Problém s otehotnením? Stres vám rozhodne nepomôže!

29. 4. 2020 · 5 minút na prečítanie

Prvý mesiac prejdete s úsmevom, druhý prináša neistotu a s ďalším vaše pochybnosti narastajú. Viete, ako zvýšiť šancu otehotnieť a kedy je čas zveriť sa do rúk lekárov?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Problém s otehotnením? Stres vám rozhodne nepomôže!
Problém s otehotnením? Stres vám rozhodne nepomôže!

 

Keď sa jedného dňa rozhodnete založiť si rodinu, nemyslíte na to, že by to nemuselo byť také jednoduché. V skutočnosti, problém otehotnieť má každý ôsmy pár. Dôvodov, prečo sa váš sen o tehotenskom brušku odďaľuje, môže byť hneď niekoľko - vek a zdravotný stav partnerov, ale tiež frekvencia, s akou sa o bábätko pokúšate. 

 

Hoci sa niekomu poradí otehotnieť doslova na prvý pokus, ani ročné snaženie sa nie je výnimočné. Hoďte zbytočný stres za hlavu a nechajte prírode trochu času navyše...

 

Stres náš každodený

Poľahky dokáže ohroziť váš milostný život, v závažných prípadoch môže ovplyvniť ovuláciu či produkciu spermií. Napriek tomu, že ide o pomerne známy fakt, väčšina párov sa najprv zameriava na sledovanie ovulácie či absolvovanie kolotoča zdravotných vyšetrení, namiesto toho, aby sa zamysleli, koľko stresu je aktuálne v ich živote. Pretože zažívať dennodenne vypäté situácie sa v dnešnej spoločnosti bohužiaľ považuje za normálne.

Vedeli ste, že ženy s vysokou úrovňou enzýmu alfa-amylázy, ktorý patrí k indikátorom stresu, majú až o 30 % menšie šance otehotnieť? Taktiež u nich dvojnásobne rastie pravdepodobnosť, že im bude v budúcnosti diagnostikovaná neplodnosť. Stres tiež negatívne ovplyvňuje životaschopnosť mužských spermií – preto problémy s otehotnením netreba pripisovať výlučne jednej alebo druhej strane. Naučte sa radšej stres účinne zvládnuť a nenechajte ho negatívne vplývať na vaše zdravie.


Príliš sa snažíte

Je to paradox, no aj prílišná túžba po dieťatku, čítanie všetkej dostupnej literatúry či nekonečné rozhovory s rodinou a partnerom o strachu z neúspechu môže celý proces brzdiť.

Príroda ľudské telo automaticky nastavila tak, že žena s najväčšou pravdepodobnosťou otehotnie pri nechránenom styku niekedy v priebehu ovulácie. 

Znie to jednoducho, pravda? Mali by ste však vedieť, že smerovať všetok telesný kontakt s partnerom na pár dní v mesiaci nemáva dobré výsledky. „Zadariť sa“ môže kedykoľvek, dokonca aj v období, ktoré býva všeobecne považované za neplodné.

Vaše šance sa zvyšujú, ak budete mať sex dva až tri dni v priebehu celého mesiaca – častejšia frekvencia totiž znižuje šancu spermií, že stihnú dozrieť. Ovulačné testy, tabuľky so zaznamenanou bazálnou teplotou či počítanie plodných dní môžu počatie skomplikovať. Detailné plánovanie sexuálneho života dvojice väčšinou namiesto radosti prináša zbytočnú úzkosť a stres. Testy na určenie plodných dní je dobré vnímať ako pomôcku, ktorá vám pomôže zorientovať sa v menštruačnom cykle. Na všetko ostatné si nechajte dostatok času, aby ste nemuseli tlačiť na pílu – voľný priebeh isto ocení aj budúci otecko :)

Držíte diétu?

Možno vás to prekvapí, no aj držiavanie prísnej diéty alebo náhla zmena stravovacích návykov (nech sú akokoľvek pozitívne) znamená pre vaše telo určitú formu stresu. Aj preto väčšina odborníkov neodporúča ženám, snažiacich sa o počatie, meniť svoj jedálniček polroka predtým, než sa rozhodnú otehotnieť. Každá diéta vytvára pre vaše telo stresujúce prostredie.

 

Pridajte do toho cvičenie a hladina vášho kortizolu sa môže veľmi výrazne zvýšiť. Tento stresový hormón dokáže narobiť vo vašom tele viac škody než úžitku. Dlhodobé štúdie navyše dokazujú, že extrémne diéty, hoci priaznivé pre váš zovňajšok, neznamenajú veľký prínos pre zdravie. Napriek úprave hmotnosti dokáže dlhodobá nízkokalorická diéta znížiť hladinu glukózy, krvného tlaku a hladiny cholesterolu len minimálne. Navyše, prílišná strata tuku môže rozkolísať váš hormonálny systém, čo v tejto chvíli rozhodne nepotrebujete.

Skrytý stres

Je dokázané, že stres vyvoláva v tele doslova poplach – aktivuje sa mozog, žľazy s vnútornou sekréciou i nervový a imunitný systém. Zvýši sa vám tep, svaly sú pripravené na útek a vy pociťujete náhly príval energie. Pokiaľ v takomto napätí žijete dlhodobo a uvoľnená energia sa nezužitkuje správne, bude pracovať proti vám. Podieľa sa na vzniku rôznych civilizačných ochorení, problémov s trávením či psychických chorôb.

Ohrozenou skupinou sú predovšetkým ženy s náročným zamestnaním, v ktorom sú denne vystavované silnému tlaku. Ak chcú byť aj dokonalé gazdinky, úspešné športovkyne a milujúce partnerky či priateľky, problém je na svete. Navyše, tieto ženy si často samé neuvedomujú, ako veľmi sú stresované, alebo si problém jednoducho nechcú priznať. Podľa výskumov však práve ženy s vysokými hladinami kortizolu v krvi mávajú často problémy s menštruačným cyklom, respektíve s ovuláciou.

Toto vám pomôže

Mnoho párov sa tak zameria na svoje „reprodukčné“ zdravie, že celkom zabudne na zvyšok. Nadváha, fajčenie a užívanie niektorých liekov má výrazný vplyv na vašu schopnosť otehotnieť. Preto by zdravá strava a pravidelný pohyb mali byť rovnako dôležité, ako sledovanie telesnej teploty či vyšetrenie stavu spermií vášho partnera. Pokiaľ máte viac ako 35 rokov, primerané čakanie na pozitívny test je rok až dva, potom sa odporúča navštíviť odbornú ambulanciu. V prípade, že máte menej ako 35 rokov, vyhľadajte lekára po polročnom neúspešnom snažení.

Mali by ste mať na pamäti, že veľká časť párov, ktoré sa zmieria s neplodnosťou a začnú skloňovať slovo adopcia, zrazu náhle otehotnie. Preto je dôležité naučiť sa, ako dostať zbytočný stres zo svojho života preč - výborné sú prechádzky v prírode, meditácia a cvičenie jogy, ktorá dokáže naštartovať niektoré metabolické procesy vo vašom tele. Dôležité je aj osvojenie si pozitívneho myslenia a dostatok smiechu – pozeranie komédií a čítanie vtipov je dobrým začiatkom. Akúkoľvek metódu, ktorá vám pomôže dostať negatívne vplyvy pod kontrolu, sa na ceste za bábätkom oplatí vyskúšať.

Ďalšie články k téme Problém s otehotnením? Stres vám rozhodne nepomôže!

  • Od momentu, keď sa rozhodnete počať bábätka, začína prichádzajú na vás porady ohľadne správnej životosprávy a odporúčania z rôznych zdrojov. Avšak, čo vás napriek všetkým týmto radám skutočne pomôže? 
  • Ako sa nezblázniť z Vianoc

    Ako sa nezblázniť z Vianoc

    · 2 minúty na prečítanie
    Akosi sme si zvykli na to, že s Vianocami ruka v ruke prichádza aj stres. Veď toho treba toľko stihnúť. Alebo žeby nie? Presvedčte sa, že Vianoce sa dajú prežiť v pokoji.
  • Keď sa nedarí a túžba po bábätku je veľká

    Keď sa nedarí a túžba po bábätku je veľká

    · 3 minúty na prečítanie
    Čo ak máme problém so vstrebávaním myo-inozitolu? Na to nám odpovedala gynekologička MUDr. Michaela Grossová.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora