Ovčie kiahne v tehotenstve: čo by ste mali vedieť?

26. 4. 2022 · 5 minút na prečítanie

Aj keď je dnes možné sa proti nim očkovať, väčšina slovenských detí prejde týmito ochoreniami bez väčších komplikácií. Pre budúce mamičky však môžu predstavovať určitý problém.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ovčie kiahne v tehotenstve: čo by ste mali vedieť?

Hoci sa dnes proti nim dá očkovať, väčšina slovenských detí si týmto ochorením prejde bez väčších komplikácií. Pre budúce mamičky však môže znamenať problém.

Okolo 90 % dospelej populácie na Slovensku prekonalo ovčie kiahne do dovŕšenia 20. roku života. Ide o vysoko nákazlivé ochorenie, s ktorým sa najčastejšie stretávajú deti v predškolskom a školskom veku. V niektorých prípadoch sa objavia až v dospelosti, čo sa môže spájať s vážnymi komplikáciami. Mimoriadne nebezpečné sú kiahne pre tehotné ženy, ktoré ich ešte neprekonali, no tiež pre deti s chronickým ochorením a oslabenou imunitou.

Ovčie kiahne: mali by ste vedieť

Kiahne (varicella) sú pri prvom kontakte vysoko nákazlivé a ten, kto sa s vírusom dostane do styku, ich na 90 % dostane. Stačí na to napríklad aj krátky pobyt v miestnosti, v ktorej chvíľu predtým bolo choré dieťa. Po prekonaní zaručujú celoživotnú imunitu. Ochrana vo forme protilátok sa prenáša dokonca aj na novorodencov a dojčatá v prvých 3-4 mesiacoch života, ak matka kiahne prekonala ešte pred obdobím gravidity.

Dieťa je šíriteľom nákazy už 48 hodín pred výsypom. Vírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou až na vzdialenosť 10 metrov alebo priamym kontaktom s kožnými pľuzgierikmi. Do tela preniká cez dýchacie cesty a sliznice nosa, očí či úst, odkiaľ putuje do krvného obehu, pečene a sleziny. Krvou sa dostane do kože, kde spôsobuje kožné zmeny. Inkubačná doba je približne 14 - 21 dní, priemerne to býva 17 dní, píše zdravoteka.sk.

Príznaky a priebeh ochorenia

Choroba väčšinou prepukne bez varovania. Môže sa dostaviť horúčka nad 38 °C a následne sa objavia prvé vyrážky na hlave, vo vlasoch či na tvári. Medzi hlavné príznaky tiež patria:

  • Únava, malátnosť, výtok z nosa, kýchanie alebo zvýšená teplota. Viažu sa na prvú fázu ochorenia a u niektorých detí môžu úplne chýbať.
  • Druhá fáza ochorenia sa prejaví na koži dieťaťa. Viditeľné je začervenanie, ktoré sa neskôr mení na vodnatý pľuzgierik, ktorý praská a hojí sa chrastou.
  • Výsev bežne sprevádza vysoká horúčka i hnisanie vyrážok.
  • U niektorých detí je výsev minimálny, u iných je postihnuté celé telo a objavia sa aj bolestivé afty.

Výsev priemerne trvá 5 dní. Varicella je nákazlivá dovtedy, kým sa tvoria nové pľuzgiere. Dieťa by malo ostať mimo kolektívu, kým sa úplne nevyzdravie. Viac na túto tému sa dozviete z nasledujúceho článku

Kiahne a tehotenstvo

Občas sa stane, že budúca mamička očakáva druhého potomka a staršie dieťa donesie domov ovčie kiahne, prípadne sa s nimi tehotná žena dostane do kontaktu inde. V tomto prípade záleží na skutočnosti, či žena už kiahne prekonala alebo nie. V každom prípade, namiesto strachu sa odporúča ihneď kontaktovať gynekológa a konzultovať s ním ďalšiu liečbu.

„Ak majú ovčie kiahne bežný priebeh, nie je riziko, že by sa mohlo ochorenie vážne podpísať na stave matky či dieťaťa, iné je, keď sa k chorobe pridajú ďalšie ochorenia, ktoré priebeh ovčích kiahní sťažia a skomplikujú,“ hovorí gynekológ MUDr. Miroslav Kozár pre najmama.sk.

Najrizikovejší je prvý trimester a posledné dni tehotenstva, kedy v prípade ťažšieho priebehu kiahní môžu nastať zdravotné komplikácie nielen u matky, ale aj dieťaťa. Ochorenie, ktoré tehotná dostane pár dní pred pôrodom alebo tesne po ňom, môže spôsobiť  tzv. novorodeneckú varicellu (ovčie kiahne) u bábätka.

U žien, ktoré plánujú otehotnieť a kiahne ešte neprekonali, je ešte pred tehotenstvom očkovanie mimoriadne vhodnou formou prevencie. U tehotných a dojčiacich žien sa očkovanie už neodporúča. Napriek všetkým rizikám lekári radia najmä zachovať pokoj a neprepadať panike. Vo väčšine prípadov nemá ochorenie u budúcich mamičiek vážnejší priebeh či následky po pôrode.

Ak ste ovčie kiahne neprekonali a plánujete tehotenstve, zvážte sa pred otehotnením zaočkovať

Liečba ovčích kiahní v tehotenstve

Liečba kiahní u žien v období gravidity spočíva predovšetkým v podpore pasívnej imunity, a to zaočkovaním gamaglobulínom alebo nasadením antihistaminík. Pokiaľ je priebeh ľahký, ochorenie podľa odborníkov nepredstavuje zdravotné riziká pre matku a dieťa. V prípade závažnejších prejavov, ku ktorým môže patriť napríklad zápal pľúc, je potrebné budúcu mamičku liečiť v spolupráci s infektológom.

 

V rámci liečby detí i dospelých ide najmä o tlmenie príznakov tohto ochorenia. Potrebný je kľudový režim, užívanie vitamínov a dostatočného množstva tekutín. Pri teplote je možné podať klasické lieky na jej znižovanie.

Napriek zaužívaným postupom sa dnes neodporúča liečba tekutým púdrom, ako to bolo zaužívané v minulosti. Kožu je možné jemne vysušovať a dezinfikovať slabým roztokom hypermangánu, no vždy podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára. 

Očkovanie proti ovčím kiahňam

U nás patrí očkovanie proti ovčím kiahňam medzi dobrovoľné, hoci krajiny ako USA, Kanada a Nemecko majú zavedené povinné plošné očkovane na varicellu. Mnoho lekárov ho svojim pacientom odporúča, a to najmä v prípade, že ide o dospelého človeka, ktorý v detstve ochorenie neprekoval,ženu pred plánovanou graviditou bez protilátok alebo dieťa s chronickým ochorením, ekzémom či zníženou imunitou, u ktorého by mohli mať kiahne komplikovaný priebeh.

Dôležité je tiež vedieť, že prekonaním ovčích kiahní vírus z tela nezmizne, ale ostáva v nervovom systéme. Jeho reaktiváciou vzniká pásový opar, ktorý môže spôsobovať mnoho nepríjemností v dospelosti, a to dokonca opakovane.

Očkovanie je možné v každom veku, no odporúča sa medzi 15. – 18. mesiacom života. Očkovať je možné dokonca aj 72 hodín po styku s nakazeným, kedy sa síce nedá ochoreniu predísť, ale pacient bude mať ľahší priebeh.

Očkuje sa dvomi vakcínami v intervale 4 - 8 týždňov, pričom dotyčný musí byť v dobe očkovania úplne zdravý. Očkovaciu látku si pacient hradí sám. Ženám, ktoré si plánujú založiť rodinu a ochorenie v detstve neprekonali, sa očkovanie odporúča najmenej tri mesiace pred otehotnením.

Ďalšie články k téme Ovčie kiahne v tehotenstve: čo by ste mali vedieť?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora