačné. Zisťujeme ním, či dieťa má alebo nemá horúčku. Na presné zmeranie teploty je potom potrebné premerať teplotu buď digitálnym alebo skleneným teplomerom.

Ako správne odmerať teplotu dieťaťu

Normálna telesná teplota dieťaťa je 36,5°C až 37,2 °C.

Rozlišujeme:

  • zvýšenú teplotu do 38 °C
  • horúčku, o ktorej hovoríme, ak teplota presiahne 38 °C nameraných v podpazuší alebo 38,5 °C nameraných v zadočku.

 

Teplota počas dňa kolíše, najvyššia býva večer a v noci, preto ju treba merať opakovane. Nezabudnite, že teplota namerané na rôznych miestach tela sa môže líšiť. Najnižšiu teplotu nameriate pod pazuchou, približne o 0,3°C vyššiu v ústach a najvyššiu v konečníku alebo uchu, kde je až o 0,6 °C vyššia ako pod pazuchou.

U bábätiek a malých detí sa najčastejšie meria telesná teplota v konečníku. Meraciu špičku teplomera potrite vazelínou alebo inou masťou a zaveďte maximálne 1,5 cm do zadočku. Dieťa leží v postieľke alebo na prebaľovacej podložke. Jednou rukou mu zdvihnite nožičky a druhou zasuňte koniec teplomera do konečníka. Nezabudnite, že pri meraní teploty v konečníku u detí starších ako 6 týždňov treba odpočítať od hodnoty nameranej teplomerom 0,5 °C.

U starších detí preferujeme meranie teploty v podpažnej jamke alebo v ústach. Do úvahy prichádza aj meranie bezkontaktným teplomerom, najmä počas spánku.

Prvá pomoc pri horúčke

Teplotu nad 38,5°C je potrebné u dieťaťa cielene zrážať. Pokiaľ sa v minulosti u  dieťaťa vyskytli febrilné kŕče, teplotu začíname zrážať už skôr. K dispozícii máme fyzikálne spôsoby zrazenia teploty ochladzovaním a liečbu liekmi proti horúčke. 

Pokiaľ má dieťa len zvýšenú teplotu, volíme terapiu len prirodzeným ochladzovaním dieťaťa. Pri teplote nad 38,5°C okrem chladenia dieťaťa, podávame aj vhodné lieky. 

Fyzikálne spôsoby ochladenia dieťaťa

Ak má dieťa zvýšenú teplotu alebo horúčku, potrebujeme, aby sa jeho telo čo najviac prirodzene chladilo. Volíme všetky možnosti, ktoré odoberú teplo z nášho drobčeka a zároveň sa snažíme odstrániť všetko, čo by mu teplotu mohlo ešte zvýšiť.

  • Miestnosť, kde leží dieťa, často vetráme a neprekurujeme.
  • Obliekame dieťa veľmi ľahko a vyhýbame sa hrubej prikrývke. Ideálne je voliť ľahké vzdušné pyžamko s ponožkami, ideálne bez prikrývky alebo len s tenkou dekou.
  • Podporujeme pitný režim dieťaťa, pretože dehydratácia teplotu zvyšuje. Vďaka pitiu sa zvýši miera potenia, ktorá telo prirodzene ochladí.
  • Ochladiť dieťa môžeme aj vlažným kúpeľom alebo sprchou. Teplota vody by nemala byť studená, teplotu vody volíme okolo 37 až 38 °C. Dieťa s horúčkou nikdy nenechávame v kúpeli samotné.  
  • Pri vyššej teplote môžeme siahnuť po zábaloch. Uterák alebo inú tkaninu namočíme do vlažnej (nie studenej) vody, vyžmýkame a omotáme okolo trupu dieťaťa, pričom ruky a nohy ponechame mimo zábal. Dieťa prikryjeme tenkou suchou plachtou (nie paplónom) maximálne na 10 až 15 minút. Zábal možno podľa potreby zopakovať 2­ až 3­krát. Zábaly nerobte u detí, ktoré majú studené končatiny. Keď dieťaťu teplota klesne pod 38,5 °C, so zábalmi alebo sprchovaním končíme.
Lieky na horúčku pre dieťa: paracetamol alebo ibuprofén

Kedy siahnuť pri teplote po liekoch

Ak tieto postupy nezaberajú a teplomer ukáže hraničnú hodnotu 38,5°C (alebo nad 38°C v podpazuší), je vhodné použiť lieky. Na výber máte lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. Kvôli riziku závažných nežiaducich účinkov nepodávajte deťom do 12 rokov kyselinu acetylsalicylovú (Acylpyrin a podobné lieky).

 

Lieky obsahujúce paracetamol, ktorý znižuje horúčku a pôsobí proti bolesti, možno aplikovať vo forme čapíka do zadočku alebo vo forme sirupu na lyžičke. Pri starších deťoch je možnosť podať aj tabletky, ale od lekárnika pýtajte liek vhodný pre hmotnosť vášho dieťaťa.

Účinok paracetamolu sa prejaví o 20 až 30 minút. Dávku vždy treba prispôsobiť hmotnosti a veku dieťaťa.

Lieky s obsahom ibuprofénu znižujú zvýšenú teplotu dieťaťa a zároveň pôsobia proti bolesti a zápalu. Nepodávajú sa deťom mladším ako 3 mesiace. Malým deťom do troch rokov ich podávajte vždy vo forme sirupu alebo čapíku. 

TIP
Pokiaľ sa vám nedarí efektívne zraziť teplotu dieťaťa jedným typom liečiva a teplota opäť o pár hodín stúpne, máme možnosť tieto dve liečivá aj striedať. Najefektívnejšie je, keď budete liečivo s obsahom paracetamolu striedať po 4 hodinách s ďalšou účinnou látkou – ibuprofénom. 

Lieky obsahujúce paracetamol, ktorý znižuje horúčku a pôsobí proti bolesti, možno aplikovať vo forme čapíka do zadočku alebo vo forme sirupu na lyžičke. Pri starších deťoch je možnosť podať aj tabletky, ale od lekárnika pýtajte liek vhodný pre hmotnosť vášho dieťaťa.

Účinok paracetamolu sa prejaví o 20 až 30 minút. Dávku vždy treba prispôsobiť hmotnosti a veku dieťaťa.

Lieky s obsahom ibuprofénu znižujú zvýšenú teplotu dieťaťa a zároveň pôsobia proti bolesti a zápalu. Nepodávajú sa deťom mladším ako 3 mesiace. Malým deťom do troch rokov ich podávajte vždy vo forme sirupu alebo čapíku. 

Pokiaľ sa vám nedarí efektívne zraziť teplotu dieťaťa jedným typom liečiva a teplota opäť o pár hodín stúpne, máme možnosť tieto dve liečivá aj striedať. Najefektívnejšie je, keď budete liečivo s obsahom paracetamolu striedať po 4 hodinách s ďalšou účinnou látkou – ibuprofénom. 

Viac informácií o spôsoboch zvládania horúčku u detí nájdete v článku Horúčka u detí: ako ju zvládnuť?

Ďalšie články k téme Ako vybrať teplomer pre dieťa?

  • Horúčka u detí: ako ju zvládnuť

    Horúčka u detí: ako ju zvládnuť

    · 4 minúty na prečítanie
    Horúčka sama o sebe nie je ochorením, ale skôr prejavom aktivity imunitného systému. Pri deťoch je dôležité vedieť presne zmerať teplotu a podľa potreby ju vhodne liečiť.      
  • Aj Vás už skolila? Chrípka

    Aj Vás už skolila? Chrípka

    · 3 minúty na prečítanie
    Ak pociťujete bolesť v celom tele, máte obmedzenú pohyblivosť, zároveň cítite bolesť v krku a máte zvýšenú teplotu, pravdepodobne trpíte chrípkou. Toto vírusové ochorenie sa často vyskytuje počas chladných mesiacov a je veľmi nákazlivé. Pretože má potenciál spôsobiť vážne komplikácie, nemožno ho podceňovať.
  • Necítite sa dobre, bolí vás hlava, škriabe v krku a máte teplotu. Najrozumnejšie by bolo zostať doma s plným džbánom čaju s citrónom a liečiť sa. Ruku na srdce, koľkí z nás tak aj skutočne urobia? Vďaka dnešnej uponáhľanej dobe si to málokto môže dovoliť. Ako rozpoznáme, kedy je to ešte len bežné prechladnutie alebo už máme čo dočinenia s chrípkou?
O autorovi
PharmDr. Kristína Ferencik
PharmDr. Kristína Ferencik
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Kristína Ferencik
PharmDr. Kristína Ferencik
Čítať viac od autora