Môžete odložiť tehotenstvo do vyššieho veku? Takto to zistíte

22. 11. 2021 · 4 minúty na prečítanie

V kontexte klesajúcej plodnosti žien a trendu odkladania materstva na neskôr je užitočné zisťovať, aký máte časový priestor. Súčasná medicína už ponúka odpovede na tieto otázky.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Môžete odložiť tehotenstvo do vyššieho veku? Takto to zistíte

Pri znižujúcej sa plodnosti žien, ako aj odkladaní tehotenstva do vyššieho veku je dobré vedieť, či máte ešte čas. Moderná medicína už prináša odpovede.

Mnoho žien dnes otehotnie v podstatne neskoršom veku, než to bolo bežné v minulosti. Dlhšie študujeme, dôkladnejšie hľadáme „pána pravého“, budujeme kariéru či cestujeme po svete. Hoci vám biologické hodiny nemusia tikať ani po dovŕšení tridsiatky, vaše telo to možno vidí inak. Dá sa odhadnúť, dokedy budete schopná bezproblémovo otehotnieť?  Nespoliehajte sa na inštinkt, ale overte si to včas u odborníkov.

Fakty, ktoré by ste mali vedieť

V 60. rokoch 20. storočia bol priemerný vek prvorodičiek 23 rokov. V roku 2014 sa táto hranica posunula už na 27,6 roka. Viac ako v polovici prípadov sa ľudia stávajú rodičmi až po tridsiatke, čo so sebou nesie určité riziká. S pribúdajúcim vekom sa funkčnosť ženských vaječníkov, ako aj produkcia kvalitných spermií u muža prirodzene znižuje a súčasne sa môžu vyskytnúť problémy s otehotnením, vynosením dieťaťa a samotným pôrodom. Po 35. roku ženy sa zvyšuje tiež pravdepodobnosť výskytu Downovho syndrómu a ďalších genetických abnormalít plodu.

 

Problémy s otehotnením sa však môžu týkať aj podstatne mladších ročníkov. Najčastejším dôvodom sú zdravotné problémy ako endometrióza, cysty a operácie vaječníkov, nerovnováha v hormonálnych hladinách, onkologické ochorenia či predčasný nástup menopauzy.

Ak by ste sa chceli stať mamou až vo vyššom veku, mohlo by vás zaujímať, aký je váš plodný vek a v akej kondícii sa nachádzajú vaše vajíčka. Tieto informácie získate prostredníctvom špeciálnych, ale pritom nenáročných lekárskych vyšetrení.

Pokles plodnosti a aktivity vaječníkov

Počet vajíčok, ktorými v živote disponujete, je daný už počas embryonálneho vývoja v maternici. Konkrétne číslo je u každej ženy iné, všeobecne však platí, že pri narodení má dievčatko vo vaječníkoch okolo 700 000 vajíčok, v období puberty ich ostáva už iba 300 000 a počas života ich dozrie 300 až 400. Ostatné vajíčka odumrú.   

 

Dôležité je uvedomiť si, že v priebehu života už ďalšie vajíčka nevznikajú, ale naopak postupne odumierajú. K poklesu nedochádza plynulo ale v skokoch, k prvému prudkému poklesu vajíčok dôjde v 25. roku života a k druhému v 30. roku.

Podľa odborníkov, približne 8 rokov pred menopauzou klesá kvalita vajíčok na takú úroveň, ktorá žene veľmi sťažuje možnosť spontánneho otehotnenia. Ak neviete, ako je na tom vaše reprodukčné zdravie, môžete si nechať overiť zásoby vajíčok vo vaječníkoch u špecialistu.

 

Tieto vyšetrenia sa stávajú čoraz žiadanejšími a sú dostupné aj u nás. Preventívne vyšetrenie stavu ovariálnej rezervy je vhodné aj vtedy, ak sa dlhší čas snažíte o dieťatko a nedarí sa vám.  Vyšetrenie prebieha v dvoch návštevách gynekológa a zahŕňa:

Ultrazvukové vyšetrenie:

  • Stanovenie hladiny AMH (Anti-Mullerovho hormónu) v krvi;
  • Vyhodnotenie odobratej vzorky krvi;
  • Vysvetlenie výsledkov odborníkom.

Čo je to hladina AMH a čo znamená?

Krvná hladina Anti-Müllerovho hormónu (AMH) je základným parametrom, podľa ktorého váš gynekológ vie posúdiť, či aktivita vaječníkov je primeraná veku ženy. Jeho produkcia sa u žien začína v puberte a prebieha až do menopauzy. Množstvo však kolíše v závislosti od veku.  

AMH sa tvorí vo vaječníkoch a jeho úlohou je zabrániť dozretiu väčšieho množstva folikulov naraz. Vďaka tomu sa rezervy vajíčok nevyčerpajú skoro.

 

Pokles jeho hladiny v krvi oproti norme naznačuje rýchlejšie vyčerpávanie vajíčok, odborne zníženú ovariálnu rezervu. V tomto prípade je plodnosť ženy ohrozená a odkladanie potomstva sa neskôr nie je odporúčané.

Kriticky nízke hladiny nasvedčujú nástupu menopauzy. Kedy k tomu dôjde je u každej ženy veľmi individuálnou a často obávanou záležitosťou. Väčšinou sa začína medzi 40. až 60. rokom života, ale existujú aj výnimky, kedy nastane už po dvadsiatke.

Ženská plodnosť končí už niekoľko rokov predtým a bez toho, aby ste nevyhnutne spozorovali akýkoľvek rozdiel. Sledovanie hormonálnej hladiny AMH dokáže predvídať začiatok poklesu aktivity vaječníkov a určiť kritický čas, kedy by ste už materstvo odkladať nemali.

 

Zmrazenie vajíčok do budúcna

Počuli ste už o možnosti nechať si zmraziť oocyty (vajíčka) a odložiť si ich na neskôr? So zvyšujúcim sa vekom ženy kvalita vajíčok klesá, ale zamrazené vajíčka odobraté v mladom veku nestarnú. Preto výrazne zvyšujú vašu šancu otehotnieť vo vyššom veku.  Miera prežitia vajíčok po zmrazení a rozmrazení je 90-97%, miera oplodnenia je na úrovni 71-79%.

Hoci sa v zahraničí stáva čoraz populárnejším, na Slovensku ide o málo využívaný zákrok, ktorý ženy využívajú predovšetkým zo zdravotných dôvodov. Určite by však nad ním mali uvažovať aj ženy, ktoré plánujú tehotenstvo po 37. roku.

Ani táto metóda však nefunguje spoľahlivo na 100 %, preto sa ho odporúča podstúpiť v čo najmladšom veku a s dostatočným počtom vajíčok. Nejde však o lacnú záležitosť, a pokiaľ pacientka nie je liečená na neplodnosť, zdravotná poisťovňa zmrazenie vajíčok bežne neprepláca. Viac informácií vám poskytne váš gynekológ.

Ďalšie články k téme Môžete odložiť tehotenstvo do vyššieho veku? Takto to zistíte

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora