Prerezávanie zúbkov môže potrápiť mnohé deti aj rodičov. Viete ako si s tým poradiť?

9. 6. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Prvé zúbky sa u dieťaťa zväčša začínajú prerezávať v 6. mesiaci života, čo býva sprevádzané bolesťou a inými príznakmi. Viete, ako najlepšie zmierniť bolesť u vášho dieťatka?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Prerezávanie zúbkov môže potrápiť mnohé deti aj rodičov. Viete ako si s tým poradiť?

Prerezávanie a rast  zúbkov je jedným z menej príjemných období v prvom roku života a  dokáže potrápiť nielen deti, ale aj rodičov, ktorí si nevedia rady so svojím  plačúcim dieťatkom. Prvé zúbky sa u dieťaťa zväčša začínajú prerezávať v 6.  mesiaci života, čo býva sprevádzané bolesťou a inými príznakmi. Viete, ako  najlepšie zmierniť bolesť u vášho dieťatka?

Čo sa deje pri prerezávaní zúbkov?

Prerezávanie detských zúbkov je proces, pri ktorom sa z čeľustnej kosti a ďasien dostávajú zúbky do ústnej dutiny a súčasne dochádza k vyrovnávaniu ich polohy až do ich konečného umiestnenia v ústnej dutine. Predtým ako sa chrup vôbec začne prerezávať, formuje sa korunka zuba, pričom jeho koreň je otvorený a zub postupne rastie do dĺžky. Aj napriek tomu, že sa koreň vyvíja až po uplynutí niekoľkých mesiacov po prerezaní zuba, prvé zárodky chrupu vznikajú už v ranom štádiu tehotenstva.

Tesne pred prerezávaním zubov býva v mieste, kde sa zub prerezáva, ďasno opuchnuté a bolestivé. Následne sa objaví biely hrot korunky. Po prerezaní zuba zaniká tzv. perikoronárny vak a vytvára sa zubný cement a ozubica. Spočiatku majú zuby skôr hranatý tvar, ktorý sa však neskôr zaoblí. Dôvodom je rýchlejšie prerezávanie.


Aké sú prejavy prerezávaní zúbkov?

Prerezávanie detských zúbkov sa môže prejavovať rôznymi miestnymi aj celkovými príznakmi. Zároveň je dieťa v tomto období náchylnejšie na ochorenia v súvislosti s vyčerpaním zásob protilátok od matky.

To, že dieťaťu rastú zúbky, spoznáte najskôr podľa toho, že je dieťa nepokojné, často plače a sliní. K týmto príznakom sa niekedy pridruží zvýšená teplota či zmenená stolica.

Najčastejšími prejavmi prerezávania zubov  je:

 • Častý plač
 • Podráždenie
 • Zvýšené slinenie
 • Strkanie si prstov do úst
 • Strata chuti do jedla
 • Opuchnuté ďasná
 • Červenaná tvár
 • Zvýšená teplota
 • Môže sa objaviť hnačka alebo nafukovanie

 

Syndróm rastu chrupu

Syndróm rastu chrupu je klinicky diagnostikované ochorenie, ktoré má výraznejšie prejavy spájajúce sa s prerezávaním zubov, ako je bežné.

Dieťa v tomto prípade môžu niekoľko dní trápiť vysoké horúčky, odmieta jedlo a má tráviace ťažkosti.

Ak teplota prekročí 38 stupňov alebo dieťa odmieta všetky tekutiny a stravu, je potrebné vyhľadať pomoc lekára.

Rast zúbkov u detí

Zaujíma vás, kedy začínajú rásť zúbky u detí? Prvé mliečne zúbky sa začínajú prerezávať zvyčaje v 6. mesiaci života. U každého dieťaťa je však dĺžka prerezávania zúbkov individuálna. Nie je výnimkou, že u jedného dieťaťa sa zúbky začnú prerezávať o trochu skôr a u iného až v 12. mesiaci života.

Celková dĺžka prerezávania všetkých zúbkov sa odhaduje na 2 a pol roka, pričom vo veku troch rokov by už dieťa malo mať všetkých 20 mliečnych zubov, čo predstavuje kompletný detský chrup. Viete ako dlho sa prerezáva zub? Je to v priemere 8 dní.

Ako rastú zuby? Ako prvé sa prerezávajú rezáky, ktoré slúžia na obhrýzanie jedla, následne prichádzajú na rad prvé stoličky, ktoré umožňujú jedlo rozhrýzť a pomlieť. Ďalšie v poradí sú očné zuby, ktoré sú veľmi pevné a ich úlohou je trhanie potravy. Úplne posledné sa prerezávajú druhé stoličky.

Kedy rastú zuby?

 • Rezáky (celkovo 8 zubov): 6. – 16. mesiac
 • Prvé stoličky (celkovo 4 zuby): 13. – 24. mesiac
 • Očné zuby (celkovo 4 zuby): 16. – 23. mesiac
 • Druhé stoličky (celkovo 4 zuby): 23. – 33. mesiac

 

Čo pomáha pri bolesti počas prerezávania zúbkov?


Hneď pri prvých zúbkoch je vhodné masírovanie ďasien prstom namočeným v prírodnom kokosovom oleji, aby bol povrch klzký. Vhodnou alternatívou môže byť aj olivový olej, záleží však na tom, či vášmu potomkovi neprekáža jeho chuť. Masáž sa vykonáva z toho dôvodu, že zubom napomáha ľahšie prejsť cez  ďasná.

Bolesť spôsobenú prerezávaním zubov je možné zmierniť aj rôznymi pomôckami, ako sú hryzadlá či studené obklady alebo vyskúšajte novinku URGO Filmogel Dentilia, gél na detské ďasná, ktorý vďaka masážnej špičke upokojuje, zmäkčuje a jemne masíruje detské ďasná počas prerezávania prvých zúbkov.

Filmogel Dentilia je zložený z prírodných ingrediencií. Obsahuje extrakt z kvetu harmančeka rímskeho a extrakt z koreňa Ibiša lekárskeho, ktoré majú upokojujúci účinok. Neobsahuje cukor a je vhodný na každodenné použitie na zmiernenie bolesti pre deti od 3 mesiacov.

90 % mamičiek URGO Filmogel Dentilia odporúča!*

To, že výrobok je naozaj účinný a jeho aplikácia je jednoduchá, potvrdzuje aj klinická štúdia, ktorej záverom je, že URGO FILMOGEL Dentilia gél na detské ďasná pomáha pri opuchnutí a sčervenení ďasien po 3/7 dňoch používania. Rodičia potvrdili po 7 dňoch používania významný pokles plačlivosti (-37 %), nespavosti (-53 %) a slinenia (-42 %). Výrobok navyše preukázal vysokú účinnosťou a spokojnosť s jednoduchým použitím. Výrobok deti znášajú veľmi dobre, žiadne z detí nemalo nežiaduce účinky.

A ako výrobok správne používať?

 1. Umyte si ruky a tubu dobre pretrepte.
 2. Dieťa musí byť pri aplikácií bdelé a vo vzpriamenej polohe.
 3. Jemne tubu potlačte, aby sa objavila malá kvapka gélu.
 4. Jemne ďasná masírujte 10-15 sekúnd.
 5. Aplikujte najlepšie po jedle a pred spaním.

TIP: Výrobok môžete uchovávať v chladničke na posilnenie upokojujúceho účinku. Aplikujte maximálne 6x denne.

* Klinická štúdia: Dermscan - n° 18E2526

Ďalšie články k téme Prerezávanie zúbkov môže potrápiť mnohé deti aj rodičov. Viete ako si s tým poradiť?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora