Ako správne skladovať materské mlieko

15. 11. 2021 · Redakcia BabyClub Dr.Max · 4 minúty na prečítanie
 • dojčenie
 • materské mlieko
Materské mlieko do zásoby

Či už máte mlieka na rozdávanie alebo ho odkladáte na chvíle, kedy nebudete môcť vášho drobca nakŕmiť priamo z prsníka, pri jeho odsávaní a skladovaní treba dodržiavať nasledujúce zásady.

Pre dieťatko je prirodzené „stravovanie“ v podobe čerstvého materského mlieka. V súčasnosti sa však stále častejšie stáva, že mamičky potrebujú zvládnuť skorší nástup do práce bez predčasného odstavenia bábätka alebo chcú poveriť kŕmením otecka či svojich najbližších. Viete, ako správne manipulovať s odstriekaným mliekom, aby ste mali istotu, že je pre vášho drobca zdravotne nezávadné?

Materské mlieko do zásoby

Materské mlieko obsahuje látky, ktoré umožňujú jeho použitie po dlhšiu dobu od odstriekania. Treba si však zároveň uvedomiť, že jeho skladovaním, mrazením a manipuláciou prichádza o časť svojich benefitov.

V prípade, že si chcete odložiť mlieko do zásoby, mali by ste pri jeho odstriekavaní dodržiavať prísne hygienické zásady. Odsávačka aj nádoby na mlieko musia byť sterilné. Nezabudnite si umyť ruky a takisto očistiť prsníky. Zároveň sa odporúča prvých 5 – 10 ml odsatého mlieka vyliať, aby ste predišli prípadnej bakteriálnej kontaminácii.

Na uskladnenie materského mlieka môžete využiť nádoby, špeciálne vyvinuté na tento účel. Tie by nemali byť naplnené až po okraj, keďže pri zmrazení tekutiny dochádza k jej expanzii.

Mlieko si môžete odsávať svojpomocne, no efektívnejším a pohodlnejším riešením je spoľahnúť sa na pomoc odsávačiek. Vybrať si môžete medzi ručnými alebo elektrickými – všetko závisí od vašich preferencií a rozpočtu.

Ako odložiť materské mlieko na neskôr

Okamžite do chladničky?

Názory na to, koľko môžete materské mlieko skladovať v chladničke, sa rôznia. Podľa všeobecných odporúčaní by ste ho v nej nemali nechávať viac než 24 hodín, pričom teplota by nemala presiahnuť +5° Celzia.

Pozornosť by ste mali venovať aj miestu, kde mlieko v chladničke uložíte. Nedávajte ho do dverí alebo do blízkosti vajec či salámy. Ideálne je položiť ho na najvyššiu poličku a čo najhlbšie – práve tu je teplota v chladničke najnižšia. Ideálne je použiť teplomer.

Pokiaľ ste nechali odsaté mlieko položené na kuchynskej linke, mali by ste zvážiť jeho ďalšie použitie. Pri izbovej teplote do +25° Celzia by malo byť v poriadku približne 6 hodín. Pokiaľ je v miestnosti teplejšie, mlieko sa pokazí už po 4 hodinách.

V mrazničke vydrží niekoľko mesiacov

Väčšina rodičov uskladňuje nadbytočné materské mlieko v mrazničke. No táto citlivá potravina rozhodne nepatrí medzi ostatné potraviny. Naopak, malo by byť uskladnené v samostatnom priestore a to v jej najchladnejšom priestore.

Vedeli ste, že dobu uskladnenia materského mlieka ovplyvňuje aj to, či je vaša mraznička súčasťou jedno alebo dvojdverovej chladničky, prípadne, ako často ju otvárate? Vo všeobecnosti vám zamrazené mlieko vydrží okolo troch mesiacov.

Ako ohriať materské mlieko

Opatrne s ohrievaním

Aby ste sa vyhli boľavému brušku vášho bábätka, po vybraní mlieka z mrazničky dodržujte tieto zásady. V prvom rade, nesnažte sa ho rozmraziť príliš rýchlo. Ideálne je preložiť ho do chladničky s teplotou + 4° Celzia po dobu 24 hodín alebo ho nechajte odležať približne 3 hodiny pri izbovej teplote. Spotrebujte ho do jedného dňa a nikdy ho opätovne nemrazte.

Mlieko môžete ohriať aj vo vodnom kúpeli, no nenechajte ho zovrieť. Zničíte tak cenné živiny a vitamíny.

Aj z tohto dôvodu sa neodporúča používať mikrovlnku alebo sporák. Ideálne je vložiť ho do vodného kúpeľa, dobrým riešením je tiež špeciálny elektrický ohrievač materského mlieka. Po ohriatí mlieko ihneď spotrebujte.


LANSINOH Sáčky na skladovanie materského mlieka

1×25 ks, sáčky na mlieko

Mlieko, ktoré odsajete pre svoje dieťa je vzácna tekutina. Spája v sebe najlepšiu možnú výživu s vitamínmi, bielkovinami a imunologickými prípravkami, ktoré pomáhajú pri detskom raste a vývoji a chránia ich pred infekciou. Budete sa chcieť oňho dobre postarať, a preto je veľmi dôležité, ako ho uložiť.
11,99

Na sklade

Ďalšie články k téme Ako správne skladovať materské mlieko

 • 7 zaujímavých faktov o materskom mlieku

  7 zaujímavých faktov o materskom mlieku

  · 4 minúty na prečítanie
  • dojčenie
  • materské mlieko

  O dojčení a materskom mlieku sa toho popísalo veľa. No možno vás bude zaujímať, prečo niekedy pri dojčení svojho bábätka mávate slzy na krajíčku? Viac sa dozviete z článku.

 • Čo môžete jesť počas dojčenia? Opýtali sme sa odborníčky

  Čo môžete jesť počas dojčenia? Opýtali sme sa odborníčky

  · 4 minúty na prečítanie
  • dojčenie
  • materské mlieko
  • strava počas dojčenia

  Aby ste bábätku zabezpečili potrebné živiny, doprajte si pestrú stravu bez obmedzení. Pokiaľ sa však objavia problémy ako kolika, nafukovanie či vyrážky, mali by ste spozornieť...

 • Prečo je materské mlieko pre bábätko to najlepšie? 09.06.2016

  Prečo je materské mlieko pre bábätko to najlepšie? 09.06.2016

  · 4 minúty na prečítanie
  • dojčenie
  • imunita
  • materské mlieko

  Pre zdravý vývoj každého dieťaťa je najdôležitejších prvých 1000 dní, čo znamená od počatia až po ukončený druhý rok života. Preto je dôležité zamerať sa na správnu výživu už v období tehotenstva a pokračovať v nej aj po pôrode.

Redakcia BabyClub Dr.Max